Зранку 21 травня в передмісті Мадрида вбили Андрія Портнова — колишнього заступника Адміністрації президента Віктора Януковича. Невідомі застрелили його біля "Американської школи Мадрида" після того, як він привіз на уроки двох доньок. Іспанська поліція шукає нападників, поки їхні імена та мотиви невідомі.
Портнов був впливовим політиком під час президентства Януковича і відповідав в його адміністрації за судову систему та правоохоронні органи. У 2014 році він втік до Росії, але після перемоги на президентських виборах Володимира Зеленського повернувся і розгорнув медійну та юридичну діяльність — критикував Євромайдан та вимагав заарештувати його лідерів. Проте згодом знову залишив країну. Суспільне розповідає, чим ще запам’ятався Портнов та куди і як він зник після російського повномасштабного вторгнення.
Перебіжчик і утікач
Андрій Портнов народився в 1973 році в Луганську. Там же вчився на юриста в Східноєвропейському національному університеті й почав працювати за спеціальністю в місцевих підприємствах. У 1997-му перебрався до Києва і влаштувався у Держкомісію з цінних паперів і фондового ринку. На початку "нульових" заснував адвокатську фірму, а у 2006-му пішов у політику. Портнов очолив юридичний відділ передвиборчого штабу партії "Батьківщина" і зрештою сам став народним депутатом.
Уже через два роки під час прем’єрства Юлії Тимошенко його обрали заступником голови фракції. Також він мав свою неформальну депутатську "групу Портнова". Як головний партійний юрист він, зокрема, супроводжував заключення газових контрактів з РосієюНаприкінці 2008 року Україна і Росія не домовилися про ціну на газ, який Москва постачала Києву, через що з початку 2009-го РФ припинила постачання газу через Україну до Європи. 19 січня прем’єри Володимир Путін та Юлія Тимошенко таки підписали контракт. Україна отримала знижку на перший рік, але загалом контракти були невигідними для Києва через високі ціни. Ці угоди пізніше були використані для кримінального переслідування Тимошенко та, як зізнавався він сам, працював над законопроєктами, які послабляли владу тодішнього президента Віктора Ющенка на користь прем’єрки Тимошенко.
У 2010 році остання програла Віктору Януковичу на президентських виборах, після чого Портнов перебіг в протилежний табір і став заступником голови адміністрації президента. "Батьківщина" звинуватила його в зраді, але сам Портнов з цим не погоджувався. Він заявив, що "не вступав у "Партію регіонів", а закінчив політичну діяльність і перейшов на державну службу".
Через рік Янукович понизив його до керівника управління АП з питань судоустрою. На цій посаді Портнов, зокрема, курував ухвалення нового Кримінально-процесуального кодексу, за яким українські суди й правоохоронні органи працюють і зараз.
У розпал протестів на Євромайдані в січні 2014 року Янукович знов призначив Портнова заступником адміністрації. Він став перемовником від влади з лідерами опозиції та під час силових протистоянь в центрі Києва погрожував протестувальникам "суворим покаранням".
Після перемоги революції Портнов спочатку перебрався з Києва до Харкова, а звідти втік до Росії. Сам він пояснював вибір країни тим, що "це близько, а ментального та мовного бар’єра нема".
За даними "Схем", Портнов переїхав у Москву разом з цивільною дружиною Анастасією Валяєвою й купив там велике приміщення в бізнес-центрі "Мосфильмовский" та будинок в передмісті. Сам він в інтерв’ю "Українській правді" казав, що в той період повернувся до адвокатської роботи: заснував кілька фірм та "обслуговував українських бізнесменів в Росії та російських бізнесменів в Україні".
У березні 2014 року Євросоюз та Канада запровадили санкції проти Януковича та його спільників-втікачів, одним з яких був Портнов. А пресслужба Генпрокуратури України опублікувала список із 24 колишніх посадовців, яких оголосили в розшук у зв’язку з причетністю до масових вбивств на Майдані. Портнов також був у їх числі, хоча слідчі офіційно не оголошувало йому підозру. Сам політик заперечував причетність й подав проти прокуратури позов про захист честі та ділової репутації. В серпні 2014 року Печерський суд Києва задовольнив його вимоги. А в березні 2015-го ЄС виключив Портнова із санкційного списку.
Прокуратура відкрила ще два кримінальних провадження проти політика про можливе незаконне збагачення. Підозру в них так і не оголосили, і згодом справи закрили за рішенням того ж Печерського суду Києва.
