Зберігають речі загиблих та чекають на покарання винних. Три місяці тому біля Чугуєва на Харківщині під час навчань розбився літак Ан-26. В катастрофі, що забрала життя 26 людей, Анжела Дудла і Віта Ломова втратили синів. Якими вони були та чого близькі загиблих чекають від розслідування — в матеріалі Суспільного.
"Мріяв про швидкість". Артем Дудла
Син Анжели Дудли отримав медаль "За військову службу Україні". Посмертно. Артему Дудлі був 21 рік. Востаннє мати бачила його за тиждень до авіатрощі.

"У нього був ланцюжок, і я йому дарувала молитовник, а хрещений подарував йому хрестик. І він тоді це все разом носив. Нащо так багато всього? А він: нехай буде. Я тоді не зауважила цього моменту. Можливо, він щось передчував", — каже Анжела.
Мати дізналася про смерть сина з соцмереж.
"Я з душу вийшла, відкриваю Інтернет, а тут — літак. Я сподівалася, що це не... Але всередині мене було відчуття, що це він. Дзвоню, а він поза зоною. Я розуміла, що це був він", — згадує Анжела Дудла.
Після катастрофи Артемові речі передали родині: навчальні карти, зошити, форму.

Жінка показує улюблену світлину сина. На ній Артем – першокурсник університету, поруч з бомбардувальниками.

"На бомбардувальниках і хотів літати. Тобто не те, що тихо літає і спокійно. Ні, це швидкість, йому потрібна була швидкість. Він про це мріяв... Тепер обіймаю тільки його форму. І більше нічого не залишилося. Навіть уже не пахне ним", — каже Анжела Дудла.

Читайте також: Ким були загиблі у катастрофі жителі Харківщини — поіменно
Офіцер у четвертому поколінні. Дмитро Добреля
28-річний капітан Дмитро Добреля був другим штурманом літака. Людмила Грицик показує парадну форму онука.

"Проводжаю його, довго-довго стою, хрещу його, молю Бога, щоб з ним усе було добре. А він пішов і одразу обертається, махає: "Бувай, бабусю". Пройшов іще: "Бувай, бабусю". Поки дійшов до повороту — тричі повернувся, наче прощався зі мною", — згадує пані Людмила.

Свій перший самостійний політ Дмитро здійснив майже 10 років тому.
"Коли він уже став льотчиком, каже: "Як добре, що я не став танкістом — я був би весь час брудний", — згадує мати Дмитра Віта Ломова.

Про останній політ сина мати дізналася від товариша по службі.
"Кажу: "Хто бачив, що він підіймався на борт?". Він мовчить. Я кажу: "Як це можна з'ясувати?" Я потім сиділа всю ніч дивилася трансляцію з місця, де гасили. Годині о третій-четвертій ночі — спати я, зрозуміло, не лягала — я зрозуміла, що в мене ніякої надії немає", — каже мати льотчика.

Гроші на похорон загиблого курсанта, 11 тисяч гривень, Анжела Дудла отримала від університету. Згодом надійшли й півтора мільйона гривень від уряду.
"Де дитина? Я готова віддати, я ще дам — тільки поверніть його. Чому стільки дітей було в літаку, і чому ніхто не покараний? Я віддала свого сина вам, на службу, а виявилося, що вони його просто не цінували. Це моє, це моя кровинка. А з нею таке зробили", — каже Анжела Дудла.
Що відомо
- В авіакатастрофі військового Ан-26 25 вересня загинули 26 людей: 19 курсантів та 7 офіцерів, члени екіпажу. Вижив курсант В'ячеслав Золочевський.
- 29 вересня у Харкові прощалися з курсантом з Львівщини Віталієм Вільховим, який помер у лікарні. 6 жовтня на площі Свободи у Харкові попрощалися з 25 загиблими.
- У жовтні Міноборони нарахувало 28 млн грн родичам курсантів, загиблих в авіатрощі. Питання виплат рідним членів екіпажу пообіцяли вирішити пізніше. 28 жовтня уряд назвав причини катастрофи літака Ан-26 на Харківщині: як відреагували родичі.
- За фактом катастрофи відкрили кримінальне провадження за фактом порушення правил польотів та підготовки до них, що спричинило катастрофу та тяжкі наслідки (ст. 416 КК України).
- 4 грудня в Офісі Генпрокурора повідомили, що розслідування авіакатастрофи на Харківщині перебуває на завершальній стадії.
- У грудні у відповідь на запит Суспільного в Міноборони повідомили, що ухвалили рішення про виплату одноразової грошової допомоги родинам п'ятьох членів екіпажу. Питання компенсацій за двох членів екіпажу поки не вирішили.
- 18 грудня Державне бюро розслідувань України оголосило підозри трьом посадовцям, які можуть бути причетні до авіакатастрофи Ан-26 під Чугуєвом.
- 22 грудня Печерський райсуд Києва взяв двох офіцерів з Чугуєва під варту, а командувачу Повітряних сил ЗСУ Сергію Дроздову обрали запобіжний захід у вигляді особистого зобов'язання.
- 24 грудня військовослужбовці навчальної авіаційної бригади в Чугуєві оприлюднили відкриту заяву з проханням звільнити з-під варти екскомандира військової частини В'ячеслава Глазунова та керівника польотів Олександра Жука, підозрюваних у справі про катастрофу Ан-26. Заяву підтримали військові авіатори з Івано-Франківська та Миргорода.