Перейти до основного змісту

Китай підтримує Гренландію як частину Данії, попри заяви Трампа та візити тайванських чиновників до Копенгагена

Міністр закордонних справ Китаю Ван Ї зустрівся з міністром закордонних справ Данії Ларсом Локке Расмуссеном у Пекіні, Китай, 19 травня 2025 року. REUTERS

Міністр закордонних справ Китаю Ван Ї заявив, що Китай підтримує цілісність Данії та Гренландію як частину Данії, попри візит експрезидентки Тайваню Цай Інвень до Копенгагена минулого тижня.

Глава МЗС Китаю зробив цю заяву під час офіційного візиту міністра закордонних справ Данії Ларса Люкке Расмуссена до Пекіна, передає Reuters.

Ван Ї повідомив, що Китай сподівається на "підтримку Данією законної позиції Китаю з питань, що стосуються суверенітету та територіальної цілісності Китаю".

За словами Ван, сторони поділяють "широкий консенсус" щодо захисту багатосторонності та вільної торгівлі, додавши, що Китай готовий зміцнювати діалог та співпрацю з ЄС.

Минулого тижня експрезидентка Тайваню Цай Інвень зустрілася з парламентарями Данії та виступила з промовою на саміті з питань демократії в Копенгагені. В ній вона звинуватила Китай в посиленні кібератак та військових навчань проти Тайваню. Вона також розкритикувала те, що вона назвала "експансіоністськими амбіціями Китаю"

Посольство Китаю в Копенгагені розкритикувало Данію за прийняття Цай Інвень та заявило, що вона ігнорує "міжнародний консенсус щодо принципу одного Китаю".

"Тайванське питання — це виключно внутрішня справа Китаю, яка не допускає втручання жодного іноземного уряду, організації чи окремої особи", — йдеться в коментарі посольства Китаю у Данії.

Глава МЗС Данії Ларс Люкке Расмунсен заявив, що політика Данії щодо "одного Китаю" залишається міцною, хоч "ми не дивимося на все однаково, і в деяких питаннях Китай створює виклик".

Заява Китаю також вказує, що країна не підтримує слова президента США Дональда Трампа щодо "контролю" над островом Гренландія. Трамп вважає, що США мають "контролювати Гренландію заради безпеки усього світу".

Заяви Трампа щодо Гренландії

Наприкінці 2024 року Трамп сказав, що контроль над островом є "абсолютною необхідністю" для США – для національної безпеки і свободи в усьому світі. У відповідь на ці слова, прем’єр-міністр Ґренландії Муте Егеде заявив, що острів не продається.

Водночас Егеде виступає за незалежність Ґренландії від Данії. Він нещодавно звинуватив Данію в геноциді через скандал із примусовою стерилізацією жінок у 1960−70-х роках. У своєму новорічному зверненні Егеде знову закликав до незалежності острова та зняття "кайданів колоніальної ери".

7 січня Трамп на пресконференції не став обіцяти, що уникатиме військових чи економічних методів примусу для встановлення контролю над Ґренландією та Панамським каналом. У своїй соцмережі Truth Social Трамп також написав, що угода про приєднання Гренландії до Сполучених Штатів має відбутися, та закликав зробити цей найбільший острів у світі "знов великим".

Гренландія – це найбільший острів у світі та автономна територія Данії з великими запасами корисних копалин і нафти, а також стратегічними обʼєктами, зокрема американськими.

Тайвань, або Республіка Китай — частково визнана острівна держава, яка до 1949 року мала юрисдикцію над усією територією материкового Китаю, до приходу комуністів до влади у Пекіні та утворенню Китайської Народної Республіки. Устрій Республіки Китай демократичний. Китай вважає Тайвань своєю територією.

Топ дня
Вибір редакції