Цінності та американські зобов'язання. Що пишуть західні ЗМІ про зустріч Байдена та Зеленського

. УНІАН, AP

Зустріч відбулася у "важкий час" для США, однак це — можливість для Вашингтона продемонструвати відданість підтримці своїх союзників на прикладі України. Так преса описала ситуацію, в якій зустрілися президенти США та України Джо Байден та Володимир Зеленський.

Так, британський суспільний мовник ВВС відзначив, що зустріч президентів виглядала ретельно спланованою.

"Публічна частина зустрічі виглядала ретельно спланованою — частково через потребу у перекладачах — і вона відображала жорстко контрольований стиль президентства Байдена", — зазначає видання.

Журналісти видання звернули увагу на те, що дату перемовин переносили двічі. Хоч Зеленський і подякував Байдену за те, що той погодився зустрітися з ним "у складні часи".

Читайте також: "Не знаю, чи виникла хімія": що сказав Зеленський після першої зустрічі з Байденом

"Зі свого боку, український президент висловив вдячність за те, що пан Байден погодився зустрітися з ним у "важкі часи для світу та Сполучених Штатів". Насправді зустріч спочатку була призначена на понеділок, але двічі відкладалася, щоб дозволити Байдену зосередитися на останніх годинах виведення США з Афганістану", — пише ВВС.

Видання також уточнює, що до зустрічі впродовж цього року президенти спілкувалися двічі телефоном. Вдруге — перед зустріччю Байдена з російським президентом Володимиром Путіним у червні.

Американський телеканал CNN відзначив слова Джозефа Байдена про те, що США та Україна мають подібну систему цінностей. Зокрема, Байден наголосив: США підтримують суверенітет та територіальну цілісність України перед російською агресією.

"Байден заявив, що "Сполучені Штати залишаються твердо відданими суверенітету та територіальній цілісності України перед російською агресією та нашою підтримкою євроатлантичних прагнень України". Він також сказав, що США та Україна "мають подібну систему цінностей", — пише видання.

Читайте також: США підтримуватимуть Україну на шляху до вступу в НАТО – Байден

На подібності цінностей між Україною та США сфокусувалися і автори видання The New York Times. Також вони відзначили бажання Байдена приїхати до України.

"Під час зустрічі пан Байден також сказав пану Зеленському, що він хоче подорожувати Україною, яку жоден американський президент не відвідував з часів президента Джорджа Буша у 2008 році. Пан Байден регулярно відвідував Україну як віцепрезидент", — йдеться у статті New York Times.

Окрім того, NYT відзначає, що Україні була необхідна демонстрація підтримки з боку США.

"Вони (українці - ред.) були стурбовані тим, що зобов'язання, взаєморозуміння і впевненість, які вони бачили з боку США, опиняться під загрозою", - цитує видання колишнього посла США в Україні Вільяма Тейлора-молодшого.

Натомість автори The Financial Times вважають що ця зустріч покаже, наскільки чинна адміністрація віддана американським союзникам

Зокрема у редакційній статті журналісти нагадують, що Україна ще з 2014 року мала особливу надію на чинного американського лідера, коли Джо Байден на той час у статусі віцепрезидент США після Революції Гідності приїхав до Києва запевнити у підтримці Сполучених Штатів як "вашого партнера та вашого друга" у протистоянні російській агресії та просуванні продемократичних реформ.

"Сім років потому уряд у Києві спостерігає за тим, як зовнішня політика Байдена розгортається, з тривогою", що наростає, — зазначає Financial Times.

На думку авторів, дві події "підірвали" віру Києва. Однією з них була угода американського лідера з німецькою канцлеркою Ангелою Меркель в липні, яка передбачає можливість завершити будівництво газопроводу "Північний потік-2".

"Це (ПП2 – ред.) ставить під загрозу мільярди доларів транзитних зборів для Києва та усуває ключове обмеження для подальших військових вторгнень Росії в Україну", – зазначає видання.

Ще однією тривогою для України є "невдалий" вихід США з Афганістану – країни, яку Вашингтон підтримав набагато більше з метою проведення там ліберальних реформ та запобігання пануванню антидемократичних сил. Автори висловили побоювання, що якщо США виявляється, "були готовими" до того, що Талібан знову захопить Афганістан після виводу американських військ звідти, а США зможе натомість "сфокусуватися" на відносинах з Китаєм як нагальнішій зовнішньополітичній потребі, то чи не є це приводом для занепокоєння в Києві через побоювання щодо "відновлення гегемонії Росії над Україною".

Водночас журналісти припустили, що якщо Вашингтон продемонструє "хоч якийсь натяк на компроміс у зв’язку з путінськими амбіціями щодо України", то Пекін навряд чи серйозно розглядатиме ідею підтримки Сполученими Штатами Тайваню, який Сі Цзіньпін пообіцяв возз’єднати з Китаєм. У Financial Times переконані, що президент Байден має використати свою зустріч з Володимиром Зеленським для висловлення підтримки України трьома способами.

По-перше, Байден має чітко окреслити наслідки для Москви, якщо вона спробує використати"Північний потік-2" для "підриву" України. По-друге, США мають надати додаткову фінансову підтримку Україні, адже іноземні інвестиції все ще стримуються розв’язаним Росією конфліктом, а Київ шукає гарантії США для фінансування інфраструктурних та інших проєктів. Водночас на думку авторів видання, Вашингтон також має взяти на себе зобов’язання щодо надання додаткової військової технологічної допомоги Києву, що має "підвищити ставки для Росії в подальшій агресії в Україні", адже в квітні Москва залишила на кордонах з Україною значну кількість військової техніки.

У Financial Times наголосили, що після катастрофи з Афганістаном Джо Байден має скористатися зустріччю з Володимиром Зеленським як "можливістю почати відновлення репутації США як союзника, який дотримується своїх обіцянок".

Що відомо

  • Зеленський прибув з візитом до США 31 серпня, під час якого провів свою першу зустріч із президентом США Джо Байденом.
  • 1 вересня Володимир Зеленський зустрівся з представниками великого американського бізнесу.
  • Сполучені Штати Америки виділять Україні дострокову військову допомогу у 60 мільйонів доларів. Вона передбачає також надання протитанкових систем Javelin та інших видів озброєнь.
  • Зеленський у межах візиту до США презентував План трансформації України, який стосується, зокрема, перетворень у військовій та економічній сферах. Захід відбувся у резиденції першого президента США Джорджа Вашингтона Маунт-Вернон. Зеленський розповів, що План містить кілька складових: безпека, інфраструктура, енергетична безпека, економічне зростання.

Читайте також

Візит Зеленського до США: зустріч з Байденом та стратегічні угоди. Текстовий онлайн