З вишиванками та онлайн: як відзначили День соборності у Харкові

З вишиванками та онлайн: як відзначили День соборності у Харкові

З вишиванками та онлайн: як відзначили День соборності у Харкові
Суспільне Харків

У Харкові пройшли дві акції єдності: біля пам'ятника Шевченку, де містяни утворили символічний ланцюг з рушників, а також онлайн — від Києва до Сімферополя.

Акція "Ланцюг єдності" розпочалася о 14:00 біля пам'ятника Шевченку з виконання гімну України. У заході взяли участь близько сотні людей.

Перший на території України великий ланцюг єдності провели у 1990 році. Його учасником був харків'янин Валерій Підан.

"Ми поїхали електропоїздами на Київ, до полтавського кордону, з Полтавською областю, Розставили людей там по 10-15 з прапорами жовто-блакитними. І стояли на станціях: я на Водяній, наприклад, стояв, на Коломаку, на Огульцях, великих станціях", — розповів Підан.

Від Києва до Сімферополя: харків'яни доєдналися до ланцюга єдності
На акцію у Харкові дехто прийшов з партійними прапорами. Суспільне Харків

Щоб дотриматися карантинних вимог, за руки цьогоріч не бралися, розповів співорганізатор акції Олександр Яловол.

"Була така ідея: щоб в умовах карантину провести цей захід з дотриманням карантинних умов. Взяти рушники. І, тримаючи рушники, влаштувати цей ланцюг єдності. Частину рушників люди взяли свої, ті, що в них були десь у скринях від батьків, від дідів, від прадідів", — розповів Яловол.

Перше масштабне святкування Дня соборності відбулося у 1939 році у місті Хуст, розповідає історикиня Марина Григор'єва.

"Повернулися до цієї дати, до Дня Соборності, власне, у 1990 році, коли відбувся перший великий ланцюг єдності — живий ланцюг єднання українців, який об'єднав за різними оцінками від 500 тисяч українців до трьох мільйонів", — сказала дослідниця.

Від Києва до Сімферополя: харків'яни доєдналися до ланцюга єдності
Під час проведення акції біля пам'ятника Шевченка правопорушень не зафіксували, сказала речниця Нацполіції Харківщини Оксана Калмикова. Суспільне Харків

В умовах карантину альтернативою живого ланцюга єдності став віртуальний. Одним із понад 25 тисяч учасників онлайн-ланцюга соборності "Київ-Сімферополь" є харків'янин Максим Трубенок. Ланцюг створили онлайн з аватарок учасників, які одна за одною простягнулися на 1058 кілометрів від Софійської площі у Києві до парку Тараса Шевченка у Сімферополі.

"Локацію, там де стоятиму я, тобто мій віртуальний аватар, визначає сама система і за визначеним маршрутом. Віртуально зміг побувати десь в Черкаській області", — розповів Трубенок.

Тим часом на сцені Харківського національного академічного театру опери і балету імені Миколи Лисенка "Схід Opera" готують прем’єру опери "Вишиваний. Король України". Презентувати її мають у квітні.

Проєкт демонструє нову українську ідентичність через неординарну постать ерцгерцога Вільгельма фон Габсбург-Лотаринзького, відомого як Василь Вишиваний. Детальніше — в етері "Українського радіо Харків" до Дня соборності.

Вибір редакції

На початок