Перейти до основного змісту
Викрадення Росією цивільних і катування: новий звіт комісії ООН з розслідування порушень прав людини в Україні

Викрадення Росією цивільних і катування: новий звіт комісії ООН з розслідування порушень прав людини в Україні

Оновлено

Під час повномасштабного вторгнення в Україну Росія вчинила злочини проти людяності. Йдеться про зникнення цивільних, представників місцевої влади, держслужбовців, журналістів та інших людей, які сприймаються російською владою як загроза своїм військовим цілям в Україні.

Про це йдеться в останній доповіді незалежної міжнародної комісії ООН з розслідування порушень в Україні.

Вказується, що російська влада часто переміщувала викрадених до місць позбавлення волі на тимчасово окупованих українських територіях або депортувала їх до Росії.

"Там вони знову стали жертвами додаткових серйозних порушень та злочинів, зокрема катувань та сексуального насильства. Багато постраждалих зникли безвісти на місяці або роки. Деякі з них загинули. Доля та місцеперебування полонених залишаються невідомими", — зазначається у доповіді.

На основі зібраних доказів комісія дійшла висновку, що такі зникнення людей здійснювалися відповідно до скоординованої державної політики РФ й вони є злочинами проти людяності.

У комісії також розповіли, що у відповідь на звернення сімей зниклих безвісти російська влада на різних рівнях надавала "стандартні відповіді", тобто такі, що не повідомляли про долю або місцеперебування зниклих.

"Відмова надати інформацію сім'ям постраждалих також свідчить про намір російської влади позбавити самих постраждалих правового захисту. А відсутність будь-якої інформації про близьких спричиняє тривалі страждання сім'ям зниклих", — йдеться у доповіді.

Катування і сексуальне насильство

Раніше комісія дійшла висновку, що російська влада вчинила злочини проти людяності у вигляді катувань. Нещодавні розслідування також підтвердили, що представники ФСБ РФ, які перебували в місцях позбавлення волі, мали "найвищі повноваження".

"Вони катували або наказували застосовувати катування на різних етапах утримання полонених, і зокрема під час допитів, коли застосовувалося одне з найжорстокіших видів поводження з полоненими", — йдеться у доповіді.

Також раніше у своїх звітах комісія описувала систематичне застосування сексуального насильства як форму катувань російською владою в місцях позбавлення волі, переважно проти чоловіків.  Стосовно полонених жінок наразі задокументовано нові випадки зґвалтувань та сексуального насильства, що кваліфікуються як катування.

"Російська влада застосовувала сексуальне насильство та зґвалтування щодо полонених жінок, а також утримувала їх в нелюдських умовах, що відображає гендерний характер та наслідки такого поводження з полоненими жінками", — йдеться у доповіді.

Вбивства військовополонених

Крім цього комісія зафіксувала зростання кількості випадків, коли російські військові вбивали або калічили українських солдатів, які були захоплені в полон, або намагалися здатися.

"Ці дії кваліфікуються як воєнні злочини. Слідчім вдалося опитати бійців, які дезертирували з російських Збройних сил. Деякі з них розповіли комісії, що отримали наказ не брати полонених, а знищувати їх. Це вказує на скоординовану політику РФ", — йдеться у доповіді.

У МЗС України прокоментували висновки комісії

У МЗС України заявили, що висновки Комісії вкотре підкреслюють нагальну потребу в продовженні подальшого міжнародного розслідування всіх злочинів РФ, притягненні винних до відповідальності, створенні спецтрибуналу щодо злочину агресії та посиленні санкційного тиску.

"Впевнені, що зібрана комісією доказова база має стати основою для справ у міжнародних судах, включно з Міжнародним кримінальним судом", — йдеться у повідомленні.

Там також зазначили, що вкотре світ може пересвідчитися, що РФ, попри численні заклики міжнародної спільноти, резолюції Генасамблеї ООН, Ради ООН з прав людини та регулярні звернення комісії й інших міжнародних механізмів з прав людини, продовжує свідомо й систематично порушувати міжнародне право.

"З метою приховування своїх ганебних злочинів, Росія демонстративно ігнорує їхні запити щодо надання інформації про зниклих безвісти, незаконно утримуваних цивільних осіб та депортованих дітей", — підкреслили в українському зовнішньополітичному відомстві.

Там закликали міжнародне співтовариство продовжити системний тиск на Росію з метою припинення злочинів проти людяності та воєнних злочинів, вимагати допуску міжнародних моніторингових механізмів та гуманітарних місій до місць утримання українських військовополонених і незаконно утримуваних цивільних осіб, забезпечити обмін військовополонених та повернути викрадених дітей.

Незалежну міжнародну комісію з розслідування порушень в Україні було створено Радою ООН з прав людини у 2022 році для розслідування всіх ймовірних порушень та утисків прав людини та порушення міжнародного гуманітарного права, а також пов’язаних із ними злочинів у контексті агресії Росії проти України.

Рада ООН з прав людини 5 квітня 2024 року продовжила ще на один рік повноваження Незалежної міжнародної комісії з розслідування порушень в Україні.

Топ дня
Вибір редакції
На початок