У Харкові судяться з власником пам'ятки архітектури, який змінив її вигляд

У Харкові судяться з власником пам'ятки архітектури, який змінив її вигляд

У Харкові судяться з власником пам'ятки архітектури, який змінив її вигляд Суспільне Харків

У будинку на вулиці Гоголя, 2 у Харкові, замість реставрації, добудували поверх. Будівля має статус пам'ятки, й таке втручання порушує закон, кажуть архітектори. Суд першої інстанції зобов'язав власника припинити роботи та повернути справжній вигляд будівлі. Власник оскаржує.

Реконструкцію будинку розпочали влітку 2020 року. Тоді у будинку надбудували ще один поверх, розповіла архітекторка Катерина Кублицька.

"Найбільш кардинальне — це надбудова: дворівнева мансардна частина, двоповерхова, замість двоскатної покрівлі... Це об'єкт доби класицизму. Архітектор Васильєв, дуже складна будівельна історія", — говорить Кублицька.

Власник історичної пам'ятки у Харкові надбудував ще один поверх: триває судСуспільне Харків

Будинком володіє приватне підприємство. З їхнім представником ще до ремонту спілкувалися представники ініціативної групи зі збереженням культурної спадщини.

"Нас було запевнено, що це буде саме реставрація із невеличким підняттям конькової частиниконструктивний елемент будівлі на даху. Показували візуалізації, що нічого не буде видно. Те, що ми бачимо зараз на об'єкті, це реконструкція. За законами, за нашими нормами неможливо такі види будівельних робіт застосовувати до пам'яток", — говорить Кублицька.

Будинок на вулиці Гоголя — один з понад 700 пам'яток архітектури Харківщини. До 90-х років минулого століття тут мешкали люди, потім їх відселили. Будинок мав різних власників. Лише останній з них кардинально змінив вигляд пам'ятки, каже краєзнавець Михайло Красиков.

"Вона дуже добре збереглася. До літа минулого року з 1840 року (будинок побудований у 1818 р., реконструйований у 1840 р.— ред.) вона не змінила свій вигляд. І цим вона була, власне, цікава", — сказав Красиков.

Власник історичної пам'ятки у Харкові надбудував ще один поверх: триває судwikimapia.org

Такий вигляд будівля мала до реконструкції

Щоб проводити будь-які будівельні роботи, власник повинен був розробити проєкт і погодити його з обласним департаментом архітектури. Заступник директора департаменту Юрій Фурсов каже: жодних документів не отримували.

"99% пам'яток — це комунальна власність, комунальна і державна. Приватної дуже малий відсоток. Але це не має значення. Закон України "Про охорону культурної спадщини" передбачає, у тому числі й приватну власність. Не залежно від форми власності, ставлення до пам'ятки повинно бути як до пам'ятки архітектури", — каже Фурсов.

Власник історичної пам'ятки у Харкові надбудував ще один поверх: триває судСуспільне Харків

Департамент звернувся до прокуратури. Правоохоронці подали позов до окружного адмінсуду Харкова з вимогою припинити будівельні роботи. У грудні позов задовольнили.

"У цій ситуації заборонені активні дії щодо реконструкції, забудови цієї пам’ятки архітектури та повернення саме в попередній стан, як це було до того, як вони почали свої роботи", — сказав речник прокуратури області Дмитро Чубенко.

Наприкінці грудня знімальна група Суспільного бачила будівельників, які дофарбовували фасад. Про припинення робіт вони не чули.

Власник історичної пам'ятки у Харкові надбудував ще один поверх: триває судСуспільне Харків

За інформацією з судового реєстру, власники будинку — харківська фірма "ТП-Форте". Вони направили лист до департаменту з поясненнями: через незадовільний стан будівлі мали терміново ремонтувати покрівлю, фасад та частину конструкцій.

Представник компанії-власника будівлі Альберт Пронін офіційно надати коментарі Суспільному відмовився. Сказав, що під час реконструкції будівлю не пошкодили — привели її до ладу.

Власник будівлі подав апеляційну скаргу на рішення суду першої інстанції. Поки рішення не набрало сили, будівельні роботи можуть не припиняти.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди