Як не залишитися без грошей після свят. Пояснює експертка

Як не залишитися без грошей після свят. Пояснює експертка

Ексклюзивно
Як не залишитися без грошей після свят. Пояснює експертка

Як раціонально розподілити сімейний бюджет і не залишитись після святкування Нового року без грошей? Про це в ефірі Українського радіо розповіла тренерка з фінансових питань Олександра Грудзевич.

Як правильно розподілити бюджет

Експертка радить чітко визначати свій бюджет, щоб відсвяткувати Новий рік, залишитись при грошах і не витрачати більше запланованого. Створіть меню святкового столу завчасно, аби купувати інгредієнти за списком. Наприклад, якщо для страви потрібно три помідори, то купувати треба чітко за списком, а не три кілограми.

"Нам потрібно розуміти, скільки ми можемо з’їсти і чи потрібно нам, щоб стіл "ломився" від їжі? Ця традиція тягнеться ще з тих часів, коли можливостей створити свято було не багато, зараз такого немає, можна влаштовувати свято хоч кожен день, якщо є бажання", – каже Грудзевич.

Як не залишитися без грошей після свят. Пояснює експертка
Коли список витрат буде готовий, подивіться чи можна з нього щось виключити? Наприклад, не купувати занадто багато нових прикрас для дому (або обійтися торішніми), самостійно запакувати подарунки. Фото ілюстративне

Навіщо потрібен фінансовий звіт

За словами експертки, фінансовий звіт навчає організованості, дисципліні і допомагає заощаджувати.

"Андрій ШептицькийАндре́й Шептиицький — предстоятель Української греко-католицької церкви, митрополит Галицький, архієпископ Львівський. Єпископ Станіславівський. Доктор права і богослов'я; меценат. сказав, що перша причини бідності — неорганізованість. Може бути так, що в певний період ви перестанете це робити, але з часом звикнете до цього, відчуєте стабільність. Потім з’явиться інша звичка: відкладати гроші, виділяти невеликий відсоток з кожного доходу, заощаджувати і розподіляти гроші для своєї фінансової свободи", – пояснила Грудзевич.

Експертка каже, що потрібно привчати себе реально оцінювати ситуацію і планувати витрати.

"Фінансовий звіт — це не про покарання, він створений для того, щоб реально оцінювати свій фінансовий стан. Важливо не жити ілюзіями, а розуміти реальну ситуацію. Якщо ми не ведемо фінансовий звіт і не плануємо подальші витрати — ми живемо в ілюзії", – підкреслює тренерка фінансового успіху. Відкладати гроші потрібно не тільки на Новий рік, а й взагалі, створюючи фінансову подушку безпеки на непердбачену ситуацію.

Як почати планувати сімейний бюджет

"Перше, що треба зробити — створити фінансовий звіт. Я рекомендую заповнювати його від руки, адже так ми краще усвідомлюємо, скільки витрачаємо. Фінансовий звіт — це не лише витрати, а й наші доходи", – радить експертка.

За її словами, якщо незручно вести звіт вручну, існує багато мобільних додатків, де можна робити підсумки за різними статтями. Є застосунки, до яких можна прив’язувати банківську картку, тоді програма сама вносить усі витрати.

Як не залишитися без грошей після свят. Пояснює експертка
Не поспішайте вирушати в магазин, як тільки визначитеся з бажаннями та бюджетом. Радимо писати списки того, що ви хочете придбати, перед кожною вилазкою до торгового центру чи інтернет-магазину. Ілюстративне фото

Як заощаджувати

Експертка радить застосовувати правило 50/30/20. Тобто 50% своїх доходів витрачати на базові потреби (їжа, комунальні послуги, транспорт, одяг), 30% — на розвиток і розваги, 20% — це заощадження.

"Кожен може варіювати останню цифру, якщо ви не можете відкладати 20%, зменшіть їх до 15% або 10%", – підсумовує Грудзевич.

Читайте також

Новорічні товари: як обрати якісні продукти та піротехніку

Як обрати безпечну іграшку для дитини. Пояснює експертка

Українці святкують Старий Новий рік. Традиції та прикмети свята

На початок