НАТО планує звернутися до європейських союзників і Канади із закликом збільшити свої запаси озброєнь і військового обладнання приблизно на 30% у найближчі кілька років.
Про це повідомив високопоставлений представник альянсу, пише агентство Bloomberg.
Досягнення цих нових рівнів вимагатиме значних фінансових витрат від більшості європейських союзників і Канади, тоді як видатки США не потребуватимуть змін, зазначили посадовці.
Нові цілі хочуть прийняти до початку червня, коли міністри оборони альянсу зберуться в Брюсселі.
Як пишу видання, НАТО реагує на загрозу з боку Росії, а також на прагнення президента США Дональда Трампа перекласти більше оборонного тягаря з США на решту альянсу.
Наразі більшість членів НАТО досягають цільового показника у 2% ВВП на оборону, але Трамп сигналізує про необхідність підвищення цього рівня до 5%.
Як передбачають нинішні плани, нові цілі вимагатимуть збільшення обсягів військового обладнання приблизно на 30% у різних секторах, при цьому в деяких категоріях зростання може бути більшим або меншим.
За словами високопосадовця НАТО, ці нові цілі, на реалізацію яких піде від 5 до 15 років, приведуть до створення значно сильнішої європейської та канадської складової в НАТО, яка буде менш залежною від США.
США зможуть здебільшого досягти цих нових цілей користуючись із вже наявного військового обладнання. Однак більшості союзників доведеться збільшити свої оборонні витрати до понад 3% ВВП — рівня, який лідери, як очікується, встановлять як новий орієнтир під час саміту НАТО в Гаазі наприкінці червня.
Основні п’ять напрямків, на яких буде зосереджено увагу в наступний період, включають системи протиповітряної оборони, засоби далекобійного ураження, логістику, системи комунікацій та інформаційні технології, а також можливості маневрування сухопутних військ. Ці напрями будуть підкріплені збільшенням запасів озброєнь і запасних частин. Системи протиповітряної оборони були особливо відзначені як сфера, в якій усі союзники, включаючи США, мають підвищити свої можливості.
Політика Трампа щодо НАТО
Трамп неодноразово критикував країни НАТО за недосягнення поточної цілі членів НАТО щодо витрачання 2% свого ВВП на оборону. Він стверджував, що диспропорція є несправедливою і створює додатковий тягар для США.
Країни НАТО більше десяти років тому домовилися встановити ціль витрат для кожної з них на рівні 2% ВВП. Але Трамп наполягає на збільшенні цього відсотка. Нещодавно він сказав, що члени НАТО повинні витрачати 5% свого ВВП на оборону, хоча США зараз цього не роблять.