"Я бачила шокованих людей, поранених". Очевидиця теракту Брейвіка розповіла про трагедію 2011 року

Ексклюзивно
. Associated Press

Десять років тому, 22 липня 2011 року, Норвегію сколихнули два теракти, організатором і виконавцем яких став 32-річний бізнесмен Андерс Брейвік, член ультраправої антимусульманської організації "Лицарі храму" (пізніше визнана терористичною ред.). Спочатку він влаштував теракт у центрі Осло: підірвав бус з вибухівкою біля резиденції тодішнього прем'єр-міністра країни Єнса Столтенберга (сьогодні Столтенберг перебуває на посту генерального секретаря НАТО ред.). Вже за дві години Брейвік перевдягнувся у форму поліцейського й почав з гвинтівки розстрілювати людей у молодіжному таборі Робітничої партії wikipedia.orgРобітнича партія (норвезькою Arbeiderpartiet) лівоцентристська політична партія заснована в 1887 році, має 64 місця зі 169 у Стортингу. Протягом сторіччя свого існування робітнича партія мала широку підтримку з боку профспілок. Її девізом з 1930-х було «робота для всіх», і партія прагнула побудувати державу загального добробуту, що фінансується за рахунок податків і мит.Протягом останніх 20 років партія включила більше принципів соціальної ринкової економіки у свою політику, що дозволяє, зокрема, приватизацію державних активів.на острові Утойя на озері Тюріфйорд за 35 кілометрів від норвезької столиці.

Внаслідок двох терористичних актів тоді загинули 77 людей і 240 зазнали поранень. Ці теракти влада країни назвала "найбільшим актом жорстокості в Норвегії з часів Другої світової війни".

Серед загиблих була одна громадянка Грузії Тамта Ліпартеліані. Вона приїхала в табір разом з подругою Натією Чхетіані в межах співробітництва молодіжної організації Грузії з молодіжною лігою Робітничої партії Норвегії. Але ця подорож розділила її життя на "до" та "після". До Грузії Натія повернулася вже одна.

Натія переїхала до Норвегії у 2012-му, зараз їй 33 роки, вона вийшла заміж за норвезького журналіста Кеннета Солберга й живе в Осло разом з чоловіком і дитиною. До річниці трагедії Суспільне поспілкувалося з Натією, вона досі із жахом пригадує той день і вважає Брейвіка політично мотивованим вбивцею.

Як ви опинилися в таборі? Розкажіть про табір, хто там був?

— Я тоді була одним з лідерів молодіжної організації Грузії. Ми мали тісну кооперацію з Робітничою молодіжною лігою Норвегії. Проводили різні семінари, тренінги. Влітку 2011 року я отримала запрошення до табору з моїми колегами з організації. Поїхала також моя подруга Тамта (Тамта Ліпартеліані, загинула під час теракту на острові Утойя – ред.).

Натія Чхетіані (перша праворуч) із подругою Тамтою Ліпартеліані (друга праворуч) у таборі на острові Утойя. Facebook / Natia Chkhetiani

Коли ви дізналися про смерть своєї подруги?

— Тамта — єдина з іноземних гостей на острові, хто загинув. Всього з-за кордону нас було шестеро. Інші учасники табору — з Норвегії. Я зрозуміла, що її немає в живих, через декілька днів. Нас евакуювали з острова і я сподівалася, що Тамту також вивезли поліцейські або цивільні. Але через декілька днів я дізналася, що ні.

У день теракту, як ви зрозуміли, що відбувається щось не те?

— У той день в нас була певна програма. Ми готувалися до наступного івенту. Я пам'ятаю, у цей день ми дізналися про бомбу в центрі Осло (перший теракт Брейвіка – ред.). Але ми не усвідомлювали, не розуміли, що трапилось, особисто я точно. Ми повідомили батькам, що ми в безпеці. Після цього я пішла в будинок, де ми з подругою жили. Вона була там. Я відволіклась на 3-4 хвилини. А потім побачила, що вона, мабуть, кудись вийшла. Я подумала: можливо, вона пішла у будівлю, де у нас був магазин і кафе.

Коли я пішла туди, всі бігли повз мене. Дуже налякані. Я не розуміла, що відбувається. Я почала бігти, не усвідомлюючи ситуацію. Я бачила шокованих людей, поранених. Водночас я намагалася знайти мою подругу.

Я вирішила не пливти (люди тікали з острова вплав – ред.). Знала, що Тамта не могла пливти, бо не вміла. Я була одна з останніх евакуйованих. Мене забрали місцеві на човні. Після того я перебувала в готелі. Всі шукали один одного. Потім я чекала десь тиждень її батьків для впізнання тіла. І з ними повернулася в Грузію.

24 серпня 2012 року Андерс Берінг Брейвік був засуджений до 21 року позбавлення волі за терористичні напади та вбивства 77 осіб. Його адвокатом на суді став норвезький юрист, політичний і громадський діяч Гейр Ліппестад. Після справи Брейвіка Ліппестад розширив свою юридичну фірму і почав активно займатися політикою. У 2020 році створив власну партію Sentrum.

Після інциденту ви повернулися в Грузію?

— Так, я повернулася в Грузію. Це була поїздка на один тиждень. Я пробула в Грузії 6-7 місяців і вирішила поїхати в Норвегію.

Натія з подругою Тамтою під час поїздки в табір.

Брейвік просив суддів про помилування. Що ви думаєте про це?

— Дійсно, Брейвік просив про помилування, але безрезультатно. Думаю, він робив це, аби привернути увагу медіа. Я думаю, норвезькі медіа, норвезьке суспільство відреагують на ці спроби належним чином.

Суд визнав Брейвіка психічно здоровим. Що ви думаєте про це?

— Перший час після подій 22 липня, навіть перший рік, я думала, була впевнена, що Брейвік нездоровий. Для мене було складно, мабуть, як і для більшості, зрозуміти та уявити, як психічно здорова людина могла таке зробити. Ми бачили суд, те, що він говорив, і висновок спеціалістів, що він здоровий. Також всі чули, що він говорив. Він політично вмотивований, ідеологічно, з ненавистю. Ця ідеологіяБрейвік визначав себе норвезьким націоналістом і виступав проти надання громадянства емігрантам, особливо мусульманам. В інтернеті Брейвік спілкувався з праворадикалами з інших країн, висловлював бажання створити норвезьку праворадикальну партію. За кілька годин до подвійного теракту Брейвік розмістив в Інтернеті "Декларацію незалежності Європи 2083" (2083 — A European Declaration of Independence, так званий Маніфест Брейвіка). У документі на 1518 сторінок він детально розписує план звільнення Європи як від мультикультуралізму, так і від мусульманської релігії. Також у "Маніфесті" у формі інтерв'ю з самим собою Брейвік розповів про підготовку до терактів в Осло і на острові Утойя. існує, ці погляди, вони поширюються.

Андерс Брейвік у суді Осло, 2012 рік. Associated Press

Ви бували ще на острові Утойя після інциденту?

— Я була там декілька разів. У мене особисто на цьому острові тоді були змішані почуття. Це велика трагедія для мене і велика трагедія для цієї країни. В той самий час я пам'ятаю, як молоді люди висловлювали свої політичні погляди. Особливо дуже юні, зацікавлені, 14-15 років. Всі дискутували. Для мене це місце, де я отримала потужний політичний досвід. Це нагадує мені про мою вагомість у житті.

Читайте також: Що робити, якщо ви опинилися в заручниках

Що ви знаєте про політичну партію Брейвіка, їхні збори на території в'язниці?

— Я нічого про це не знаю. Існує багато конспірологічних теорій щодо Андерса Брейвіка загалом. Не думаю, що це правда. Вважаю, що це чергова конспірологічна теорія.

Ви впевнені в тому, що він залишиться у в'язниці назавжди?

— Попри те, що його вирок — 21 рік ув'язнення, я вважаю, що він залишиться у в'язниці назавжди. Існують різні спекуляції щодо цього, але я думаю, він ніколи не вийде з в'язниці.

Як Норвегія вшановуватиме пам'ять жертв теракту

22 липня 2021 року в Осло відбудеться церемонія біля будівлі колишнього кабінету прем'єр-міністра. У заході візьмуть участь голова уряду Норвегії Ерна Сольберг, люди, що вижили під час теракту, а також родичі жертв. Після церемонії пройде церковна служба в кафедральному соборі Осло, під час якої виступить Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг. Під час нападів у 2011 році Столтенберг був прем'єр-міністром і лідером Робітничої партії. Наприкінці служби, о 12:00, церковні дзвони будуть дзвонити по всій країні протягом п'яти хвилин.

Меморіал загиблим під час теракту навпроти острова Утойя. Associated Press

Пізніше на острові Утойя відбудеться церемонія вшанування пам'яті жертв стрілянини Брейвіка. День завершиться вечірньою церемонією в Осло, під час якої виступить король Харальд. Група людей, які вижили під час теракту, створила до десятої річниці трагедії обліковий запис у Twitter @aldriglemme (ніколи не забувайте – ред.). В акаунті будуть переопубліковані твіти про атаку Брейвіка у тому вигляді, як вони з'явилися в мережі 10 років тому.

Наразі 42-річний Брейвік відбуває 21-річний термін ув'язнення (який може бути продовжений судом) у виправній установі тюремного типу Іла в комуні Берум, Норвегія. В'язниця відома тим, що в період Другої світової війни на її території розташовувався концентраційний табір Кріні. У камері ув'язненого три кімнати: спальня, зал для фізичних вправ і кабінет. У терориста немає доступу в Інтернет, але Брейвіку наданий доступ до офлайнової версії "Вікіпедії". Всі меблі в камері Брейвіка прикріплені до підлоги, щоб він не міг використати їх як зброю.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: story@suspilne.media. Користувачі аккаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!