На Рівненщині зробили віртуальний рухомий пам'ятник князя Острозького. Де і як можна буде побачити

Ексклюзивно
зліва - єдине прижиттєве зображення князя, по центру - кадр з моделювання, справа - відтворений образ

На Рівненщині розробили віртуальний пам'ятник князя Костянтина Острозького, це передбачав проєкт "БарбаканиВ'їзна брама з оборонними функціями у середньовічних містах та надбрамні вежі Великої Волині". Керівник проєкту Микола Бендюк стверджує, що це точно відтворене зображення князя.

За основу взяли фрагмент з картини "Битва під Оршею"Батальна картина, присвячена битві, що відбулась 8 вересня 1514 року між союзним литовсько-русько-польським та московським військами. Зберігається у Національному музеї у Варшаві. Це єдина відома картина такого типу з литовсько-руського та польського живопису часів Ренесансу, що дійшла до нашого часу. Картина зображує з висоти пташиного польоту різні етапи битви, про що свідчать одні і ті ж постаті, що з'являються у різних місцях — сам гетьман Костянтин Острозький представлений тричі. Деталі одягу та озброєння, так само як і зображення командирів ілюстровано реалістично та з великою детальністю., який є фактично єдиним прижиттєвим портретом Костянтина Івановича. Суспільному ініціатор розповів, як це проходило та звідки брали дані.

Князь Костянтин Острозький, повертаючись з битви під Оршею, в'їжджає у Рівне крізь Острозьку браму, за ним ідуть його охоронці та полонені. Таку двохвилинну анімацію, розробляють у рамках проєкту "Барбакани та надбрамні вежі Великої Волині".

Основний образ – Костянтин Острозький верхи на коні наразі завершений. Віртуального князя відтворили до деталей.

віртуальний пам'ятник князю Острозькому, скрин з відео, наданого М.Бендюком.

Відео процесу відтворення образу

"Спеціально відшили кунтуш. Він сучасний, але фактура тканини – така ж, як і за часів Острозького. Шаблю частково "списали" з картини, а також використали зображення точно такої ж шаблі 1514-го року, яка зберігається зараз у Відні в музеї, вона належала принцу Фердинанду. І от кожну таку деталь окремо сканували, проробляли з дотриманням усіх пропорцій. А потім з усього цього вже збирався образ князя" – поділився робочими моментами Микола Бендюк.

Відео процесу відтворення шаблі

Працювати над зображенням князя Костянтина Острозького розпочали в січні 2021, коли ще писали проєкт на конкурс від Українського культурного фонду. Основна робота припала на червень-серпень, коли після перемоги в конкурсі отримали фінансування. Найскладніше, зі слів Миколи Бендюка, було відтворити зовнішність князя.

Картина "Битва під Оршею" з прижиттєвим зображенням князя Острозького. Битва під Оршею, 1520–34 рр., на якій тричі зображений князь Костянтин Острозький. За твердженням мистецтвознавця Миколи Бендюка, це єдине прижиттєве зображення князя. Оригінал картини зберігається в Національному музеї у Варшаві/Фото: Wikipedia

"Портретів князя Костянтина Івановича Острозького багато, але усі вони пізніші, 18-19-го століть і недостовірні. А прижиттєвий, фактично, єдиний правдивий – той, який маємо на картині "Битва під Оршею". Історики мистецтва припускають, що першим замовником цієї картини був Костянтин Острозький. Але він помер в 1521 році і картина дописувалася вже після його смерті, через це й не приїхала до Острога, а так і залишилася в Польщі. Тому за основу віртуального зображення князя взяли саме цю картину. Найбільше проблем було з обличчям. Комп'ютерникам разів сто довелося переробляти обличчя. І я, як мистецтвознавець, їх консультував, і художник Юрій Нікітін. Але таки змогли зробити князя таким, як він був насправді", – зазначив Микола Бендюк.

Віртуальний Костянтин Острозький сидить верхи на коні, опис якого Микола Бендюк знайшов у спогадах сучасників князя. Зокрема, там зазначено, що улюбленого коня князя звали Заєць і він загинув у битві під Оршею.

автори випробовують віртуальний пам'ятник на вулиці Рівного, фото М.Бендюка. Фото Миколи Бендюка

Образи охоронців і полонених, які йдуть за князем, планують зробити схематичнішими і узагальненими.

Наприкінці жовтня, аноснує Микола Бендюк, анімація стане доступною для перегляду через смартфон у центрі Рівного на розі вулиці Петлюри – Соборна.

стрілка вказує на місце, де буде рухомий віртуальний пам'ятник.

Щоправда, зблизька роздивитися її не вдасться. Маршрут князя Острозького пролягатиме через сучасну проїжджу частину. В 16-му столітті саме тут був міст над старим руслом Усті і знаходилася Острозька брама, яка не збереглася до наших днів.

відтворена Острозька брама у Рівному, яка не збереглась до наших днів. Фото Миколи Бендюка

Роздивитися зблизька і з усіх боків образ князя можна буде в Острозі. Там через смартфон для перегляду буде доступний статичний образ Костянтина Острозького верхи на Зайці. Розмістять його на віртуальному п'єдесталі перед арткластером "Острозької академії".

статичний віртуальний пам'ятник, який встановлять біля арткластера Острозької академії. Фото Миколи Бендюка

Віртуальні пам'ятники в Рівному та Острозі – це складова проєкту "Барбакани та надбрамні вежі Великої Волині" і єдина віртуальна його частина. Загалом же, проєкт передбачає створення культурно-туристичного маршруту, який охопить оборонні об'єкти у семи населених пунктах трьох областей: Рівненської, Хмельницької і Волинської.

Суспільне Рівне

Усі включені до проєкту об'єкти, окрім Острозької брами у Рівному, збереглися до наших днів.

Що відомо

  • У Рівному у рамках проєкту "Барбакани та надбрамні вежі Великої Волині" розробляють 3D-візуалізацію брами з герба міста. Крізь неї в'їжджав Костянтин Острозький, повертаючись з битви під Оршею. Це буде єдина 3D-візуалізація у рамках проєкту. До наших днів вона не збереглася, на відміну від інших, включених до маршруту, об'єктів.

Читайте також

  • До 505-річчя битви під Оршею у центрі Рівного відкрили меморіальну дошку. Зробили її за принципом «каменів спіткання» – таких собі елементів бруківки, які встановлюються точно або приблизно у тому місці, яке має стосунок до історичної події.
  • Картину "Битва під Оршею" вивезли з обласного краєзнавчого музею до Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника. Там її мають відреставрувати, а потім повернути у Рівне. Суспільне упродовж чотирьох днів відстежувало етапи підготовки картини до відправки.
  • У Рівненському обласному краєзнавчому музеї експонують картину "Битва під Оршею", в якій беруть участь Даля Грибаускайте і Барак Обама. Баталію Юрія Нікітіна розмістили замість однойменної картини польського художника, яка поїхала на реставрацію.

Читайте нас у Telegram: екстрені новини та щоденні підсумки

Підписуйтесь на рівненське Суспільне у Viber

Долучайтесь до нас в Instagram