Представник ОБСЄ з питань свободи ЗМІ Ян Брату висловив обурення новими доказами тортур та жорстокого поводження з українською журналісткою Вікторією Рощиною, яка загинула під час незаконного утримання без висунутих обвинувачень у Росії.
Свою заяву він опублікував у соцмережі Х.
У заяві йдеться, що такі дії грубо порушують міжнародне право, включно з Міжнародним пактом про громадянські і політичні права, Конвенцією ООН проти катувань і Женевськими конвенціями. Представник ОБСЄ наголосив, що журналісти в зонах конфліктів мають цивільний статус, а отже, їхнє катування та незаконне утримання є особливо тяжким злочином.
"Я вражений доказами, що з’явилися в результаті розслідування, проведеного коаліцією з 45 міжнародних журналістів під керівництвом НУО Forbidden Stories, щодо тортур і жорстокого поводження з українською журналісткою Вікторією Рощиною, яка загинула під час незаконного утримання без офіційного висунення обвинувачень у Росії.
Це нелюдське поводження є порушенням міжнародного права, зокрема статей 7 та 9 Міжнародного пакту про громадянські і політичні права (МПГПП) та Конвенції ООН проти катувань. Крім того, журналісти, які висвітлюють конфлікти, мають статус цивільних осіб згідно з нормами міжнародного гуманітарного права (МГП), і їх катування, жорстоке поводження та незаконне ув’язнення є явним порушенням Женевських конвенцій (статті 32 та 147 Четвертої Женевської конвенції).
Я засуджую ці серйозні зловживання з боку Російської Федерації та закликаю до повного дотримання міжнародно-правових зобов’язань", — йдеться у заяві представника ОБСЄ.
У розслідуванні Forbidden Stories йдеться про те, що тіло української журналістки Вікторії Рощиної, яке росіяни повернули після полону у лютому 2025 року, було без деяких внутрішніх органів.
Синець на шиї свідчить про можливий перелом під'язикової кістки – рідкісний перелом, який зазвичай пов'язаний із задушенням, повідомляє джерело Forbidden Stories, близьке до офіційного розслідування. Українські слідчі поки що утримуються від оцінки причини смерті.
"Тіло Віки повернули з кількома видаленими частинами тіла, включаючи частини мозку, гортані та очних яблук, що узгоджується з можливою спробою приховати причину смерті", — йдеться у розслідуванні.
Розслідувачі пояснюють, що це могло приховати той факт, що смерть настала внаслідок удушення або задушення, зазначив міжнародний експерт-патологоанатом, до якого звернулися автори проєкту.
Наразі єдиними підказками щодо причини та часу її смерті можуть бути написи на самому тілі та розповіді колишніх ув'язнених. Окрім того, батько Вікторії у жовтні 2024 року отримав електронного листа від Міністерства оборони Росії з документом про смерть його доньки — 19 вересня 2024 року.
Що відомо про Вікторію Рощину
Вікторія Рощина перебувала на фронті від початку повномасштабного вторгнення. 16 березня 2022 року стало відомо про перше затримання журналістки. Її утримували представники Федеральної служби безпеки РФ (ФСБ). Тоді вона перебувала в окупованому Бердянську. 22 березня того ж року російські військові звільнили Рощину з полону, змусивши записати відео, де вона каже, що не має претензій до спецслужб РФ.
Міжнародний фонд підтримки жінок у ЗМІ повідомив, що Вікторія Рощина зникла 3 серпня на окупованій території, звідки вела репортаж. Родина журналістки боялася, що її утримують росіяни.
За словами її батька, 27 липня Рощина вирушила з України до Польщі й мала дістатися окупованих територій на сході України (через Росію) за три дні. Коли рідні розмовляли з нею 3 серпня, журналістка повідомила, що кілька днів проходила перевірки на кордоні, але не сказала, де саме перебуває.
Спершу заяву про її зникнення подали українським правоохоронним органам 12 серпня. Родина також зареєструвала офіційну справу про зникнення в СБУ, Міністерстві реінтеграції та в Офісі омбудсмена 21 вересня.
"Українська Служба безпеки підтвердила нам, що Вікторію взяли в полон росіяни. Посадовці кажуть нам, що в російських в’язницях є багато "заморожених" українських арештантів, серед яких може бути й вона", – зазначив батько журналістки.
Про смерть Вікторії стало відомо 10 жовтня 2024 року. Представник ГУР Андрій Юсов у коментарі Суспільному повідомив, що Вікторія Рощина була у списках на обмін і найближчим часом мала повернутися додому. 11 жовтня в Офісі генпрокурора повідомили, що у звʼязку з інформацією про смерть української журналістки Вікторії Рощиної у РФ, кримінальне провадження, відкрите за фактом її зникнення, докваліфіковано. Тепер йдеться про воєнний злочин, поєднаний з умисним вбивством.
Вікторія Рощина працювала на "Українському радіо", "UA:Перший", hromadske, в "Українській правді", "Новости Донбасса", "Цензор.нет" та "Радіо Свобода". У 2022-му вона отримала нагороду Міжнародного жіночого медійного фонду "За мужність у журналістиці".