Православні і греко-католики відзначають Різдво. Традиції та прикмети свята

Православні і греко-католики відзначають Різдво. Традиції та прикмети свята

Православні і греко-католики відзначають Різдво. Традиції та прикмети свята
Ілюстративне фото: pixabay

7 січня православні християни і греко-католики відзначають Різдво Христове, коли, за Біблією, Ісус Христос втілився в людському тілі. Суспільне зібрало традиції і прикмети цього свята.

Як святкують

Початок святкування починається в Святий вечір — 6 січня. За традиціями, саме тоді родина збирається за одним столом на святкову вечерю з 12 пісних страв, кожну з яких всі члени сім'ї повинні скоштувати. Головною стравою Святвечора є кутя, яку ставлять посередині столу, поруч із запаленою свічкою. Після вечері кутю заведено залишати для духів покійних родичів, які, нібито, відвідують будинок у ніч на Різдво. Саме Святий вечір є закінченням суворого Різдвяного посту.

Вже з 7 січня немає жодних обмежень: можна готувати страви з м'ясних і молочних продуктів. Також 7 січня о церквах проводять три богослужіння: опівночі, на світанку і вдень. Віряни намагаються обов'язково відвідати церкву цього дня, хоча цьогоріч через пандемію COVID-19 у світі їх закликали утриматися від таких зібрань.

Різдвяний ринок
Різдвяний ринок. Ілюстративне фото: pixabay

Різдвяні традиції і прикмети

Здавна в Україні була традиція одягати на Різдво лише новий одяг, для чого напередодні свят його шили для кожного члена сім'ї. Також цього дня діяла заборона на всю роботу: шиття, прання, прибирання.

Хоча на Різдво вже можна їсти м'ясо, рибу і молочні продукти, приготування страв у перший день після посту також не вітається, тому зазвичай їжу готували заздалегідь. Також на Різдво не можна виносити сміття з хати.

Крім того, на це свято заведено відвідувати родину і близьких, щоб привітати, але не можна затримуватися надовго, максимум на пів години, щоб встигнути до всіх.

У багатьох регіонах України 7 січня з сутінками починають колядувати. Під час колядок група молодих, неодружених і незаміжніх хлопців і дівчат обходять багато будинків і співають колядки та щедрівки. Раніше це було мало не театральним дійством і ця традиція, подекуди, досі зберігається в українських містах і селах.

Роздуми про традиції Різдва та календар: колонка Романа Коляди
Колядки
Колядки. storozhynets

У кожного в групі колядників є своя роль. Першою йде людина з найсильнішим і найкрасивішим голосом, яка несе "Вифлеємську зірку". Наступним йде дзвонар, який несе дзвіночок, щоб оповіщати господарів про те, що гості вже наближаються. Третьою йде людина, яка несе мішок з подарунками, які дарують господарю кожного будинку.

"Різдво-2021: як колядувати у багатоповерхівках та обійти консьєржа"

Нині ж зазвичай невеликі групи підлітки ходять по домівках сусідів, щоб виконати одну колядку замість невеликого концерту. Однак традиції ретельніше готуватися до свята досі зберігаються, переважно, на заході Україні, де можуть навіть ходити з вертепом — коробом, який зображує печеру, в якій, як свідчить Біблія, народився Ісус Христос.

Звідки взялись колядники на Різдво та до чого тут гімн Сонцю. Пояснює фольклористка

Крім того, на Різдво старші покоління можуть розповідати молодшим різні біблійні історії про народження Христа. На це свято існує особливе вітання "Христос народився! — Славімо Його!".

Після Різдва ще 12 днів називаються Святками — до 19 січня. Під час Святок немає поста, люди радіють і славлять Христа. Однак в Святки прийнято не лише веселитися, але і займатися благодійністю.

Різдвяні прикмети:

  • На Різдво йде сніг — буде врожай озимини.
  • Зелене Різдво — білий Великдень.
  • Якщо на Різдво буде багато бурульок понад стріхою, то вродить ярина, особливо ячмінь.
  • На деревах рясний іній — буде врожай озимини. 
  • Який день Різдва, такий і на Петра (12 липня). 
  • Якщо два тижні перед Різдвом рясний іній, то перед Петром буде на гречці рясний цвіт.

Довідка. Західні християни (католики і протестанти) святкують Різдво 25 грудня, тоді як православні християни — 6 січня. Католицьке і православне Різдво святкуються в різні дні через різницю двох календарів — юліанського і григоріанського. У католиків свято Різдва триває вісім днів — з 25 грудня по 1 січня.

Читайте нас у Facebook і Telegram, дивіться наш YouTube

Станьте частиною Суспільне Культура: напишіть нам про цікаві події культурного життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected] Ваші історії важливі для нас!

На початок