У 2018 році Портнов переїхав з Москви до Відня. За рік в Україні президентські вибори виграв Володимир Зеленський. За день до його інавгурації Портнов повернувся в Україну. "Сьогодні хочу дати впевнений сигнал тисячам людей, які залишили Україну — час повертатися, будувати й відновлювати", — заявив він після прибуття до Києва.
Повернення і друга еміграція
У Києві Портнов почав боротьбу з представниками попередньої влади, яку він критикував, не соромлячись у виразах. Активістів Майдану він обзивав "бродячими радикалами" та "ряженими патріотами", а п’ятого президента Петра Порошенка — "головним державним і воєнним злочинцем". Останній став головною мішенню Портнова. Він набрав команду юристів, яка завалювала Державне бюро розслідувань (ДБР) заявами про злочини, які, на їхню думку, вчинив п’ятий президент.
"Немає жодного іншого варіанта реалізації державної політики нового Президента, ніж арешт Порошенка. Потрібні щоденні облави, допити, арешти та конфіскації у всього його активу та оточення. Немає іншого варіанта, лише цей. Лише в'язниця. Нічого іншого не винайшли. Закривайте його терміново", — писав Портнов у своєму телеграм-каналі.
У відповідь на його заяви ДБР зареєструвала проти Порошенка десятки проваджень. Слідчі тягали п’ятого президента по допитах, проте згодом закрили всі провадження за відсутністю складу злочину. Також, за заявами Портнова, справи відкривали проти соратників Порошенка: зокрема, проти колишнього спікера Андрія Парубія та депутата Володимира В’ятровича.
Ще одним напрямком його роботи було оскарження в судах рішень попередньої влади. Наприклад, Портнов вимагав переглянути, як в підручниках історії, затверджених Міністерством освіти, висвітлюються події Майдану. А за іншим його позовом Окружний адмінсуд Києва заборонив Київській держадміністрації відзначати дні народження воїнів УПА.
Журналістів, які критикували Портнова, він обзивав "бидлом", "фейковими помийками", "самозакоханими тваринами" та завалював позовами про захист честі й ділової репутації. Найгучнішим був його конфлікт з проєктом Радіо Свобода "Схеми", які у 2019 році під час журналістського розслідування фільмували пересування політика. У відповідь Портнов опублікував паспортні дані та адресу водія "Схем". У 2020 році його машину спалили невідомі. "Схеми" пов’язали підпал з публікацією Портнова. У відповідь він подав позов про захист ділової репутації. У 2024 році Київський апеляційний суд його задовільнив, але журналісти оскаржили рішення.
Після повернення в Україну Портнов співпрацював з адвокатським об’єднанням "Креденс", одним із засновників якого був Олег Татаров — заступник начальника головного слідчого управління МВС часів президентства Януковича. З Портновим вони знайомі ще з 2011 року, коли разом працювали над проєктом нового Кримінально-процесуального кодексу. Після перемоги Євромайдану Татаров звільнився з МВС, став адвокатом і представляв Портнова як захисник. Прокурор Олег Божко, який розслідував одну зі справ проти Портнова, скаржився, що політик разом з Татаровим тиснули на нього і погрожували.
У серпні 2020 року Зеленський призначив Татарова заступником голови свого Офісу. Цю посаду він займає досі. Політичні опоненти президента закидають, що через Татарова Портнов продовжував впливати на судову та правоохоронну систему. Зокрема про це неодноразово заявляв Порошенко. Зеленський з цим не погоджувався і казав, що "несправедливо всіх керівників часів Януковича вважати старою владою".
У 2021-му Портнов зник з публічного простору. У грудні того ж року США ввели проти нього санкції за "причетність до порушення прав людини та масштабної корупції".
Після повномасштабного вторгнення Росії Портнов не робив жодних заяв. За даними "Схем", у червні 2022 року він виїхав з України через пропускний пункт в Угорщині. У квітні 2024 року стало відомо, що він в Мадриді. Через іспанського нотаріуса Портнов переписав на чотирьох неповнолітніх дітей великий маєток в Київській області.
21 травня 2025 року він привіз двох доньок на уроки в "Американської школи Мадриду". Як повідомляє ElPais з посиланням на поліцію, коли Портнов сідав у свій Mersedes, невідомі під’їхали до нього на мотоциклі та випустили п’ять куль. Одна з них влучила в потилицю і стала смертельною. Іспанська поліція поки не знайшла нападників і не висувала версії щодо їхніх можливих мотивів.