Уряд вирішив по-новому моніторити стан води у річках. Як це стосується Рівненщини

Уряд вирішив по-новому моніторити стан води у річках. Як це стосується Рівненщини

Ексклюзивно
Уряд вирішив по-новому моніторити стан води у річках. Як це стосується Рівненщини Суспільне

Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України впроваджує нову програму моніторингу якості води. У теорії це збільшить шанси покарати порушників, які забруднюють водойми. Програма діятиме на території всієї України, в тому числі у Рівненській області, – повідомляють на офіційній сторінці міністерства у Facebook.

Всього на річках області розташують десять постів, на яких забиратимуть воду для аналізу – основна частина їх розташовані поблизу кордону з Білоруссю.

"Ми затвердили чіткі інструкції проведення державного моніторингу в основних річкових басейнах та морських прибережних водах України. Вони дають старт реалізації кращих європейських практик дослідження водойм відповідно до вимог Водної Рамкової Директиви ЄС. Завдяки цьому будуть отримані дані, необхідні для розробки планів управління річковими басейнами і морської стратегії", – наводить пресслужба слова міністра Романа Абрамовського.

Сама програма розрахована на щомісячний забір води у визначених місцях, – кажуть в громадській організації з охорони навколишнього середовища "Екоклуб". Аналіз води стане юридичним документом, на основі якого можна буде звернутися до правоохоронних органів, аби ті виявили порушника та покарали його.

"Наказ міністерства, по суті, запроваджує незалежний моніторинг якості води в річках. Якщо буде отримуватися інформація, для прикладу, по Усті – забруднено, то екоінспекція буде вживати спеціальних заходів для виявлення джерел цього забруднення і їх ліквідації. Якщо ми не міряємо, що відбувається у річці, то ми не можемо розробляти програму заходів на водоймі", – розповів Суспільному виконавчий директор "Екоклубу" Андрій Мартинюк.

Еколог зазначив, що на річці Устя також встановлено пост дещо нижче від скиду стічних вод очисними спорудами облводоканалу. Забір води у цьому місці також дасть змогу відстежувати та контролювати роботу очисних споруд.

Всього в області відкрили чотири нових лабораторії, які досліджуватимуть воду. Вони мають державні сертифікати та необхідне обладнання.

"Органи місцевого самоврядування з різних причин завжди ухилялися від виконання покладених завдань на них і це одна з головних причин, чому наші річки перебувають у такому стані. Скажімо, об’єднаний лабораторний центр Міністерства охорони здоров'я постійно звітує про мікробіологічні забруднення Усті. З високою ймовірністю можна припускати, що це наслідок скиду фекальних вод з різних приватних або неприватних господарств", – повідомив Андрій Мартинюк.

З його слів, запровадження кращого державного моніторингу призведе до того, що правоохоронні органи та екоінспекція будуть слідкувати за дотриманням водного кодексу господарюючими об’єктами та органами місцевого самоврядування, за діяльністю очисних споруд, не допускатимуть ведення господарської діяльності в водоохоронних зонах тощо.

"Всього на водоймах поставили десять постів – на Прип'яті, Стиру, Ікві, Горині, Усті, Случі, Льві та Ствизі. У кожній точці забори води робитимуться по-різному, але як правило не менше одного разу на місяць", – каже виконавчий директор.

  • Прип'ять – Сенчиці
  • Стир – Маюничі
  • Стир – Зарічне
  • Іква – Дубно
  • Горинь – Оржів
  • Горинь – Висоцьк
  • Устя – Рівне
  • Случ – Сарни
  • Льва – Переброди
  • Ствига – Познань

Андрій Мартинюк каже, що стан водойм погіршується через низку причин: скидування стічних вод, безвідповідальне сільське господарство, через яке хімікати та добрива потрапляють у водойми, а також ведення господарств у водоохоронних смугах.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди