"Через посередника". Денісова розповіла, як бойовики передаватимуть полонених. У МЗС відреагували

"Через посередника". Денісова розповіла, як бойовики передаватимуть полонених. У МЗС відреагували

Оновлено
"Через посередника". Денісова розповіла, як бойовики передаватимуть полонених. У МЗС відреагували
Facebook

Проросійські бойовики, які контролюють окремі райони Донецької області, передадуть українській стороні "через посередника" шістьох полонених, ще трьох мають передати з Луганської області. Раніше вони заявляли, що хочуть передати українських заручників через лідера ОПЗЖ Віктора Медведчука. Україна тоді наголошувала, що Медведчук не представляє інтересів країни, а отже - не має права брати участі у передачі в'язнів. У Міністерстві закордонних справ рішення залучити Медведчука назвали грубим порушенням механізму.

Про плани щодо передачі 9 українських полонених під час брифінгу 20 січня розповіла уповноважена з прав людини Людмила Денісова.

"Буде передача осіб, які незаконно утримуються, посереднику. Відомо, що вже доставлені до слідчого ізолятора міста Луганськ троє осіб, яких готують для передачі, і в місті Донецьк — шість. Їх зараз годують, миють, надають медичну допомогу, роблять охайний вигляд. І я думаю, що сьогодні ввечері або завтра зранку їх передадуть через маршрут Луганськ — Донецьк — Ростов-на-Дону — Мінськ — Київ. Ми в очікуванні", — розповіла вона.

При цьому Денісова не повідомила імен людей, яких мають передати. Однак, вона зазначила, що тільки-но утримувані громадяни України повернуться на підконтрольну територію, їхні прізвища можна буде назвати.

За даними Денісової, на кінець 2020 року на окупованих територіях Донецької та Луганської областей незаконно утримувався 251 українець.

Що кажуть у МЗС

У свою чергу в Міністерстві закордонних справ наголосили, що залучення до передачі полонених посередника в особі Віктора Медведчука є порушенням механізмів розв'язання питань.

"Рішення Російської Федерації передати не Україні, а приватній особі Віктору Медведчуку групу українських громадян, яких тривалий час утримували на тимчасово окупованій території у Донецькій і Луганській областях, грубо і відверто порушує усталені механізми розв'язання таких гуманітарних питань", - наголосили у відомстві.

У МЗС відзначили, що такий крок є "ударом по Нормандському формату та Тристоронній контактній групі"

"Свідоме нівелювання Росією ролі ОБСЄ в питанні звільнень є особливо показовим та цинічним у день візиту до України чинної голови ОБСЄ, міністерки закордонних справ Швеції Анн Лінде. Вимагаємо від Російської Федерації неухильного дотримання всіх домовленостей, досягнутих в Нормандському форматі, зокрема щодо забезпечення безперешкодного доступу Міжнародного комітету Червоного хреста до українських військовополонених і заручників на тимчасово окупованих Росією територіях України, а також звільнення всіх утримуваних у зв‘язку з конфліктом осіб", - заявили в українському зовнішньополітичному відомстві.

Що відомо

  • Бойовики "Л/ДНР" заявили про намір напередодні Водохреща передати Україні кількох полонених, але за посередництва голови політради партії і нардепа "ОПЗЖ" Віктора Медведчука.
  • Голова української делегації в ТКГ Леонід Кравчук заявив, що Медведчук не представляє інтереси України, а тому не може брати участь у процесі передачі в’язнів.
  • У грудні 2020 року Кравчук наголосив, що українська сторона наполягатиме на тому, щоб остаточне взаємне звільнення утримуваних осіб за принципом "всіх на всіх" відбулося не пізніше 15 грудня 2020 року.
  • Згодом він заявив, що обмін полоненими до кінця 2020 року малоймовірний, оскільки російська сторона не подала своїх кандидатур на обмін полоненими та критикує український список.
  • Спецслужби України перевірять осіб, яких "маріонеткові органи" так званих "ДНР" та "ЛНР" мають намір передати Україні за посередництва лідера "Опозиційної платформи – За життя" Віктора Медведчука.

Вибір редакції

На початок