Братські могили, лінії укріплення та базари: що раніше було на місці сучасних парків Полтави

Братські могили, лінії укріплення та базари: що раніше було на місці сучасних парків Полтави

Братські могили, лінії укріплення та базари: що раніше було на місці сучасних парків Полтави tribuna.pl.ua

Укріплення, кладовище і базар колись розташовувалися на місці сучасних парків Полтави. А тепер − це улюблені локації для відпочинку полтавців та гостей міста. Суспільне зібрало факти про історію створення парків обласного центру.

Парк "Перемога"

Найстаріший міський парк обласного центру − "Перемога". Його площа 30,9 гектара. Раніше його називали Полтавським міським садом. Із 1970 року – це пам'ятка садово-паркового мистецтва місцевого значення в Україні.

Заснували тодішній міський сад 1803 року за ініціативи полтавського генерал-губернатора князя Олексія Куракіна. Частину землі він купив у майора Криловського та подарував її місту. На його ж прохання князь Семен Кочубей віддав свій гай, який розташовувався поруч із парком. А згодом придбали ще й леваду графа Лева Розумовського.

Братські могили, лінії укріплення та базари: що раніше було на місці сучасних парків Полтавиhistpol.pl.ua

Міський сад

Архітектором парку був Михайло Амвросимов. За його проєктом там розташовувалися альтанки, оранжереї, квітники, лави і навіть каміни. Біля них взимку відігрівалися люди. Спланований міський сад був в англійському стилі.

За 17 років тут відкрили школу садівництва, яка проіснувала до 1841 року. Частину саду і приміщення закладу віддали Інституту шляхетних дівчат.

Братські могили, лінії укріплення та базари: що раніше було на місці сучасних парків Полтавиhistpol.pl.ua

Праворуч - вхід до міського саду, перспективу проспекту замикає Інститут шляхетних панн

У середині XIX століття сад віддали на відкуп садівникові І. Гуссону. За його ініціативи там побудували балагани для морозива і кондитерських виробів, "кофный дом".

Уже 1852 у парку спорудили приміщення другого Полтавського міського театру. Тут виступали професійні трупи, які гастролювали. Через дев’ять років друзі та шанувальники Тараса Шевченка посадили дуб у пам'ять про поета.

До Другої світової війни міський парк мав ім’я Івана Франка. А під час окупації 1941− 43 років німці там знищили багато дерев і чагарників.

Зараз у парку "Перемога" розташоване Співоче поле Марусі Чурай та могила Володимира Короленка.

Парк імені Івана Котляревського

Статус пам'ятки садово-паркового мистецтва у 1970 році отримав не лише парк "Перемога", а і парк імені Івана Котляревського. Розташований він у Полтаві біля найжвавішої дороги міста, що на вулиці Європейській.

Меморіальний комплекс Солдатської Слави у парку вирішили зробити не випадково. Адже тут розташована братська могила, де поховані ті, хто постраждав від німецької окупації. Зокрема, на цьому місці німці розстріляли близько 3,5 тисяч військовополонених та мирних жителів.

А ще раніше – це була територія старого міського кладовища. Із тих могил 19 століття залишилося лише місце поховання класика української літератури Івана Котляревського. Щоправда не зберігся перший цегляний надгробок, не вцілів і пам'ятник, який встановили до 100-річчя з дня народження письменника. Зберігся лише пам'ятник до 100-річчя із дня виходу "Енеїди".

Братські могили, лінії укріплення та базари: що раніше було на місці сучасних парків ПолтавиСтара Полтава

"Петровський" парк

Кілька століть тому на місці "Сонячного" і "Петровського" парків була лінія укріплення міста із земляним валом і ровом наповненим водою. Після того, як Полтава стала центром губернії, тут провели реконструкцію. Через це утворився пустир. На його місці міська управа вирішила створити ботанічний сад.

Братські могили, лінії укріплення та базари: що раніше було на місці сучасних парків Полтавиretroua.com

Парк "Петровський"

Цю справу доручили земському садівнику Івану Орловському. Його навіть хотіли назвати "Орловським". Та на честь царя до двохсотлітнього ювілею Полтавської битви парку дали назву "Петровський". І у липні 1909 року його урочисто відкрили для відвідувачів.

До революції 1917 року вхід у парк був обмежений. Там стояла металева огорожа, двоє воріт зачинялися о десятій вечора та відкривали о 9 ранку.

Пам'ятник Тарасу Шевченку у парку з’явився 1926. Із первісних посадок тут збереглися дуби, ясени, горобина, клени.

Корпусний сад

До 200-річчя Полтавської битви 1909 року відкрили Корпусний сад. Ідея створення цього парку виникла, коли навколо Монумента Слави утворилася Кругла площа. Облагороджував її губернський архітектор Михайло Амвросимов. Він запропонував витіснити з центру базар, який на той час тут працював.

Братські могили, лінії укріплення та базари: що раніше було на місці сучасних парків Полтавиtribuna.pl.ua

Корпусний сад

Братські могили, лінії укріплення та базари: що раніше було на місці сучасних парків Полтавиpoltava.to

Корпусний сад

Парком, площа якого 6 гектар, спочатку опікувався Полтавський кадетський корпус. Звідси і назва. Із 1964 року він має статус пам'ятки садово-паркового мистецтва. Тут налічується близько 70 видів дерев і кущів.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди