Перейти до основного змісту

Візит Трампа до Стамбула, ООН про MH17, збройні сутички в Лівії: головні новини ранку 13 травня

Слідчий з питань авіакатастрофи Малайзії оглядає місце катастрофи рейсу MH17 авіакомпанії Malaysia Airlines поблизу села Грабово в Донецькій області, Україна, 22 липня 2014 року. REUTERS/Maxim Zmeyev

Зеленський заявив, що Україна хотіла би бачити Трампа на перемовинах у Стамбулі, Міжнародна організація цивільної авіації при ООН визнала Росію винною за збиття літака "Боїнг" MH17, у Тріполі в Лівії спалахнули збройні сутички — Суспільне підготувало головні новини на ранок 13 травня.

Зеленський заявив, що Україна хотіла би бачити Трампа на перемовинах у Стамбулі

Президент Володимир Зеленський заявив, що хотів би, аби лідер США Дональд Трамп був особисто присутнім під час перемовин між Україною та Росією у турецькому Стамбулі 15 травня. Про це глава держави написав у Telegram.

Він зауважив, що підтримав ідеї Трампа про повне й безумовне припинення вогню, а також про прямі переговори з очільником Кремля Володимиром Путіним.

"Я буду в Туреччині. Сподіваюся, що росіяни не будуть уникати цієї зустрічі", — наголосив Зеленський.

Він додав, що Україна хотіла б, аби американський президент також був присутнім у Стамбулі, адже, на його думку, це "багато може змінити".

Що відомо: За підсумками засіданні "коаліції охочих" лідери на оголосили, що з понеділка, 12 травня, повинно початися повне припинення вогню між Україною та Росією без жодних умов. Це має бути всеосяжне припинення вогню на морі, в повітрі та на суші. Перед засіданням, а також після нього учасники провели телефонну розмову з президентом США Дональдом Трампом. Очільник Кремля Володимир Путін запропонував Україні з 15 травня у Стамбулі відновити прямі переговори без жодних попередніх умов.

Міжнародна організація цивільної авіації ООН визнала Росію винною за збиття MH17

Рада міжнародної організації цивільної авіації при ООН визнала Росію винною за збиття літака "Боїнг" MH17 в липні 2014 року. Таким чином Росія порушила Конвенцію про міжнародну цивільну авіацію. Про це йдеться у заяві міністерства закордонних справ Нідерландів.

Рішення ухвалили в понеділок 12 травня. Переважна більшість членів ради організації підтримала позицію урядів Нідерландів та Австралії щодо відповідальності Росії за збитий літак.

Далі рада організації цивільної авіації розглядатиме питання компенсації від Росії постраждалим від збиття літака. Також рада має зобовʼязати Росію розпочати переговори з Нідерландами та Австралією і сприяти цьому процесу.

У Тріполі в Лівії спалахнули збройні сутички

Увечері в понеділок, 12 травня, в столиці Лівії розпочалися збройні сутички. Постріли було чутно в центрі міста Тріполі та в інших районах після повідомлень про вбивство лідера озброєного угруповання. Про це пише Reuters з посиланням на жителів міста.

Лідер Абдулгані Кіклі (Ганіва), є командиром Апарату підтримки стабільності (SSA), одного з провідних збройних угруповань Тріполі, що базується в густонаселеному районі Абу-Салім.

SSA підпорядковується Президентській раді, яка прийшла до влади у 2021 році разом з Урядом національної єдності (GNU) Абдулхаміда Дбейби в результаті процесу, підтриманого Організацією Об'єднаних Націй.

У короткій заяві Міністерство внутрішніх справ GNU закликало громадян залишатися вдома "заради власної безпеки". Після заклику міністерства водії почали перевищувати швидкість і сигналити на багатьох вулицях Тріполі.

Рано вранці у вівторок 13 травня GNU повідомили, що міністерство оборони повністю взяло під контроль район Абу-Салім, пише агентство.

ХАМАС звільнив ізраїльсько-американського заручника

У понеділок, 12 травня, угруповання ХАМАС звільнило ізраїльсько-американського солдата, який перебував у заручниках понад 19 місяців. Ідан Александр став першим військовим, звільненим від березня, коли Ізраїль заявив про відновлення вогню у Секторі Гази. Про це повідомляє офіс прем'єр-міністра Ізраїлю у соціальній мережі X.

Згідно із заявою, у понеділок, 12 травня, прем'єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньягу провів телефонну розмову з Трампом, під час якої американський лідер підтвердив свою підтримку Ізраїлю.

"Це дуже зворушливий момент – Ідан Александер повернувся додому. Ми вітаємо його та його родину. Цього вдалося досягти завдяки нашому військовому тиску та дипломатичному тиску, який чинив президент Трамп. Це виграшна комбінація", — заявив Нетаньягу.

Ізраїльські військові заявили, що прийняли 21-річного Ідана Александера після того, як Міжнародний комітет Червоного Хреста сприяв його переведенню. Гелікоптер ВПС Ізраїлю доставив солдата до лікарні, де його зустріла мати та інші члени родини.

Топ дня
Вибір редакції