Рівень бідності в Україні за рік збільшився на 10%. Експертка пояснила причину

Рівень бідності в Україні за рік збільшився на 10%. Експертка пояснила причину

Ексклюзивно
Рівень бідності в Україні за рік збільшився на 10%. Експертка пояснила причину

Пандемія коронавірусу підкосила не лише здоров’я українців, але й завдала відчутного удару по фінансовому становищу населення. Від чого залежить рівень бідності населення та що допоможе перезапустити економіку в ефірі Українського радіо розповіла завідувачка сектору дослідження рівня життя – Інститут демографії та соціальних досліджень ім. Птухи НАН України Людмила Черенько.

Який рівень бідності в Україні і як він визначається

Людмила Черенько зазначає: "Рівень бідності – це фактичний прожитковий мінімум. Не той прожитковий мінімум, що закладений у бюджет і складає близько 2 тисяч. Це прожитковий мінімум, який розраховує Мінсоцполітики по фактичних цінах ринку і він майже вдвічі перевищує офіційний. Тобто це близько 4000 грн на місяць на одну особу. В даних умовах ми визнаємо це як найкращу лінію бідності, оскільки вона дуже чутлива до змін. Ми аналізуємо не доходи, а витрати населення".

Експертка повідомила, що у 2020 році в Україні відбулось суттєве підвищення бідності, зниження реальних доходів та споживчих можливостей населення.

"Сьогодні ми маємо дані за перше півріччя. Вони гірші, ніж буде рік, оскільки перший квартал – це повністю карантинний період, коли були практично погіршені усі соціальні показники. У першому півріччі 2020 року у порівнянні з цим же періодом 2019 рівень бідності зріс із 41% до 51%. Це катастрофічне зростання за рік. Але до кінця 2020, коли ми матимемо дані за увесь рік ці показники дещо вирівняються, але не суттєво", - каже Черенько.

Хто найбільше страждає від зростання бідності

За даними соціологічних опитувань рівень бідності суттєво зріс, проте з іншого боку кількість автомобілів на дорогах тільки зростає. Експертка пояснює, що це свідчить про ще більший перехід економіки в тінь.

"Те, що економіка в тіні – це безумовно. Офіційні дані свідчать, що це 30-40%. Насправді цей показник близький до 50%. Будь-які катаклізми і кризи в нашій країні призводять лише до зростання цього тіньового сегмента. Тому зрозуміло, що тінь велика. Але тут є нюанс. Найбільший відсоток тіньових доходів саме у найзаможніших людей. А в період кризових явищ найбільший удар на себе приймають бідні та середні прошарки населення, в яких відсоток тіньових доходів менший", - зазначила Черенько.

Читайте також: Мінімальна зарплата в Україні зросла до 6 тисяч гривень

Тому велика кількість машин на дорогах і зростання коштовних покупок у магазинах стосуються, на жаль, дуже малої частини населення. А переважна більшість якраз отримує фінансовий удар, пояснила експертка.

Як мінімальна зарплата впливає на рівень бідності

Людмила Черенько додала, що рівень бідності залежить від мінімальної зарплати: її зростання призводить до підвищення відрахувань в бюджет.

"Зростання мінімальної зарплати – дуже серйозний механізм. Це важіль прямої дії. Коли в 2017 році вдвічі збільшили мінімальну заробітну плату миттєво пішло підвищення по всій економіці, всіх зарплат. Тому будь-яке суттєве підвищення мінімальної заробітної плати запускає дуже позитивну ланцюгову реакцію. Відрахування в бюджет ідуть не лише з державного сектору. Підприємці сплачують податки за своїх працівників в основному з мінімальної зарплати. Тому зростання мінімальної заробітної плати призводить до миттєвого поповнення державного бюджету", - зазначила експертка.

Водночас Черенько підкреслила, що це зростання має бути суттєвим, хоча б на 50%.

"На жаль, це невигідно для бізнесу. З початку 90-их ми живемо за моделлю низьких стандартів оплати праці, коли праця є економічно невигідною", - констатувала вона.

При цьому при фактичному прожитковому мінімумі 4000 гривень, велика частина пенсіонерів отримує пенсію 2500-3000 гривень. Експертка пояснила, що так сталося через те, що пенсійну реформу в Україні було фактично заморожено.

Категорії
РозслідуванняПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди