Ринок землі: які документи готувати для продажу ділянки

ФОТО: Суспільне Чернігів

Як підготуватися до продажу землі? Що треба знати власникам земельних паїв – розказував Суспільному Анатолій Мірошниченко, перший заступник голови Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру.

Ринок землі в Україні запустив Закон України 552 від 31 березня 2020 року, який набрав чинності з 1 липня. Таким чином продати і придбати можна практично всі землі сільськогосподарського призначення.

«Громадяни, які мають земельну ділянку (пай) тепер зможуть не лише здати її в оренду, або самостійно обробляти, а й самостійно продати, подарувати чи обміняти», – сказав Анатолій Мірошниченко.

З його слів, на сьогодні середня ціна оренди 1 гектара землі складає приблизно 3000 гривень. Близько 32 мільйонів гектарів землі сільськогосподарського призначення нині перебуває у власності людей, це – 75%.

Для того, щоб відчужити свою земельну ділянку необхідно внести її до земельного кадастру та зареєструвати на неї майнові права. Якщо ви маєте державний акт старого чи нового зразку, це не завжди означає, що земельна ділянка є у кадастрі. Перевірити цю інформацію можна на сайті держгеокадастру. Якщо ж ваша ділянка не внесена, вам необхідно звернутися до послуг сертифікованого інженера-землевпорядника за технічною документацією.

Документи, потрібні для продажу земельної ділянки:

  • підтвердження права власності на земельну ділянку;
  • витяг із Державного земельного кадастру:
  • витяг із Державного реєстру прав;
  • витяг із технічної документації про нормативну грошову оцінку – в разі продажу земельного паю;
  • паспорти та ідентифікаційні коди сторін договору;
  • звіт про експертну грошову оцінку земельної ділянки;
  • якщо договір укладатиметься за довіреністю, надається довіреність, паспорт та ідентифікаційний код;
  • згода чоловіка/дружини на укладення договору, свідоцтво про шлюб або свідоцтво про розірвання шлюбу.

Витяг про нормативно-грошову оцінку земельної ділянки можна отримати онлайн, за допомогою держгеокадастру. Щодо експертної оцінки, звіт необхідно заздалегідь замовляти в оцінювачів, послуга небезкоштовна.

Першочергове право купити вашу землю мають суб’єкти, які мають спеціальні дозволи на використання надр. До другої черги належать орендарі. Ця інформація є на публічній кадастровій карті та на сайті держгеокадастру.

Закон встановлює єдине обмеження – ціна не може бути меншою від нормативної грошової оцінки. Ціна визначається ринком, тобто є попит – є пропозиція.

Розрахуватися за землю готівкою не можна, нотаріус перевірятиме законність надходження коштів. Більш того, бажано відкрити власний рахунок заздалегідь.

Анатолій Мірошниченко радить не поспішати із продажем землі, бо ціни зростатимуть.

Детальніше цю тему обговорили у програмі "Сьогодні. Головне". Дивіться запис ефіру:

Читайте також:

10 гривень замість 600: На Новгород-Сіверщині запустили соціальні автобуси