В українському Міністерстві закордонних справ прокоментували заяву очільника Кремля Володимира Путіна щодо запровадження в Україні "тимчасового управління під егідою ООН", для проведення виборів. Там запропонували альтернативний сценарій для самої Росії.
Відповідну пропозицію оприлюднив речник МЗС України Георгій Тихий у соцмережі Х.
"Контрпропозиція: тимчасове управління ООН в Росії, починаючи з Воркути. Здається, місцеві жителі дуже виграли б від будь-якого уряду, окрім Путіна, який витрачає мільярди доларів на свою злочинну війну проти України", — йдеться у його дописі.
Що цьому передувало
Напередодні Путін заявив, що в Україні може бути запроваджена "тимчасова адміністрація під егідою ООН, США, європейських країн і партнерів Росії".
"Це було б для того, щоб провести демократичні вибори і привести до влади дієздатний уряд, який має довіру народу, а потім почати з ним переговори про мирний договір", — сказав лідер РФ.
У Білому домі на це заявили, що влада в Україні визначається її Конституцією і народом.
У Євросоюзі заявили, що Україна має сама вирішувати, коли проводити вибори.
Генсек ООН Антоніо Гуттереш також зазначив, що влада в Україні легітимна та її необхідно поважати.
Керівник Центру протидії дезінформації Андрій Коваленко вважає, що Путін таким чином намагається зірвати рух до миру та затягнути переговорний процес.
Навесні торік Путін казав, що єдиною "легітимною владою" в Україні є Верховна рада та її спікер, тобто Руслан Стефанчук. Він стверджував, що українське законодавство передбачає скасування президентських виборів під час воєнного стану, але це "не означає, що президентські повноваження автоматично продовжуються".
Чи залишається Зеленський легітимним президентом
Стаття 108 конституції України говорить: чинний президент виконує повноваження до вступу на пост новообраного президента, а отже продовжує бути гарантом державного суверенітету (Стаття 102), забезпечує державну незалежність, нацбезпеку та є верховним головнокомандувачем ЗСУ (Стаття 106).
Чи можна проводити вибори під час війни
"Конституція (Стаття 83) забороняє проводити парламентські вибори під час воєнного стану, але такої прямої заборони щодо президентських виборів в ній немає", — говорить аналітикиня фундації DEJURE Катерина Грищенко.
Але питання заборони виборів президента регулює закон "Про правовий режим воєнного стану". Проте його, на відміну від Конституції, під час воєнного стану можна змінювати й це, начебто, лазівка для проведення президентських виборів. Але — в теорії. Наприклад, Стаття 71 Конституції говорить про необхідність гарантувати вільне волевиявлення виборців. Про теж саме йдеться й у постанові Конституційного суду від 2017 року. Втілити вільні вибори в умовах безпекових ризиків складно.
Що відомо про вибори під час війни в Україні
2 січня 2025 року Зеленський заявляв, що Конституція та закони України не дозволяють проведення президентських і парламентських виборів під час воєнного стану. Водночас він припускав, що у разі закінчення "гарячої фази війни" парламент скасує воєнний стан в країні та призначить дату виборів.
На початку лютого Зеленський зазначав, що якщо призупинити воєнний стан для проведення виборів, то Україна втратить армію. 12 лютого він також заявив, що вибори без участі військових, українців з тимчасово окупованих територій та тих, хто виїхав за кордон, не будуть справедливими.
На Мюнхенській конференції з безпеки Зеленський заявив, що українці не хочуть проводити вибори через загрозу з боку РФ і війну, адже потрібна єдність всередині країни.
18 лютого Трамп заявив, що рівень підтримки президента Володимира Зеленського в Україні нібито впав до рекордно низького рівня — 4%, й закликав до проведення виборів.
23 лютого на пресконференції Зеленський заявив, що готовий піти з посади президента, якщо це означатиме мир для України.
25 лютого Верховна рада проголосувала за постанову №13041 "про підтримку демократії в Україні в умовах агресії РФ", у якій йдеться про неможливість проведення виборів під час воєнного стану.