Смажені жаби і сіль з попелом: на Рівненщині презентували страви вояків УПА. СУСПІЛЬНЕ | ВІДЕОНОВИНИ

Фото: Суспільне Рівне

На Рівненщині презентували кухню українського руху опору в роки Другої світової війни. Йдеться про перший випуск історико-культурного проєкту "Я-історія". Його знімали в колишній Здолбунівській в'язниці, де зараз знаходиться краєзнавчий музей.

Жорна були символом боротьби й незнищенності українського народу, символом спротиву окупантам, - каже директор Здолбунівського краєзнавчого музею Олег Тищенко.

"Шумлять жорна" – це драма Уласа Самчука про події під час війни на Волині у 1942-му році й назва першого випуску історико-кулінарного проєкту "Я-історія", який знімали у колишній Здолбунівській в'язниці.

Суспільне Рівне

Кухар Сергій Солдаткін розповідає, що в Українській повстанській армії був гострий перець, який нині називають перець чилі. Зверталися до історичних підручників, де це дійсно вказано і підтверджено.

Фото: Суспільне Рівне

"Це наші жаби місцеві, також ми дійшли до того факту. Вже замариновані, ми розтопили жир, утворився ніби фритюр і ми їх обсмажуємо, десь за три хвилини вони приготуються. Нагадують курку, але з присмаком якоїсь риби", – розповідає кухар.

Сергій Солдаткін додає, що для приготування жаб він використовує сіль, змішану з попелом.

Суспільне Рівне

"Ось така чорна сіль. І це діє як природний антисептик. В умовах харчування в лісі можна було дуже легко отруїтися і вугілля для цього все ж таки треба було вживати", – уточнює кухар.

В повстанському меню також короп, приготований тим же способом, що й жаби, хліб з перемелених на жорнах жолудів із пряним смальцем, гриби-лисички та узвар.

Суспільне Рівне

"Ми готуємо, використовуючи ті продукти, що були доступні на той момент, і використовуючи той посуд, навіть пічка. Ми все пропрацьовуємо, аби відповідало дійсності тих часів", – розповідає виконавчий директор проєкту "Я-історія" Руслан Плясуля.

Суспільне Рівне

Сам проєкт "Я-історія" — це не відтворення рецептів, це відтворення подій, – уточнює директор і додає, що вони розкривають певні моменти УПА про умови харчування, про те, як зберігали та постачали продукти.

"В архіві СБУ є багато документів, які стосуються впоряду повстанського, режиму, дисципліни й в тому числі й харчування. Тобто, що не обхідно мати в стравах для виживання бійців Української повстанської армії. Руслан Плясуля, перелопативши море літератури, все це познаходив. Я спілкувався з живими учасниками УПА і вони казали, що їли", – розповідає директор Здолбунівського краєзнавчого музею Олег Тищенко.

Зйомки тривали 11 годин. У підсумку це все вмістили в 45-хвилинне відео, яке презентували у Здолбунівському краєзнавчому музеї.

Повне відео