Високопосадовці ЄС та НАТО відреагували не те що лідер РФ Володимир Путін не прибув до Стамбула на переговори з президентом України Володимиром Зеленським, а натомість прислав "дрібних посадовців".
Про це політики заявили перед самітом Європейського політичного співтовариства у столиці Албанії, де також присутній президент України Володимир Зеленський, повідомляє la Repubblica.
Генсек НАТО Марк Рютте заявив, що Путін зробив помилку, відправивши на переговори з Україною посадовців низького рівня.
"Путін має серйозно ставитися до миру, ми повинні продовжувати тиснути на нього. Він чудово знає, що м'яч на його боці. Він зробив помилку, відправивши делегацію низького рівня. Я вважаю, що це дуже добре, що Україна сіла за стіл переговорів. Я дуже задоволений роллю, яку відіграють США", — сказав він.
Прем'єр-міністр Великої Британії Кір Стармер зазначив, що події у Стамбулі – це ще один доказ того, що Путін несерйозно налаштований на мир.
"Те, що ми бачили вчора у Стамбулі, є ще одним доказом того, що Путін несерйозно налаштований на мир. Дуже важливо чітко усвідомити, що має бути припинення вогню", — сказав він.
Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн заявила, що Путін продемонстрував, що не хоче миру.
"Останніми днями ми стали свідками справжнього кредо Путіна. Спочатку він закликав до припинення вогню в річницю 9 травня, чого він ніколи не дотримувався. Потім Україна, за підтримки ЄС та США, закликала до повного та безумовного припинення вогню на 30 днів, що Путін відхилив. Нарешті, він запропонував пряму зустріч між Україною та Росією в Туреччині. Зеленський був готовий до зустрічі, Путін так і не з'явився. І це показує справжнє переконання Путіна — він не хоче миру", — сказала вона.
Президентка ЄК наголосила, що потрібно посилити тиск на РФ, і саме тому ЄС працює над новим пакетом санкцій.
Цей пакет включатиме, наприклад, санкції щодо "Північного потоку-1" та "Північного потоку-2". Він також включатиме більшу кількість суден російського тіньового флоту, а також зниження стелі цін на нафту, а також додаткові санкції щодо фінансового сектору в Росії", — сказала фон дер Ляєн.
Висока представниця ЄС Кая Каллас зазначила, що ЄС підготував 17 пакет санкцій проти Росії за війну в Україні та працює над наступним.
"Важливо чинити тиск на Росію єдиним чином, і я рада, що Америка також хоче чинити тиск на Путіна: з Вашингтона надходить повідомлення, що вони також з нами", — сказала вона.
Що відомо про переговори представників України та Росії у Стамбулі
У Стамбулі 16 травня вдень розпочалась зустріч делегацій України та Росії. На початку зустрічі також присутні представники Туреччини. Україну представлятиме міністр оборони Рустем Умєров, перші заступники очільників МЗС, СБУ, ГУР та інші представники.
Російську делегацію очолюватиме Володимир Мединський, який вже був головою групи на перемовинах у 2022, а також заступники голів російських МЗС і Міноборони, начальник Головного управління Генштабу.
Перед тим у п'ятницю у Стамбулі відбулися тристоронні переговори делегацій України, США та Туреччини.
Президент Зеленський, який 15 травня, зустрівся в Анкарі з президентом Туреччини Ердоганом, назвав низький рівень російської делегації "бутафорським", однак "з поваги до Трампа й Ердогана" відправив делегацію до Стамбула. За його словами, зустрічі мають відбутися за участі турецьких та американських представників.
Раніше Зеленський заявляв, що готовий до особистої зустрічі з Путіним у Стамбулі 15 травня, де лідер Кремля пропонував Україні прямі переговори. Однак Путіна на переговорах точно не буде, заявили в Кремлі.