Перейти до основного змісту

Німеччина вперше з часів Другої світової розміщує війська за кордоном: 4 800 солдатів постійно дислокуватимуться в Литві

Солдати 45-ї бронетанкової бригади Бундесверу під час урочистого шикування 22 травня 2025 року у Вільнюсі, Литва. Getty Images/Paulius Peleckis

Уперше за понад 80 років Німеччина здійснила постійне розміщення військ за межами країни.

Про це пише The Guardian

Канцлер ФРН Фрідріх Мерц та міністр оборони Борис Пісторіус у Вільнюсі урочисто відкрили формування 45-ї бронетанкової бригади Бундесверу, яка складатиметься з 4 800 солдатів і 200 цивільних співробітників.

Бригада стане частиною посиленої присутності НАТО на східному фланзі та має повністю вийти на бойову готовність до 2027 року. Рішення про її створення було ухвалено після російського вторгнення в Україну у 2022 році.

"Ми разом із партнерами рішуче налаштовані захищати територію Альянсу. Безпека наших балтійських союзників — це і наша безпека", — наголосив Мерц.

Під час спільної пресконференції з президентом Литви Гітанасом Наусєдою канцлер ФРН заявив, що "агресивний ревізіонізм Росії" створює загрозу не лише Україні, а й усьому європейському континенту.

Президент Литви подякував Німеччині за підтримку та повідомив, що країна планує вже наступного року досягти нового стандарту НАТО — 5% ВВП на оборону. У відповідь Мерц заявив, що Німеччина, як найбільша економіка Європи, планує виділяти 3,5% ВВП на військову техніку та 1,5% на інфраструктуру подвійного призначення (шляхи, мости, порти) до 2032 року.

Мерц окреслив нову військово-оборонну стратегію ФРН як розвиток і розширення курсу, започаткованого Олафом Шольцем. Він пообіцяв зробити Бундесвер "найсильнішою звичайною армією в Європі", зокрема шляхом скасування конституційного боргового обмеження для збільшення оборонного бюджету.

На тлі занепокоєнь через неоднозначну позицію Дональда Трампа щодо зобов’язань НАТО, Мерц запевнив, що не має жодних ознак того, що США планують виведення військ з Європи. Водночас він підкреслив, що Європа має посилити власну обороноздатність і збільшити виробництво озброєння.

Щоб стимулювати набір на службу в Литві, Німеччина нещодавно ухвалила зміни до законодавства, які передбачають гнучкий графік, надбавки та додаткову оплату за роботу за кордоном.

Міністерка оборони Литви Довіле Шакалєне наголосила в інтерв’ю FAZ, що відлякування агресора — критично важливе завдання: "Кожен литовець розуміє: якщо росіяни прийдуть, не пощадять нікого".

Топ дня
Вибір редакції