У третю річницю деокупації Київщини в Україну приїхав пастор Марк Бернс, якого головний рабин України назвав духовним радником Трампа. Бернс відвідав Бучу, військовий госпіталь, зустрівся з оборонцями "Азовсталі" та заявив, що ЗСУ потребують більше озброєння. Чи справді пастор впливає на Трампа та чи може його візит щось означати для України — в матеріалі Суспільного.
Бернс в Україні
Пастор приїхав на запрошення головного рабина України Моше Асмана. Той сподівається, що Марк Бернс передасть президенту США враження від побаченого. "Я вірю, що голос правди з України буде донесено до самого серця нового американського керівництва", — написав рабин на Facebook.
Асман провів Бернса Бучею, Ірпенем, Гостомелем, привіз у Бабин Яр, Київський військовий госпіталь, а в центральній синагозі познайомив із захисниками "Азовсталі".
Після відвідин Київщини Бернс написав: "Війна в Україні — це більше, ніж демократи чи республіканці, ліві чи праві. Незалежно від того, подобається вам президент Трамп чи президент Зеленський, тут гинуть реальні люди".
Трамп раніше говорив, що США дали Україні безповоротно 350 млрд доларів, і угоду про корисні копалини між Вашингтоном і Києвом називав можливістю повернути ці кошти. Бернс у дописі зауважив, що військові на передовій в Україні не просять грошей, їм потрібні "1000 танків, 300 винищувачів F-35, протиповітряна оборона, щоб збивати безпілотники, які досі обстрілюють цивільні будівлі і вбивають людей".
У фінальних абзацах допису Бернс запевнив, що тільки Трамп може покласти край війні, що кожен в Україні дякує президенту США, і що Бернс йому відданий, як і Ісусу.
Наставник чи послідовник
Бернс — 45-річний пастор-євангеліст із Південної Кароліни, він вдруге в шлюбі і має 5 дітей. У рідному містечку Ізлі Бернс заснував й очолює церковну телестудію The NOW Television Network.
Бернс познайомився з Трампом у 2015 році. Його долучили до передвиборчої кампанії, бо той запам’ятався Трампу вступною промовою і молитвою на прореспубліканському мітингу перед праймеріз у Південній Кароліні. Чоловік того дня дякував Богу, що той створив Дональда Трампа, аби "відстоювати консервативні права". Згодом Бернс залучав афроамериканський електорат голосувати за Трампа (за опитуваннями, того року темношкірі виборці переважно не підтримували республіканця — ред.).
У серпні 2016-го Бернс опублікував у твіттері карикатуру, що зображала суперницю Трампа, демократку Гілларі Клінтон, як темношкіру. Цей пост розкритикували, Бернс його видалив, перепросив і пояснив, що хотів так унаочнити, що Клінтон буцімто використовує афроамериканців, та підкуповує їх, щоб отримати їхні голоси. За кілька днів після цього він оприлюднив ще одну карикатуру на Гілларі — там вона вже із зеленим обличчям із написами "скандал". Так Бернс натякав на негативну реакцію медіа на перший шарж.
Того ж року журнал Time назвав його "головним пастором Дональда Трампа" та додав до переліку 16 людей, які "вплинули на президентські вибори 2016 року".
Як вважає доктор філософських наук, богослов, викладач американських університетів Кирило Говорун, Марк Бернс є не духовним радником Трампа, а радше його відданим послідовником. Завдання Бернса — переконувати людей більше вірити президентові США, навіть якщо той говорить неправдиві речі.
На Truth Social Трамп писав, що Бернс "був зі мною з самого початку нашого Руху, щоб зробити Америку знову великою".
Бернс-політик
Марк Бернс неодноразово балотувався на виборні посади. Зокрема, у 2018 та 2022 роках подавався до 4-го округу Конгресу Південної Кароліни — без успіху.
У 2024 році він балотувався від Республіканської партії до 3-го округу Конгресу Південної Кароліни. Переміг на праймеріз, але у другому турі програв медсестрі Шері Біггс.
Суперечливі заяви Бернса
CNN у 2016 році впіймало Бернса на викривленні біографії. На сайті своєї церкви він написав, що має ступінь бакалавра наук і прослужив 6 років в армійському резерві. Однак CNN з’ясувало, що насправді Бернс проходив службу в Національній гвардії Південної Кароліни, звідки його звільнили у 2008 році. Щодо бакалаврського ступеня, то в Університеті Північного Грінвіля CNN повідомили, що Марк Бернс провчився лише семестр.
Бернс таки зізнався, що не закінчив навчання. Він також намагався довести, що його профіль на церковному сайті був зламаний, але це спростував власник сайту. Тоді Бернс пояснив, що "перебільшував" деякі деталі з біографії, адже хвилювався, що його не сприймуть серйозно як нового пастора, бо він темношкірий і підтримує Трампа, а зазвичай афроамериканці, з його слів, за демократів.
У 2018 році в інтерв’ю газеті Post and Courier Бернс розповів про бурхливе дитинство, чотири арешти і три спроби вступити до коледжу. І додав, що саме завдяки Трампу став прибічником республіканців — до того був демократом.
У 2022-му Бернс закликав арештувати батьків і вчителів, які спілкуються з дітьми про проблеми ЛГБТК+. Він додав, що такі люди становлять загрозу національній безпеці США, і слід стратити тих, кого визнають винними у "зраді" американської Конституції.
Потім він уточнив, що його слова начебто вирізали з контексту і хибно змонтували. Його позиція щодо ЛГБТК+ не є ненавистю, натомість Бернс вважає, що їх потрібно "врятувати" як "грішників". Однак, на думку пастора, руйнування традиційної американської сім’ї — це погано, а в державній шкільній системі просуваються програми ЛГБТК+.
***
В американських медіа візит Бернса в Україну майже не висвітлювали. "З одного боку, добре, що Бернс у соцмережах щось позитивне написав про Україну, але це навряд вплине на самого Трампа, чи посіє сумніви у його словах серед віруючих у нього", — підсумовує Кирило Говорун.