Представники українських правозахисних організацій на тлі застосування персональних санкцій проти Порошенка, Жеваго, Коломойського та Боголюбова заявили, що застосування санкцій до опозиційних політиків та бізнесменів є позасудовою політичною розправою.
Відповідну заяву напередодні оприлюднили на порталі Харківської правозахисної групи.
Зазначається, що запровадження санкцій "підриває фундаментальні принципи права, грубо порушує Конституцію і міжнародні угоди, ратифіковані Україною, несе серйозні загрози правам людини і основоположним свободам, а також є узурпацією влади в державі".
Правозахисники заявили, що громадяни України, або іноземні громадяни, що знаходяться під юрисдикцією України або дружніх до України держав, з якими діють міжнародно-правові угоди про видачу правопорушників, не можуть бути піддані санкціям.
Підписанти нагадали, що санкції є міжнародно-правовим механізмом політичного характеру, який застосовує одна держава проти іншої держави, її фізичних та юридичних осіб, оскільки іншого способу боротьби з їх ворожим впливом просто немає.
"Застосування санкцій до власних громадян можливо лише за умови, якщо вони переховуються у ворожих юрисдикціях закордоном або на тимчасово окупованих територіях України, і держава не має механізмів притягнення їх до відповідальності. Дії президента Зеленського — це не санкції у їх міжнародно-правовому розумінні, а позасудова розправа над політичними опонентами", — йдеться у заяві.
Підписанти назвали дії президента України незаконними і свавільними, а також "заміною правоохоронної та судової системи директивним управлінням".
Правозахисники також наголосили, що санкції не можуть слугувати інструментом притягнення до юридичної відповідальності за вчинення кримінальних правопорушень, навіть коли щодо особи триває розслідування.
"Санкції не можуть підміняти кримінальну відповідальність, оскільки принципи правосуддя знівелюються політичними мотивами, якими керуються автори санкцій. Використання санкцій замість розслідування та справедливого судового процесу означає руйнування демократії в Україні", — заявили правозахисники.
Відкрите звернення підписали:
- Харківська правозахисна група
- Українська Гельсінська спілка з прав людини
- Центр громадянських свобод
- ГО “Центр досліджень правоохоронної діяльності”
- Благодійний фонд “Людина і право”
- ГО Правозахисна Група “СІЧ”
- Обʼєднання родичів політвʼязнів Кремля
- Український інститут прав людини
- Українська фундація правничої допомоги
- ГО “Блакитний птах”
- Міжнародне товариство прав людини — Українська секція
- Освітній дім прав людини — Чернігів
- Асоціація єврейських організацій та общин України
- Конгрес національних громад України
- Інститут демократії ім. Пилипа Орлика
- ГО "Соціальний капітал"
- Тернопільська міська ГО "Адаптаційний чоловічий центр"
Рада національної безпеки та оборони (РНБО) 12 лютого запровадила санкції проти експрезидента та нардепа Петра Порошенка, бізнесменів Ігоря Коломойського, Костянтина Жеваго і Геннадія Боголюбова, а також проти колишнього народного депутата Віктора Медведчука. Серед іншого їм заблокували активи. Про це йдеться в підписаному президентом Володимиром Зеленським указі президента 81/2025.
Згідно зі списком запроваджених санкцій, РНБО тимчасово позбавила їх права користуватися та розпоряджатися активами.
Також Порошенко, Боголюбов, Медведчук, Коломойський та Жеваго отримали заборону брати участь у приватизації, оренді державного майна, збільшувати статутний капітал підприємств тощо. Також вони мають припинити угоди, зокрема у сфері безпеки та оборони.
Служба безпеки України повідомила, що санкції запровадили через загрози державній безпеці.
Що відомо про санкції проти Петра Порошенка
Ввечері 12 лютого Петро Порошенко повідомив про запровадження санкцій проти нього. За його словами, він був поінформований про це. Нардеп звинуватив у запровадженні санкцій президента Зеленського та поклав на нього відповідальність за можливі негативні наслідки цього рішення.
Закон України про санкції передбачає введення санкцій проти громадян України, якщо вони є суб’єктами, які здійснюють терористичну діяльність, або належать до кола суб’єктів, які створюють загрози національним інтересам, національній безпеці, сприяють терористичній діяльності тощо. Forbes повідомляв, що санкції проти Порошенка запровадили за статтею "державна зрада".
Що відомо про підозри Коломойському, Боголюбову, Жеваго та Медведчуку
Ігор Коломойський зараз знаходиться під вартою у справі про замовне вбивство. 7 вересня 2023 року Коломойський отримав підозру в заволодінні 9,2 мільярда гривень "ПриватБанку". НАБУ та САП вжили заходи щодо арешту його активів. Правоохоронці 15 вересня оголосили бізнесмену нову підозру за трьома статтями у справі про заволодіння 5,8 мільярда гривень.
Ексспіввласник "ПриватБанку" Геннадій Боголюбов 24 червня 2024 року виїхав за кордон. ДБР повідомили про підозру прикордоннику, який випустив Боголюбова, та самому Боголюбову через незаконний перетин кордону за недійсним паспортом.
Бізнесмен Костянтин Жеваго є фігурантом у справі ексголови Верховного суду Всеволода Князєва. 10 липня 2024 року Вищий антикорупційний суд (ВАКС) заочно заарештував власника групи "Фінанси і кредит" Жеваго. Сам Жеваго знаходиться за кордоном.
Кум президента Росії Путіна, нардеп забороненої "Опозиційної платформи — За життя" Віктор Медведчук був фігурантом справи про державну зраду, за результатами якої у 2021 році суд відправив його під домашній арешт. У 2022 році Медведчука обміняли на 200 українських захисників, які перебували в російському полоні. Серед них — захисники "Азовсталі" та ті, хто пережив теракт РФ в Оленівці.