"Дизельна труба" у власності Медведчука опинилася з відома Порошенка — Bihus.info

Доповнено
. УНІАН

Перехід частини нафтопродуктопроводу "Самара-Західний напрямок" з державної власності до голови політради "Опозиційної платформи – За життя", кума Путіна Віктора Медведчука та пов'язаних з ним осіб здійснювався з відома керівництва держави. Водночас ексдиректор "Севморзаводу" спростував ці заяви.

Про це йдеться у другій частині "плівок Медведчука", що були опубліковані 24 травня журналістами Bihus.Info.

Дизельна труба

Як з'ясували журналісти, у 2015 році, на останньому етапі націоналізації дизельної труби, Україна відмовилася від стратегічного нафтопродуктопроводу. У власність її отримала швейцарська компанія, яка "за всіма ознаками належить Медведчуку".

25 лютого 2015 року Медведчук обговорював трубу з головою російської "Транснефті" Миколою Токарєвим, з яким він спілкувався регулярно. На той час українські суди вже майже передали трубу від “Транснефті” на користь Фонду держмайна України (перша інстанція і апеляція).

"У цей день на плівках... Медведчук вперше згадує, що розмовляв про трубу з "нашим головним", в нього "є пропозиція" і він особисто "контролює" це питання", — йдеться у матеріалі.

bigus.info
Читайте також: Суд залишив Медведчука під домашнім арештом

Журналісти вважають, що вираз "наш головний" Медведчук на плівках вживає, коли говорить про тодішнього президента України Петра Порошенка, зокрема, згадуючи його перебування у закордонних і регіональних поїздках, "які підтверджуються відповідними датами розмов". Наступного дня Медведчук повідомив, що знов зустрічався з "нашим головним" і той "повідомив конкретику". За інформацією журналістів, в цей час Медведчук перебував у Києві – 25 лютого повернувся із закордонної поїздки.

Надалі Медведчук описав план повернення труби під контроль росіян, яку вони мають продати "іншій компанії". "Представником" цієї компанії Медведчук висуває "нардепа зі своєї бригади" Тараса Козака (на той час Козак – нардеп від Опоблоку, а нині від ОПЗЖ).

bigus.info

21 квітня 2015 року суд у Рівному за одне засідання повернув трубу росіянам і скасував "вже фактично завершену націоналізацію стратегічного нафтопродуктопроводу". Додається, що після цього трубопровід повернувся росіянам й розпочався процес переоформлення його на людей з оточення Медведчука, який закінчився навесні 2016-го року.

Читайте також: Амністія, децентралізація, "план Порошенка". Про що Медведчук говорив з бойовиками і посадовцями РФ

Труба на завод і непотрібний дизель для Міноборони

"У цей період в розмовах Медведчука лунали тези, які можуть пояснити мотивацію того, кого в розмовах називають "наш головний". Трубу планували обміняти на якийсь завод, який Росія націоналізувала", — йдеться у матеріалі.

У Bihus.Info вважають, що йдеться про націоналізований окупаційною владою Криму Севастопольський морський завод, "який раніше належав структурам Петра Порошенка, а потім перейшов у Федеральну власність Росії".

bigus.info

Також журналісти з'ясували, що у 2016 році Міноборони продали частину старого дизелю, який лишався у трубі. Додається, що його "новим власникам необхідно було кудись подіти для старту нової прокачки".

"Заради цієї закупівлі навіть довелося змінювати техрегламент, оскільки настільки старий тип пального на той момент купувати вже заборонялося", — пояснюється у матеріалі.

bigus.info

Поруч з цим, журналісти зазначають, що Віктор Медведчук "найімовірніше контролював діяльність дизельного трейдера і власника автозаправок "Глуско" – "Протон Енерджі Груп".

"На одному із записів заступник голови уряду РФ Дмитро Козак надиктовує Медведчуку зміст розписки, якою Медведчук має визнати контроль над компанією і особисто гарантувати, що "Протон" буде продавати паливо лише погодженим із "доблестной службой" РФ контрагентам", — зазначається у описі розслідування.

У Порошенка дали відповідь

"Петро Порошенко категорично відкидає оприлюднені в програмі Бігуса фейк та інсинуації про нібито обмін так званої труби Медведчука на Севморзавод у Севастополі. Найкращий доказ – факт того, що підприємство до війни належало Порошенку, а після анексії Криму було націоналізовано і конфісковано у Порошенка російською окупаційною владою, на відміну від ялтинського гніздечка Зеленських, перереєстрованого за законами РФ", — повідомила пресслужба "Європейської Солідарності".

Також пресслужба додала, що "уповноважена ще раз повідомити, що Петро Порошенко не розмовляв з Медведчуком на ті теми, про які віщають чужі голоси в програмах на ютуб-каналі Дениса Бігуса від 17 травня та 24 травня 2021 року".

"Насправді це не розслідування, не журналістська робота, а злив із Офісу Президента. В розмовах між тим нема самого Порошенка, а сумнівні слова та суб’єктивні оцінки третіх осіб про нього подаються аудиторії як істина в останній інстанції", — йдеться у заяві "Євросолідарності".

Реакція Медведчука

Прессекретар Віктора Медведчука Олег Бабанін у коментарі Суспільному заявив, що вважає записи "монтажем" та "фальсифікаціями": "Оприлюднення подібної інформації, з огляду на інформаційну та моральну нерозбірливість української влади... лежать на поверхні такої фальсифікації. Навіть попри те, що фальсифікують матеріали для рішення РНБО".

За його словами, подібні матеріали є "поширеним явищем" для української політики.

"Ці монтажі є настільки поширеним явищем української політики, навіть до того моменту, як влада, ігноруючи закон та конституцію — починає політичну розправу з Медведчуком... що дивуватися зараз появі найбрудніших маніпуляцій, фальсифікацій і фейків не доводиться", — резюмував Бабанін.

Що говорить ексдиректор "Севморзаводу"

Колишній генеральний директор Севастопольського морського заводу Костянтин Картошкін назвав маніпуляцією та брехнею інформацію, оприлюднену у програмі "Бігус Інфо" про нібито обмін підприємства на "трубопровід Медведчука".

Він повідомив, що на момент нападу Росії на український Крим працював генеральним директором заводу і бачив події зсередини.

"Головний і беззаперечний факт, який розбиває усю замовну брехню – окупаційна влада Севастополя націоналізувала «Севморзавод» за непокору окупаційним властям, за те, що власник відмовився зареєструвати підприємство за російськими законами. Головний завод, 12 його дочірніх підприємств, землю, майно, обладнання. Згодом уряд країни-агресора забрав завод у Севастополя в «державну власність", — говорить він.

Він послався на так звану "Постанову Уряду Севастополя про деякі питання націоналізації майна" від 28 лютого 2015 року, яка свідчить про конфіскацію підприємства окупаційною владою півострова.

Віталій Ковач

Віталій Ковач

"Поки інші громадяни України тихцем перереєстровували свої заводи, квартири та іншу власність за російськими законами і платять податки до бюджету агресора, ми вирішили боротися", - наголосив Костянтин Картошкін.

За словами колишнього гендиректора, йому вдалося з ризиком для себе вивезти документи заводу, підприємство було перереєстроване у Києві і через українські суди відстоює свої майнові права.

Зокрема, 16 травня 2016 року Шевченківський суд столиці ухвалив рішення у заочному процесі, відповідно до якого майновий комплекс підприємства у Криму належить українській юридичній особі Публічному акціонерному товариству "Севастопольський морський завод", яке знаходиться у Києві.

"Ми маємо твердий намір притягнути Росію до міжнародно-правової відповідальності", — повідомив ексдиректор.

За його словами, твердження у програмі "Бігус Інфо" не лише паплюжать гідність законного власника "Севморзаводу", але й менеджменту і зачіпають особисто мою гідність.

"Ми кинули виклик окупантам, а не домовлялися з ним. Вимагаю вибачень від авторів програми. В іншому випадку не виключаю, що особисто подам до суду, бо правда на моєму боці, а не на боці брехунів, які зробили на чиєсь замовлення тенденційний матеріал, який нехтує елементарними журналістськими стандартами і правилами людської моралі", — зауважив він.

Що було раніше

  • 11 травня 2021 року в будинку депутата фракції партії "Опозиційна платформа – За життя" Віктора Медведчука відбулись обшуки. За кілька годин генеральна прокурорка Ірина Венедіктова та голова Служби безпеки Іван Баканов провели спільний брифінг щодо обшуків та оголошення підозри Медведчуку і його соратнику Тарасу Козаку.
  • 13 травня Печерський суд Києва відправив народного депутата від партії "Опозиційна платформа — за життя" Віктора Медведчука під цілодобовий домашній арешт до 9 липня. На нього надягли електронний браслет. Тарас Козак, за словами Медведчука, перебуває в Білорусі, на лікуванні. 21 травня суд залишив нардепа під домашнім арештом.
Читайте також: Нацрада перевірить одеський телеканал через ретрансляцію каналу Медведчука

У чому підозрюють Медведчука і Козака

Медведчука та Козака підозрюють у "державній зраді" та "порушенні звичаїв війни". Це передбачає до 15 років ув'язнення. За даними слідства:

  • Афільоване з Медведчуком ТОВ "Нові проекти" незаконно перереєстрували в Криму, щоб не сплачувати податки в Україні. При цьому підприємство отримало ліцензію на видобуток надр на українському шельфі у Чорному морі до 2046 року, зокрема, на родовищі "Глибока", ресурси якого оцінюються у 38 мільярдів гривень. Інформацію щодо даних георозвідки на шельфі передавали Росії, а Медведчук особисто надіслав Путіну лист із проханням "сприяти розробці родовища";
  • Медведчук надіслав Козаку, який перебував в Росії, дані про місцеперебування секретного підрозділу ЗСУ в серпні 2020 року;
  • Про проєкт "Промінь": нардепи створили організацію для нібито навчання та працевлаштування українців в Росії. В СБУ вважають, що у такий спосіб вони сприяли вербуванню українських громадян;

Нагадаємо також, що 19 лютого 2021-го РНБО ухвалило санкції на три роки проти 19 юридичних та 8 фізичних осіб. До списку, зокрема, потрапили голова політради ОПЗЖ Віктор Медведчук та його дружина, телеведуча Оксана Марченко. Санкції були введені за фінансування тероризму. Також були заблоковані низка телеканалів, які пов'язують із Козаком та Медведчуком. Під санкції потрапили канали "112-Україна", "ZIK" та "NewsOne". Їхню трансляцію було припинено за пів години після публікації указу президента.

Читайте також: Що змінили рішення РНБО проти Медведчука

Що відомо

  • 18 травня журналісти проєкту Bihus.Info оприлюднили записи розмов, на яких нібито депутат фракції партії "Опозиційна платформа – За життя" Віктор Медведчук спілкується із керівництвом Росії та бойовиками ОРДЛО.
  • Журналісти стверджують, що Медведчук контактував з російськими посадовцями, обговорював легітимізацію бойовиків та зустрічі із тодішнім президентом Петром Порошенком. Записи датуються 2014-2017 роками.
  • 19 травня Рада створила ТСК щодо розслідування імовірної держзради чиновників через "плівки Медведчука".
  • 25 лютого 2021 року видання Цензор.НЕТ оприлюднило аудіозапис розмови двох чоловіків, яких ідентифікують як лідера ОПЗЖ Віктора Медведчука та експомічника президента Росії Владислава Суркова. На записі вони обговорюють постачання електроенергії до окупованого Криму та обмін полоненими на Донбасі.
  • За даними видання, розмова датована 2014 роком. "Медведчук і Сурков" говорили про схему постачання електроенергії, в якій була залучена російська компанія "Інтер РАО" і її структури в окупованому Криму та обмін полоненими. Зокрема, "Сурков" називав проросійських терористів на Донбасі "цими нашими підопічними" та обіцяв "Медведчуку" з проведенням обміну.
  • Служба безпеки України заявила, що проведе експертизу оприлюднених аудіозаписів. 9 березня СБУ допитала Медведчука у цій справі.
  • 11 травня 2021 року в будинку Медведчука відбулись обшуки. За кілька годин генеральна прокурорка Ірина Венедіктова та голова Служби безпеки Іван Баканов провели спільний брифінг щодо обшуків та оголошення підозри Медведчуку і його соратнику Тарасу Козаку.
  • 13 травня Печерський суд Києва відправив народного депутата від партії "Опозиційна платформа — за життя" Віктора Медведчука під цілодобовий домашній арешт до 9 липня. На нього надягли електронний браслет. Тарас Козак, за словами Медведчука, перебуває в Білорусі на лікуванні.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: story@suspilne.media. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!