Перейти до основного змісту

Суд тимчасово заборонив адміністрації Трампа скасовувати зарахування іноземних студентів до Гарварду

Ексклюзивно
Вид на кампус бізнес-школи Гарвардського університету в Кембриджі, штат Массачусетс, США, 15 квітня 2025 року. REUTERS/Faith Ninivaggi

Федеральний суд США тимчасово зупинив дію наказу адміністрації Дональда Трампа, що позбавляв Гарвардський університет права приймати іноземних студентів на 2025–2026 навчальний рік. Заборона була оголошена напередодні Департаментом внутрішньої безпеки США (DHS).

Про це повідомляє кореспондента Суспільного з Вашингтона.

Слухання про можливе продовження заборони призначене на 29 травня.

Це вже другий позов, який Гарвард подає проти адміністрації Трампа. Цього разу відповідачами стали DHS, Департамент юстиції та Державний департамент. Університет звинувачує уряд у спробі політичного тиску та втручання в академічну незалежність.

Напередодні Уряд США скасував право Гарварду на навчання іноземних студентів на 2025-2026 навчальний рік.

Суть позову та позиція Гарварду

У суді навчальний заклад оскаржив наказ адміністрації Трампа припинити сертифікацію Гарвардської програми для міжнародних студентів та візитерів за обміном. Йшлося про 7000 іноземних студентів Гарварду на наступний навчальний рік. Як повідомляло Суспільне, серед них є і два десятки українських студентів.

Такі дії уряду президент Гарварду Алан Гарбер у своєму зверненні до громади навчального закладу називає “продовженням серії урядових дій, спрямованих на помсту Гарварду за нашу незгоду відмовитися від нашої академічної незалежності”, зокрема йдеться про “контроль” над навчальною програмою, викладацьким та студентським складом.

Неможливість переведення для українських студентів

Запропонований Департаментом внутрішньої безпеки варіант переведення до іншого вузу у США – не варіант для студентів українського походження, які можуть собі дозволити навчання у США лише за умов повного фінансового забезпечення університетом.

“В Америці немає еквіваленту фінансування, яке є в Гарварді” – на правах аноніма розповідає студентка Гарварду.

Наслідки для випускників Гарварду

Переймаються ситуацією навколо Гарварду також і випускники, які мають право протягом декількох років працювати у США на студентській візі. Згідно із позовом, таких віз наразі щонайменше дві тисячі. Суспільному столо відомо про випадки, коли американські компанії сьогодні вранці відсторонили випускників Гарварду від роботи.

“Якщо я втрачаю візу і дозвіл на роботу, то і перебування моє у США закінчується – моя компанія не буде порушувати закон США і буде змушена щось зі мною зробити” – розповідає випускниця Гарварду українського походження і працівниця великої міжнародної корпорації із центральним офісом у Нью Йорку.

Із можливих варіантів розвитку подій для українки, якби наказ набув чинності, була неоплачувана відпустка, переведення до офісу у іншій країні або звільнення.

Основна рекомендація від американських роботодавців для українців на студентській візі – не подорожувати. Саме тому жінці довелося скасувати свою подорож до України, заплановану на найближчий час.

“США розриває звязки зі світом і втрачає приплив мізків, який фактично побудував цю країну і зробив її великою” – ділиться думками колишня студентка Гарварду.

Вимоги DHS і аргументи Гарварду у позові

На знак своєї незгоди із рішенням адміністрації Трампа Гарвард подав позов до суду, у якому наказ очільниці Департаменту внутрішньої безпеки оцінені як “незаконні”, “без раціонального пояснення” та з “порушенням державного регулювання”.

Йдеться передусім про вимоги до Гарварду надати звіт про порушення порядку міжнародними студентами протягом останніх п'яти років. Зокрема, відомство вимагає усі електронні записи, аудіо та відео докази порушення закону студентами Гарварду на території кампусу та за його межами. Більше того документ вимагає у навчального закладу відео та аудіо усіх протестів, що мали місце на території кампусу останні п'ять років.

У спілкуванні із кореспонденткою “Суспільного” у Вашингтоні професор Гарварду, який забажав бути не названим на ім'я зазначив, що “глибоко співчуває всім своїм студентам, чиє життя опинилися в хаосі”, однак зізнається, що більше переймається тим що це означає для Америки.

“Чи справді ми хочемо бути країною, яка зачиняє свої двері для найталановитіших людей світу, багато з яких залишаються тут, стають громадянами та будують наші двигуни технологічної та економічної досконалості?” – зазначив професор.

Позиція DHS і відповідь Гарварду

Свої вимоги очільниця Департаменту внутрішньої безпеки Крісті Ноем обґрунтовувала тим, що кампус нібито “вороже налаштований до єврейських студентів, пропагує симпатії до ХАМАС”. Ноем запропонувала університету 72 години на третю спробу, попередивши про можливі адміністративні та кримінальні наслідки через фіктивні чи сфабриковані дані.

“Гарвард скористався своїми правами, гарантованими Першою поправкою, щоб відхилити вимоги уряду контролювати управління Гарварду, навчальну програму та "ідеологію" його викладачів та студентів” – йдеться у позові.

Значення іноземних студентів для Гарварду

У листі, опублікованому цього ранку, президент Гарварду Алан Гарбер зазначив, що “деструктивні дії” урядовців Трампа, які “нібито ґрунтуються на невиконанні Гарвардом запитів на інформацію від Міністерства внутрішньої безпеки США”, необгрунтовані.

“Гарвард надав DHS тисячі даних щодо всієї своєї студентської популяції з візою F-1” – йдеться у позові.

Понад 70 років Гарвардський університет сертифікований федеральним урядом для зарахування іноземних міжнародних студентів за візовою програмою F-1.

У 2024-2025 навчальному році в Гарвардському університеті навчалося 6793 іноземних студенти, тобто третина від загальної кількості. Оплата навчання та інші студентські збори, – важливе джерело доходу для університету. Минулого року Гарвард заробив на витратах студентів 1,4 мільярда доларів, тобто 21% від загального операційного доходу.

“Без іноземних студентів Гарвард — це не Гарвард” – йдеться у позові.

Гарвард 14 квітня офіційно відмовився виконувати вимоги адміністрації Дональда Трампа щодо впровадження масштабного урядового контролю, змін у системі управління, приймання та наймання персоналу. Керівництво університету назвало ці вимоги незаконними та неконституційними, попри погрози щодо позбавлення закладу багатомільярдного федерального фінансування.

Також Гарвардський університет подав до суду на адміністрацію президента США Дональда Трампа через порушення гарантій свободи слова, передбачених Першою поправкою до Конституції США. Університет стверджує, що масове заморожування фінансування є надто широким і було запроваджено без дотримання належних процедур.

Топ дня
Вибір редакції