Як правильно декларувати новорічні подарунки. Пояснює НАЗК

Як правильно декларувати новорічні подарунки. Пояснює НАЗК

Як правильно декларувати новорічні подарунки. Пояснює НАЗК Unsplash

Під час зимових свят традиційно заведено приймати подарунки від родичів та друзів. Однак у Національній агенції із запобігань корупції (НАЗК) нагадують, якщо на людину поширюється дія закону "Про запобігання корупції", приймаючи подарунок слід врахувати встановлені законом обмеження.

За інформацією НАЗК родичі та близькі особи публічного службовця можуть дарувати йому подарунки будь-якої вартості.

Однак, вартість подарунків від інших людей не може перевищити один прожитковий мінімум. У 2021 році це 2270 грн. При цьому загальна сума подарунків посадовцю за рік не може перевищувати два прожиткових мінімумів – 4540 грн.

Керівникам установ забороняється приймати подарунки від своїх підлеглих, а депутатам, головам міст, сіл та селищ під час виконання своїх обов’язків – від виборців.

Як декларувати подарунки

Подарунок, вартість якого перевищує понад 11 350 грн (у 2021 році) та 10 510 грн (у 2020 році), підлягає відображенню у щорічній декларації.

Якщо отриманий подарунок коштує понад 100 прожиткових мінімумів (227 000 грн (у 2021 році) та 210 200 грн (у 2020 році), то в НАЗК зазначають, що його ймовірно потрібно буде внести не в один розділ декларації.

"Наприклад, якщо 31 грудня 2020 року близька особа подарувала вам ювелірну прикрасу, вона вказується як у розділі 5 "Цінне рухоме майно (крім транспортних засобів)", так і в розділі 11 "Доходи, у тому числі подарунки" декларації", – пояснюють у НАЗК.

Читайте також: У НАЗК назвали 15 найчастіших помилок при заповненні е-декларації

Якщо у подарунок людина отримала гроші, їх потрібно задекларувати, якщо розмір таких подарунків від однієї особи (групи осіб) сукупно протягом року, перевищив п'ять прожиткових мінімумів. Це 11 350 грн (у 2021 році) або 10 510 грн (у 2020 році).

У НАЗК нагадують, що 1 січня розпочалася щорічна кампанія електронного декларування, яка триватиме до 31 березня.

Що відомо

  • 27 жовтня Конституційний суд визнав статтю "Декларування недостовірної інформації" 366-1 Кримінального кодексу такою, що не відповідає Конституції. На виконання цього рішення НАЗК закрило реєстр електронних декларацій. Рішення КСУ обурило міжнародних партнерів України та громадськість.
  • Верховна рада підтримала законопроєкт №4460-д щодо відновлення відповідальності за недостовірне декларування та неподання декларації. Найсуворішими мірами покарання у ньому визначено обмеження волі та громадські роботи.
  • Президент Володимир Зеленський підписав закон, який передбачає відновлення відповідальності за недостовірне декларування, раніше скасованої рішенням Конституційного суду. А також підписав закон, який має забезпечити відновлення повноцінної роботи Національного агентства із запобігання корупції.
  • Національне агентство з питань запобігання корупції модернізувало Єдиний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування і відкрило до нього доступ для всіх користувачів.
Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди