17 березня видання The New York Times повідомило з посиланням на американський Мінʼюст, що США виходять з Міжнародного центру з переслідування за злочин агресії проти України (ІСРА). Сполучені Штати були єдиною країною з-поза меж ЄС, яка підтримувала роботу групи з 2023 року. Суспільне поговорило з юристами та експертами з міжнародного кримінального права, і пояснює, чи є це рішення одним з елементів стратегії США щодо зближення з Росією та що тепер буде з ІСРА та іншими ініціативами з притягнення до відповідальності РФ, до яких долучався Вашингтон.
Злочин агресії
Міжнародний центр з переслідування за злочин агресії (ІСРА) заснували у липні 2023 року у Гаазі. Він зʼявився в рамках роботи України та союзників над створенням міжнародного трибуналу, який має судити очільника Кремля Володимира Путіна та інших керівників Росії за злочин агресії (розвʼязання війни). Окремий трибунал знадобився для цього через те, що Міжнародний кримінальний суд (МКС), який займається такими справами, не може судити за цей злочин посадовців РФ, бо Росія не визнає дію його статуту.
ІСРА збирає та обробляє докази злочину агресії проти України з боку Росії, а також її союзників — Білорусі, Ірану, КНДР. "Станом на літо 2024 року вже зібрали понад дві тисячі файлів, з центром співпрацювало 14 країн", — розповідає Суспільному Юрій Білоус, адвокат та голова ГО "Справедливість для українців".
З одного боку, злочин агресії не потребує складної доказової бази — "достатньо лише факту повітряного нападу, окупації, або перетину кордону", каже Андрій Яковлєв, експерт з міжнародного кримінального права Медійної ініціативи за права людини. Однак ця простота — лише частина історії, додає Кевін Джон Геллер, професор міжнародного права та безпеки Центру військових досліджень Копенгагенського університету: "Ми, наприклад, не знаємо, які саме генерали, члени Держдуми РФ, міністри брали участь у формуванні планів (нападу — ред). Якщо повернутися до Другої світової війни, Нюрнберзькі трибунали не робили висновок про чиюсь провину у злочині агресії просто на підставі посади людини чи її ролі в уряді. Вони вимагали доказів про причетність цих людей до агресії за конкретних обставин".
Якраз збором цих доказів і займається ІСРА.
Вихід США з ІСРА
Міжнародний центр з переслідування за злочин агресії проти України в основному фінансує Євросоюз, як і надає йому матеріально-технічну базу для роботи. Бюджет організації станом на липень 2023-го був близько 8 млн євро, але того року США оголосили, що виділяють ще додатковий мільйон доларів. До слова, це перший випадок за останні 80 років коли Вашингтон долучився до міжнародного розслідування злочину агресії.
Більшість експертів, з якими ми спілкувалися, схиляються до думки, що вихід США з ІСРА — це не стільки проблема його фінансування. Виконавчий директор Міжнародної асоціації юристів Марк Елліс називає це "ударом по світовому правосуддю". Юрист Юрій Білоус — "сигналом", що "застосування сили можливе і покарання за це можна уникнути".
Проте, Андрій Яковлєв радить не переоцінювати негативні наслідки виходу США з ІСРА, бо врешті це "не робить комісію не життєздатною". "Можна припустити, що продовження участі США в роботі центру у той час, як Вашингтон переорієнтує свої пріоритети з України на Росію, навпаки символічно могло мати негативний вплив на ІСРА", — каже Кевін Джон Геллер.
Інші злочини
Рішення США вийти зі складу ІСРА — тільки один з низки подібних кроків Вашингтона. Крім цього, адміністрація Трампа скорочує роботу Групи з аналізу воєнних злочинів, яку у 2022 році створив тодішній генпрокурор Меррік Гарланд. Ця група координувала Мінʼюст Сполучених Штатів в роботі над притягненням до відповідальності росіян за воєнні злочини в Україні.
Наступного дня після виходу США в ІСРА Reuters повідомив, що зі сховища даних, які збирали дослідники Єльського університету ймовірно видалили інформацію про 30 тисяч депортованих Росією українських дітей. У Держдепі США це заперечили. Рік тому в інтервʼю BBC виконавчий директор Єльської гуманітарної лабораторії Натаніель Реймонд розповідав, що в цій базі міститься інформація про 19,5 тисяч дітей зі "списку України"Дані Національного інформаційного бюро про кількість депортованих та незаконно переміщених дітей та про ще 10-12 тисяч, які побували в російських "таборах перевиховання". Тож в будь-якому випадку інформація щонайменше з першого списку в України є.
Крім того, 6 лютого адміністрація Трампа ввела санкції проти Міжнародного кримінального суду. Це було відповіддю на ордер МКС на арешт премʼєра Ізраїлю Беньяміна Нетаньягу, якого суд підозрює у злочинах в Секторі Газа. У Міністерстві закордонних справ України запевнили: МКС попри санкції США продовжить роботу над притягненням до відповідальності росіян за воєнні злочини в Україні. "Однак санкції можуть мати загальний стримуючий вплив на співпрацю країн з МКС", — уточнює юрист-міжнародник Меттью Джиллет.
"Можливо, США дали зрозуміти РФ, що вони більше не будуть втягнуті в цей процес. Ми могли б у деяких ситуаціях говорити про мир проти справедливості. Ви знімаєте загрозу судового переслідування, щоб заохочувати мирні переговори", — говорить Кевін Джон Геллер.
"Позиція США, схоже, пов’язана з їхніми спробами врегулювати конфлікт. Проте історія показала, що умиротворення агресорів спонукає до подальшої агресії. Антипатія нинішньої адміністрації США до правосуддя є публічною справою. Проте багато громадян США не підтримають безкарність за воєнні злочини, злочини проти людяності та геноцид, тож зрештою виникне суспільний тиск на адміністрацію Трампа", — вважає Метью Джиллет.