У Києві тернопільські профспілки беруть участь у всеукраїнській акції протесту

У Києві тернопільські профспілки беруть участь у всеукраїнській акції протесту

У Києві тернопільські профспілки беруть участь у всеукраїнській акції протесту оригінальне

У Києві представники профспілок другий день протестують проти прийняття нового законопроєкту "Про працю". На віче приїхали близько 30-ти представників з Тернополя.

Про це кореспондентам повідомив голова обласної ради профспілок Андрій Присяжний:

"Найбільша загроза – це те, що законопроєкт дозволить роботодавцям звільнити працівника без будь-яких підстав на це. Європейські профспілки, європейське правові об’єднання вже висловили свою підтримку Федерації профспілок України в її суперечці з урядом. Вони вже звернулися до президента, до кабінету міністрів, що не можна в теперішній час, в 21 столітті, приймати закон, який повертає нас в часи панщини".

За його словами, протестувальники чекають на рішення комітету з питань соцполітики.

Акція представників профспілок розпочалася об 11 годині. Учасники акції з плакатами "Стоп трудовому рабству", "Проти антинародного проєкту" та "Час дискримінувати олігархів".

Участь у вічі взяли 1472 представники шести найчисленніших профспілкових об’єднань країни, каже голова Федерації профспілок України Григорій Осовий. За його словами, зібрали людей, бо документ порушує права працівника. Водночас, каже Осовий, проти проєкту закону "Про працю" виступають усі профспілки України. А, в разі ухвалення документа, члени цих організацій щодня організовуватимуть акції протесту.

У Києві тернопільські профспілки беруть участь у всеукраїнській акції протестуоригінальне

У Києві тернопільські профспілки беруть участь у всеукраїнській акції протесту

Профільний комітет парламенту вирішив поки що не ставити на голосування урядовий законопроєкт "Про працю". Мають ще, принаймні, два альтернативних - від фракцій Опозиційної платформи "За життя" та Батьківщини. Їх хочуть об'єднати з урядовим, щоб створити новий трудовий кодекс.

15 січня начальник обласного відділу з питань дотримання законодавства про працю Ігор Хаварівський розповів "Новинам":

"Якщо Верховна Рада України прийме новий закон про працю, інспектори Держпраці матимуть більше повноважень".

Тернопільський юрист Іван Парубій вважає законопроєкт "Про працю" прогресивним:

"Новий закон – це вимога часу. І, я так розумію, наших європейських партнерів, оскільки, ми прагнемо в Європу і хочемо врегулювати трудові відносини відповідно вже до умов, які є в Європі. На мій погляд, він, в одній мірі, є прогресивним. В іншій мірі – він дещо звужує чи обмежує права працівників, найманих працівників, які були в попередньому законі. Якщо буде прийнятий – в новому законі є, як на мене, доволі таки цікаві моменти. Наприклад, звільнення працівника за бажанням роботодавця. Прописана така цікава процедура: якщо працедавець хоче звільнити працівника – він зобов’язаний його попередити. Ці умови, звісно, можуть бути прописані в трудовому договорі. Але якщо йде попередження – то там є градація. Градація захищає людей, які працювали вже довго на цьому підприємстві. Наприклад, якщо людина довго працювала, більше 10 років – то попередження має складати не менше, як 90 днів. Тобто, за 3 місяці працівника не можуть звільнити. Там є ще одна цікава умова – цей строк може бути скорочений. Він, так би мовити, відкупний. Можуть не дотриматися роботодавці 90 днів, але мають заплатити компенсацію за кожен день. І навіть компенсація може бути в подвійному щоденному розмірі".

66-річна тернополянка Ольга Вовк – вчителька початкових класів Тернопільської школи №16. Працює педагогинею близько 45-ти років:

"Я даю відкриті уроки, до мене з задоволенням ходить і молоде покоління, і старше покоління, і мене адміністрація, наш завуч, дирекція школи, теж була присутня на відкритих уроках. Вони бачать, що в дійсності є результати, я віддаюся вся роботі, дітям. Я не стою на місці, те саме, що вимагають, стараюся йти в ногу з життям. Думаю, що мені таке питання не грозить".

Ольга Гнатюк – жителька міста Теребовля:

"Ті вихідні, що є, щоб вони були. А те, що роботодавець повинен звільняти, мені здається, що повинно бути за згодою двох сторін. Компенсація обов’язково повинна бути".

Володимир Струганець – тернополянин:

"Щодо меншості вихідних, насправді, це не є так погано, тому що в нас їх і так забагато. То, що забагато роботодавцю дається можливості щодо звільнення працівника – це, звичайно, погано, але це вже до нюансів".

Згідно із урядовим законопроєктом "Про працю", трудовий договір між працівником і роботодавцем стає обов’язковим. При вирішенні трудових суперечок цей договір - основний документ. Трудові книжки переводяться в електронну форму. Тривалість робочого часу залишається - 40 годин протягом кожних 7 днів. Право на гнучкий графік роботи надається за згодою. Час відпочинку між робочими змінами має бути щонайменше 12 годин кожні 24 години. Відпустку за свій рахунок збільшено з 15 до 30 календарних днів. Скорочуються обов’язкові вихідні дні - до 24 годин за кожний 7-денний період. Для роботодавця теж пропонуються зміни. З власної ініціативи він може розірвати трудовий договір із працівником. Роботодавець зобов’язаний попередити робітника про звільнення у визначені терміни. Звільнити працівника можна, якщо він двічі порушив умови трудового договору протягом 180 днів. Не з’являвся на роботі понад 4 місяці поспіль або 150 днів протягом робочого року внаслідок тимчасової непрацездатності. Якщо робітник відсутній на роботі понад 10 днів без попередження. У новому законопроєкті прописані антидискримінаційні норми. Забороняється чинити тиск на працівників через колір шкіри, політичні та релігійні переконання, стать, сексуальну орієнтацію, вік, стан здоров’я, вагітність, інвалідність.

15-го січня була перша акція протесту представників профспілок. З плакатами "Стоп трудовому рабству" , "Проти антинародного проєкту" та "Час дискримінувати олігархів" вони пройшлися від Майдану Незалежності до Комітету з питань соціальної політики. Серед протестувальників були 25 тернополян, повідомив голова обласної ради профспілок Андрій Присяжний.

Законопроєкт про працю подав до парламенту прем’єр Олексій Гончарук. Згідно з порядком денним, сьогодні депутати Верховної Ради України не планують розглядати цей законопроєкт.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди