"Авіаконструктори теж колись були мрійниками": на Черкащині готуються до фестивалю малої авіації

Суспільне Черкаси

Авіаційний фестиваль "ЯСЛА 2021" відбудеться шостого та сьомого серпня на летовищі у Ротмистрівці, що на Смілянщині. Про його мету та перспективи розвитку легкої авіації на Черкащині Суспільному розповів організатор заходу, голова авіаційного клубу "ПАРААРТ" Володимир Осичнюк.

Назва фестивалю розшифровується як "Я люблю Саміт Любителів Авіації". За словами, Володимира Осичнюка, він відбуватиметься на Черкащині вже втретє.

Фестиваль, на якому можна вчитися

Першочергово дійство планували на кінець липня, однак природа внесла свої корективи: на основній локації, а також на місцях для паркування не встигла достигнути пшениця. Через це фестиваль перенесли.

Мета заходу – відродити традиції саморобного і аматорського літакобудування в Україні, зазначив Володимир Осичнюк.

"Усі знають Україну завдяки великій авіації, всі чули про "Мрію", про Антонова. Ці люди, авіаконстуктори, колись також були маленькими хлопчиками, мрійниками. Вони починали з якихось ідей, майстрування. Насправді, таких людей в Україні немало. І ми хочемо їх зібрати разом для обміну досвідом", – розповів він.

За його словами, чимало учасників заходу – пенсіонери, зокрема, військові, але в них "горять очі", їм хочеться не лише закріпити досвід, а й дізнатися щось нове.

Також на фестивалі чекають юних конструкторів, які лише роблять перші спроби скласти власні моделі. Серед запрошених гостей – досвідчені авіаконструктори, майстри, які збудували не один літак і які можуть навчити, підказати, порадити.

Черкаський "Ошкош"

Свого часу, зазначив Володимир Осичнюк, його надихнула зустріч із професійним пілотом та авіаконструктором Віктором Юзвою.

"Він організовував подібний захід у Корсуні-Шевченківському. Тоді зібралося небагато людей, але я пообіцяв йому, що докладу всіх зусиль, щоб вивести все це на новий рівень", – зазначив пан Володимир.

Сам Віктор Юзва розповів: ще у Корсуні, під час першого польоту, Володимир Осичнюк підійшов до нього і сказав, що хоче купити літак і попросив поради:

"Ми поїхали на Харківщину і купили літак. Потім задумалися над тим, де будемо літати. Я, як пілот, знав про летовище у Ротмистрівці. Ми там попрацювали, підготували все до польотів. І я почав вчити його літати".

Потому вирішили зробити фестиваль, адже для цього там є всі умови.

"Це летовище не використовували вже три десятки років. Я чув, що були думки побудувати там свинарник. Маємо непоодинокі приклади таких будівництв по Україні, та й на Черкащині теж. Наприклад, у Мошнах Черкаського району", – розповів Володимир Осичнюк.

Щодо самого фестивалю, зауважив він, то спочатку це був більше інтерес, ентузіазм. Однак буквально за два роки захід розширив свої межі. У кожного учасника, додав пан Володимир, своя мета: комусь подобається командна робота, комусь цікава сама авіація, хтось дивиться на це з точки зору розвитку туризму.

"А є такі люди, які народжуються і хочуть літати, От я себе скільки памятаю, то хотів літати. Дивився на польоти птахів, лелек", – додав Віктор Юзва.

Організатори зазначають: дехто навіть порівнює черкаський фестиваль із Ошкошем – щорічним зібранням любителів авіації у США.

"Звісно, нам до нього дуже далеко, однак ті, хто там були, кажуть, що є якийсь "спільний дух". На нашому фестивалі людина теж може підійти близько до літака, роздивитися, поговорити з пілотами. Така собі домашня атмосфера", – зауважив Володимир Осичнюк.

Від сертифікованих літаків до повітряних куль

За кількістю, говорять організатори, не женуться, однак новим учасникам завжди раді. До того ж, для початківців це чудова нагода дізнатися деякі правові аспекти, щоб у подальшому вільно користуватися своїми власноруч складеними апаратами.

На виставці саморобних літальних апаратів, які організують в межах фестивалю, моделі оглядатиме технічна комісія, яка даватиме свої рекомендації.

Минулого року, зазначив Володимир Осичнюк, літальних апаратів на "ЯСЛАах" було понад сотню – від сертифіковних літаків до "екпериментальних" моделей (офіційно таких в Україні немає, однак пілоти між собою їх так називають). Цьогоріч очікують ще більше – і учасників, і техніки. Обіцяли, додав пан Володимр, навіть повітряну кулю.

Також у цогорічній програмі фестивалю – Чемпіонат України з парамоторного спорту та фінал конкурсу "Аеробачення", учасники якого писали авторські пісні на авіаційну тематику українською мовою.

Фестивалем, зауважив Володимир Осичнюк, розвиток малої авіації обмежувати не збираються.

"На Черкащині є на що подивитися. За день на літаку можна побачити всі цікаві місця краю. Тим більше, область знаходиться в самому центрі України, що зручно з точки зору логістики", – зазначив він.

А ще, додав, наразі тривають перемовини із ротмистрівською громадою щодо можливості відкриття там авіаційного клубу, де б навчалися майбутні авіатори.

Читайте нас у Telegram: головні новини Черкащини та України

Читайте також