Запорізький Меч Призначення. Фентезійна зброя у світі суворої правової реальності

Запорізький Меч Призначення. Фентезійна зброя у світі суворої правової реальності

Запорізький Меч Призначення. Фентезійна зброя у світі суворої правової реальності

Навряд чи запорізькі патрульні, публікуючи у Facebook допис про хлопця з мечем затриманого у центрі міста, очікували на такий резонанс у соцмережах. Чому випадок із рутинної роботи копів викликав бурхливу дискусію - розбиралося Суспільне.

Що сталося

13 січня на сторінці Патрульної поліції Запорізької області з'явився повідомлення про те, що поліцейські зупинили на поспекті Маяковського громадянина, який ніс в руках "предмет, схожий на холодну зброю". Чоловік на світлинах позує з чудернацьким мечем і піхвами до нього.

Запорізький Меч Призначення. Фентезійна зброя у світі суворої правової реальності

Допис, з якого все почалося

Пресслужба поліції повідомила, що меч, за словами чоловіка, виготовлений кустарним способом, але історію його походження він розповісти відмовився, тому інспектори викликали на місце події слідчо-оперативну групу. У цьому факті вбачають кримінальну відповідальність за ч. 2 ст. 263 ККУНосіння, виготовлення, ремонт або збут кинджалів, фінських ножів, кастетів чи іншої холодної зброї без передбаченого законом дозволу.

Киньте гріш відьмакові. Як власники фентезійної зброї стикаються із суворою правовою реальністю

Доповнення від Патрульної поліції Запоріжжя, опубліковане в коментарях до допису

Реакція

Випадок одразу викликав хвилю репостів і коментарів. Обговорення вийшло за межі сторінки правоохоронців і привернуло особливу увагу членів багатьох спільнот: рольовиківСпільнота людей, які грають у рольові ігри живої дії (англ. Live action role-playing game, LARP). LARP схожий з театральною дією, але відрізняється тим, що гравці діють не за заздалегідь написаним сценарієм, а згідно до мотивації свого персонажа і особистим бажанням. Дія такої гри може відбуватися як у вигаданому так і в реальному світі з відповідним антуражем., реконструкторівІсторична реконструкція - відтворення матеріальної й духовної культури тієї або іншої історичної епохи й регіону з використанням археологічних, образотворчих і письмових джерел., майстрів історичного фехтуванняІсторичне фехтування — фехтування холодною зброєю, що має аналоги в минулому. Використовуються масогабаритні (не заточені) копії зброї. Техніка фехтування або аналогічна історичній(відновлюється за історичними підручниками фехтування), або розробляється заново (в спортивному варіанті історичного фехтування)., косплєєрівКоспле́й (скорочено від англ. costume play — "костюмована гра") — один із видів перформансу, який полягає у відображенні в режимі реального часу певних відомих персонажів чи ідей, за допомогою костюму та характерних аксесуарів. Сучасний косплей виник в Америці в середовищі фанатів аніме та манґи., колекціонерів та просто фанатів сотень книжкових та кіновсесвітів. Їх об'єднує використання у своєму хобі різноманітних за виглядом, формою та принципом дії макетів зброї з єдиною спільною рисою - вони мають бути абсолютно безпечними.

Щодо меча, який вилучили правоохоронці, коментатори впізнали у ньому копію "Ластівки" - меча Цирілли, героїні комп'ютерної гри "Відьмак 3: Дикий Гін" 2015 р., що створена за мотивами відомої фентезійної саги польського письменника Анджея Сапковського про мандри мисливця за чудовиськами, відьмака Геральта з Рівії.

Читайте також: Домогосподарства на Запоріжжі потерпають від нападів невідомих хижаків
Киньте гріш відьмакові. Як власники фентезійної зброї стикаються із суворою правовою реальністю

Предмет вилучений запорізькими патрульними і косплеєрка в образі Цірілли зі схожим мечем

Дописувачі здебільшого обурюються діями поліцейських, адже на їхню думку, з фотографій стає зрозуміло, що цей макет - не зброя, а фанатська іграшка, не пристосована до реального бою, а тому підстав для вилучення та експертизи немає. Більше того, на думку коментаторів, такий меч дійсно може стати небезпечним, якщо спробувати ним фехтувати, але скоріше для того, хто ним користується: пропил, зроблений для краси, в основі клинка робить меч настільки крихким, що лезо може зламатися від будь-якого удару.

"Не соромно затримувати людину з макетом казкового меча? Та ще й хвалитися цим??? ", - коментує користувачка Альона Луценко під дописом поліції.

Втім, поліцейські непохитні: вважають, що все зробили правильно, адже завдання патрульних - попереджати можливі злочини, а висновки мають робити фахівці. Речниця Патрульної поліції Катерина Шевченко каже:

"Ми як патрульна поліція патрулюємо вулиці. Отримуємо виклики про якусь інформацію, або патрульні самі виявляють якісь моменти. Тут патрульні помітили чоловіка, почали з ним спілкуватись. Наша компетенція закінчується на цьому. Ми виявили якийсь предмет чи речовину, і надалі завжди викликаємо слідчо-оперативну групу. Там є експерти, слідчі, фахівці. І вони саме вже з’ясовують обставини цієї події, розглядають ці предмети візуально і роблять висновки".

Запорізький Меч Призначення. Фентезійна зброя у світі суворої правової реальності

Опубліковано у спільноті "UAGeek"

За словами речниці, слідчий який прибув на місце кваліфікував подію за статтею кримінального кодексу, і вона вже внесена до Єдиного реєстру досудових розслідувань

Порушення є, закону немає

Київський реконструктор та коваль Максим Рог каже, що вперше зіткнувся зі схожою проблемою багато років тому, коли їхав на один з лицарських фестивалів, і правоохоронці зупинили його у метро. Свої мечі він перевозив, щоправда, у наплічнику, проте цікаву особистість в ньому видавав щит, приховати який було неможливо. Розповідає, що від вилучення спортивної зброї врятувало лише те, що він показав тодішнім ще міліціонерам фотографії з туру замками України, організованого Русланою Лижичко у 1999 р., у якому він брав участь. Тоді про це ще добре пам'ятали, і відпустили лицаря мандрувати далі.

"Того разу, люди схожі на правоохоронців, впіймали людину з предметом схожим на меч", - Максим Рог.

Максим також включився у обговорення ситуації з вилученням відьмацького меча у Запоріжжі. Пояснює: в Україні існує правова колізія, завдяки якій, з 2007 р. немає Закону про зброю. У 2007 втратив чинність старий закон, і нового ніхто не прийняв. Тобто, формулювання статті, що інкримінується хлопцеві, "носіння зброї без передбаченого законом дозволу", за його словами, само по собі є абсурдним, адже закону нема.

"Це створює дуже погану ситуацію, коли немає закону – немає незаконних дій, і цим можуть користуватися і правоохоронці, щоб отримати корупційну вигоду, і кримінальники, у яких є добрий адвокат. А нормальним людям з цього зиску нема ніякого. Якби був закон, він би чітко прописав, що можна, що не можна – і ти міг би на основі цього закону щось дозволити – наприклад, придбати той же меч. А так, закону немає, є стара міліцейська інструкція", - каже Максим.

Також реконструктор вважає, що патрульним не варто було надавати розголосу ситуації до отримання висновків експертизи з приводу меча, адже доки немає правопорушення - немає і складу злочину. Справжнього злочинця, на його думку, нагадування про кримінальну відповідальність не злякає, але такий допис спонукає ставитися до будь-якої людини з історичною зброєю як до потенційного правопорушника, хоча це не є правдою.

Киньте гріш відьмакові. Як власники фентезійної зброї стикаються із суворою правовою реальністю

"Десь у Запоріжжі", опублікував Джак Велат

Інший знавець зброї, керівник та тренер школи історичного фехтування Костянтин Мачикін з Кременчука вважає, що запорізький мечник сам винен у ситуації, що склалася. Він носив зброю відкрито, і тим самим бентежив оточуючих, адже ніхто не знає, що у іншої людини на думці.

"Якщо ти стоїш з предметом схожим на зброю, нехай це буде макет меча, або страйкбольний макет гвинтівки, не важливо, поліцейські просто зобов'язані тебе перевірити, і перевірять. Така у них робота. Хоча, бувають і погані копи, які саме хочуть створити тобі проблеми. І чим менше приводів ти їм даєш тим менше ймовірності, що тобі ці проблеми створять", - каже Костянтин.

Краще - сховати

Максим Рог розповів, що для будь-якого макету можна отримати висновок експертизи про те, що даний предмет на зброю хоч і схожий, але такою не є.

"Питання в тому, що цей "папірець" дає: оскільки це не зброя, ніякого номера, ніякої спеціальної позначки немає. Патрульний може на свій розсуд сказати, що "папірець" є, але я не впевнений, що це той самий предмет, що не робилися якісь зміни, тому я забираю це на експертизу. Ніщо не завадить зробити так. Якби був закон у якому все чітко прописане, там були б прибрані ці застарілі норми", - зазначає Максим.

Киньте гріш відьмакові. Як власники фентезійної зброї стикаються із суворою правовою реальністю

Фото поліції в комбінації з інтерфейсом комп'ютерної гри "Відьмак 3"

З ним згоден і Костянтин Мачикін. Каже, що на рапірні клинки, якими користуються в його клубі, є копія експертизи від заводу-виробника. Втім, немає гарантії, що вона задовольнить правоохоронців.

Фехтувальник зазначає, що для того, аби не мати проблем із копами, треба дотримуватися елементарних правил - носити вулицею макети зброї в чохлі, краще у розібраному стані. А у випадку, якщо у поліцейських виникнуть питання - допоможе адекватна та відкрита поведінка, вміння розмовляти і пояснити, що у тебе за предмет, навіщо він тобі, і чому ти його транспортуєш, а також знання своїх прав.

Так чи інакше, врегулювати остаточно взаємовідносини правоохоронців і власників зброї - реальної, спортивної чи фентезійної, - може тільки прийняття відповідного закону. Як і поставити крапку в питанні, що таке зброя взагалі.

" Меч призначення має два леза. Одним є ти. А що є іншим, Білий Вовче?" , - "Відьмак", Анджей Сапковський

Наразі Суспільне розшукує власника "предмета, схожого на зброю", аби отримати його коментарі.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди