Перейти до основного змісту
Росія боїться діалогу, УЗ повертає продаж квитків онлайн та нові мита на авто у США — головні новини ранку 27 березня

Росія боїться діалогу, УЗ повертає продаж квитків онлайн та нові мита на авто у США — головні новини ранку 27 березня

Володимир Зеленський
Президент України Володимир Зеленський відповідає на запитання журналістів під час спеціального телеефіру з медіа Європейської мовної спілки в музеї Людини в Парижі 26 березня 2025 року. Getty Images/Ludovic MARIN

Володимир Зеленський в інтерв'ю заявив, що Росія боїться діалогу з Україною, а найкраща гарантія безпеки для України — це НАТО; Укрзалізниця відновила онлайн-продажі після масштабної кібератаки; КНДР, імовірно, направила до Росії ще 3 000 військових та Дональд Трамп запроваджує 25% мито на імпорт автомобілів до США Суспільне підготувало головні новини ранку 27 березня.

1. Зеленський: Україна веде діалог зі США, а не з Росією, і наполягає на гарантіях безпеки через НАТО

Президент Володимир Зеленський заявив, що Україна веде переговори щодо припинення вогню виключно зі Сполученими Штатами, тоді як Росія боїться будь-якого діалогу. За його словами, Київ готовий до припинення вогню в Чорному морі, але не дозволить Москві використати це для повернення контролю над зерновим коридором.

Зеленський підкреслив критичну роль американських розвідданих у захисті цивільного населення та підтвердив, що в ніч перед інтерв’ю не було атак на енергетику — з обох сторін. Він також застеріг, що російська дезінформація активно діє у країнах Глобального Півдня і залишається серйозною загрозою.

Коментуючи питання післявоєнної безпеки, президент наголосив: найкращою гарантією для України є членство в НАТО, і ключ до цього — у руках США. Він також висловив сподівання, що Дональд Трамп посилить санкційний тиск на Кремль.

Контекст: 26 березня президент України Володимир Зеленський прибув до Франції. Він зустрівся з президентом Франції Еммануелем Макроном. Метою зустрічі Зеленського та Макрона була підготовка саміту країн "коаліції охочих", готових надати Україні гарантії безпеки. Саміт відбудеться 27 березня у Парижі.

2. Укрзалізниця відновила онлайн-продажі після кібератаки

Укрзалізниця відновила онлайн-продажі після масштабнішої кібератаки, що сталася 23 березня.

За інформацією, сайт і застосунок вдалося відновити через 89 годин роботи після безпрецедентної атаки на ключові операційні системи залізниці.

На першому етапі працюватиме базовий функціонал: продаж та повернення квитків на всі напрямки глибиною 20 діб. Як відзначили в Укрзалізниці, не допущено витоку жодної сенситивної інформації.

Чому це важливо: 23 березня Укрзалізниця повідомила про технічний збій в IT системі. За даними перевізника, не працює застосунок УЗ для купівлі квитків та перевірки рейсів. Також поки неможливо купити квитки через сайт. Не працюють замовлення додаткових послуг онлайн.

3. КНДР, імовірно, направила до Росії ще 3 000 військових

Північна Корея у січні-лютому 2025 року, ймовірно, направила до Росії щонайменше 3 000 додаткових військових для підтримки війни проти України. Загалом, за даними Об'єднаного комітету начальників штабів Південної Кореї, у РФ перебуває близько 11 000 північнокорейських військовослужбовців, з яких близько 4 000 зазнали втрат.

Окрім живої сили, КНДР постачає Росії озброєння — від балістичних ракет малої дальності до гаубиць та реактивних систем залпового вогню. У Сеулі також повідомили, що Пхеньян продовжує роботи над запуском військового супутника та потенційно готує нові ракетні випробування, зокрема гіперзвукових та міжконтинентальних систем.

Контекст: 14 жовтня президент України Володимир Зеленський заявив, що Північна Корея "фактично включилась" у війну проти України. 5 листопада міністр оборони України Рустем Умєров підтвердив, що між ЗСУ та північнокорейськими солдатами в Курській області Росії відбулись "перші зіткнення".

4. Трамп запроваджує 25% мито на імпорт автомобілів до США

Президент США Дональд Трамп у середу заявив про запровадження нового 25% мита на всі імпортовані автомобілі та легкі вантажівки. Нові тарифи набудуть чинності з 2 квітня, а збір коштів розпочнеться наступного дня — 3 квітня.

За словами Трампа, це рішення дозволить США заробити від $600 мільярдів до $1 трильйона на рік, створити нові робочі місця у виробництві й будівництві, а також зменшити держборг. Тариф буде єдиним для всіх авто — незалежно від їхньої вартості.

Президент наголосив, що нова митна політика має припинити "міграцію виробництва за кордон", і додав, що країни, які "забирали робочі місця та ресурси США", тепер стикнуться з жорсткою відповіддю.

Реакція в ЄС: На оголошення Трампа відреагувала президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн. Вона підкреслила, що мита — це податки. Вони шкідливі для бізнесу, ще гірші для споживачів – як у США, так і в Європейському Союзі і що Євросоюз спільно захищатиме працівників, підприємства та споживачів по всьому Європейському Союзу.

Топ дня
Вибір редакції
На початок