"Журналістика — це соціальна робота у світі напівправди": Мирослава Ґонґадзе про Премію Ґонґадзе

У п’ятницю, 21 травня, о 19:00 суспільний телеканал UA: КУЛЬТУРА вдруге транслюватиме в прямому ефірі церемонію нагородження лауреата журналістської Премії імені Георгія Ґонґадзе.

Премія імені Георгія Ґонґадзе — це підтримка журналістів, для яких у професії важливі відповідальність, збереження довіри, принциповість і нарешті, що є ключовим —  інноваційність, —  вважає журналістка, головна редакторка і керівниця Української служби "Голосу Америки" Мирослава Ґонґадзе.

UA: Суспільне мовлення, як найбільша незалежна медіакомпанія України, є генеральним медіапартнером Премії, зокрема команда телеканалу UA: КУЛЬТУРА в межах партнерства з Українським ПЕН працюватиме над телеверсією церемонії.

"Ми живемо у швидко змінюваному світі й важливо, щоб українці отримували якісну інформацію, творену з новими підходами в оригінальній подачі з ресурсів, з яких, як корисно, так і цікаво черпати інформацію. Премія Ґонґадзе, яка існує три роки, є відзнакою для тих, хто відважно, відповідально і новітньо творить для України нові шляхи у пошуку Правди й збереженні Довіри. Я хочу, щоб ця премія слугувала, як колись Георгій, певним барометром у журналістському середовищі. У складному відборі перемагають кращі й ті, які завоювали своєю діяльністю право бути еталоном у професії", — розповіла журналістка і членкиня Капітули Премії Мирослава Ґонґадзе, коментуючи суспільну важливість проєкту.

Сучасна журналістика переживає трансформацію, вважає Мирослава Ґонґадзе. Зміни в медійних бізнес-моделях та шляхах поширення інформації творять так звані інформаційні тунелі, люди отримують інформацію, яка відповідає лише їхнім зацікавленням та переконанням. Ці новини відбираються для них за допомогою комп'ютерної математичної формули, яка ґрунтується на їхніх минулих інтересах. Такі екотунелі обмежують можливість вчитися, сприймати думки та позиції інших, розуміти або вірити тому, що чують інші. Більше того, творяться так звані інформаційні пустелі, коли цілі громади, залишаються без місцевої інформації.

"Традиційні засоби масової інформації скорочуються, звільняють штатних журналістів і покладаються на фрілансерів. Сучасні читачі та глядачі живуть або в інформаційних тунелях, або в інформаційній какофонії, і їм складно розібратись, де правда. І будь-хто, чи то впливові олігархи з серйозними фінансовими впливами, чи державні машини, наприклад, як Росія, за допомогою наводнення інформаційного простору неправдивою, напівправдивою інформацією або відвертою брехнею, може легко вплинути на прошарки суспільства, які, не володіючи фактами та без критичного мислення, сприймають цю інформацію, як достовірну. Так світ перетворюється на світ напівправди. У такому світі народжується радикальний популізм, коли нам обіцяють те, що практично неможливо виконати. А наш людський розум побудований так, що ми хочемо змін на краще, тож віримо у щось абсолютно нелогічне, у результаті обираючи радикалів та популістів у владу", — вважає журналістка.

На її думку, в нових умовах саме журналісти, які керуються принципами неупередженості, подання інформації з різних точок зору, перевірки фактів з двох чи більше джерел, стають "лікарями" суспільства та демократії, щоб уберегти його від смерті через дезінформацію та популізм. Вона вважає, що журналістика — це не бізнес, а соціальна робота. Від відповідальності й професійності журналістів залежить життєдіяльність громад, країн та навіть людства загалом. Тому журналісти просто зобов’язані, як лікарі, мати й сповідувати свою клятву Гіппократа.

Премія імені Георгія Ґонґадзе — нагорода для незалежних журналістів, заснована 2019 року Українським ПЕН у партнерстві з Асоціацією випускників Києво-Могилянської бізнес-школи, Києво-Могилянською бізнес-школою та виданням "Українська правда".

Цьогоріч вручення Премії відбудеться втретє. Вдруге її транслюватиме телеканал UA: КУЛЬТУРА.

До короткого списку номінантів на здобуття Премії у 2021 році увійшли: Мирослава Барчук, Борис Давиденко, Марічка Паплаускайте.

Мирослава Барчук  — журналістка, телеведуча. У професії з середини 1990-х років. Працювала на "5 каналі", ТВі, "Еспресо", була редакторкою журналу Welcome to Ukraine. Нині є ведучою суспільно-політичного токшоу "Зворотний відлік" на суспільному телеканалі UA: ПЕРШИЙ.

Борис Давиденко — журналіст, редактор. Починав кар’єру у відділі фінансів щоденної газети "Дело". Працював заступником головного редактора українського Forbes (пізніше був шеф-редактором), був головним редактором аналітичної платформи VoxUkraine, нині очолює редакцію Ліга.net.

Марічка Паплаускайте — журналістка, редакторка. Співзасновниця видання The Ukrainians, головна редакторка онлайн-журналу Reporters; викладачка Школи журналістики Українського католицького університету, авторка репортажної книжки «Бог дивовижних людей та інших грішників».

Нагадаємо, лауреатом Премії Георгія Ґонґадзе у 2020 році став ведучий токшоу "Зворотний відлік" на UA: ПЕРШИЙ Павло Казарін. Першим лауреатом Премії 2019 року став засновник "Історичної правди" Вахтанґ Кіпіані.