Побиття, розшук та психологічне насильство. Історії вимушених емігрантів із Білорусі

Побиття, розшук та психологічне насильство. Історії вимушених емігрантів із Білорусі

Побиття, розшук та психологічне насильство. Історії вимушених емігрантів із Білорусі Суспільне

У Білорусі, де 9 серпня відбулися вибори, тривають локальні акції протестів. Дехто із протестувальників переїхав в Україну. Кореспонденти Суспільного поспілкувалися із двома білорусами, які живуть зараз у Львові.

За офіційними результатами, чинний президент — Олександр Лукашенко на виборах набрав більше 80 % голосів, його головна конкурентка Світлана Тихановська – майже 11 %. Відтоді у Білорусі протести.

У грудні МВС Білорусі створило базу даних протестувальників. Там вказані стать, вік, регіон, місце роботи, навчання та хобі людини.

"Нам не давали пити, нам не давали їсти"...

Білорус Юрій Медніс переїхав до Львова після виборів у рідній країні. Чоловік пригадує, коли він 11 серпня повертався додому з роботи, його зупинили, щоб обшукати. У чоловіка нічого не знайшли, проте повезли у райвідділ внутрішніх справ.

Побиття, розшук та психологічне насильство. Історії вимушених емігрантів із БілорусіСуспільне

Побиття, розшук та психологічне насильство. Історії вимушених емігрантів із Білорусі

"Я противник режиму Лукашенка, я проти того, що відбувається, але я звичайний громадянин. Я був там три доби. Я або лежав головою до підлоги, або стояв головою у підлогу, а після цього мене повели не у камеру, а у тюремний дворик. У центрі (центр ізоляції правопорушників) мене не так сильно били. Це був більше психологічний тиск – нам не давали пити води, нам не давали їсти. Я був лише в шортах і було дуже холодно", — пригадує Юрій.

Після триденного затримання Юрія викликали у слідчий комітет. Там чоловік написав заяву.

"Її переносили і переносили. Через 3 місяці вони написали, що треба було провести більше як 700 слідчих експериментів, вони провели 500, 200 не встигли, тому перевірку моєї заяви зупинили", — каже Юрій Медніс.

"Приходять повістки, а за що — не знаю"

Проживає у Львові ще один білорус — Олексій Францкевич. У Білорусі чоловік в розшуку. За що його там розшукують — Олексій не знає.

Побиття, розшук та психологічне насильство. Історії вимушених емігрантів із БілорусіСуспільне

Побиття, розшук та психологічне насильство. Історії вимушених емігрантів із Білорусі

"Приходять повістки, а за що я не знаю. Це Білорусь. Вас сьогодні можуть у Білорусі арештувати за все. За те, що ви є адміністратором у якійсь групі в телеграмі, за телеграм-канал, за соціальні мережі. Навіть за те, що ви прапор повісите в себе вдома – це в нас сьогодні, як одиночний пікет", — говорить Олексій Францкевич.

У Львові Олексій Францкевич організовує акції на підтримку білоруських політв’язнів.

Читайте також: Акція солідарності: у центрі Львова розгорнули прапор Білорусі

Окрім цього він є керівником благодійної організації, яка допомагає білорусам. Каже, що проблемою для людей, які приїхали до Львова є легальне перебування в Україні.

Посвідка на проживання в Україні

Щоб отримати посвідку на тимчасове або постійне місце проживання в Україні потрібно звернутися в міграційну службу.

"Для того, щоб отримати посвідку на тимчасове проживання громадянам Білорусі або будь-яким іншим громадянам потрібно мати законні підстави — навчання, або одруження, або провадження діяльності: релігійної, наукової чи волонтерської", — каже заступниця начальника обласного управління державної міграційної служби Львівщини Іванна Іваночко.

Також для громадян Білорусі змінили термін перебування в Україні – вони можуть тимчасово жити тут 180 днів впродовж року.

Побиття, розшук та психологічне насильство. Історії вимушених емігрантів із БілорусіСуспільне Львів

Побиття, розшук та психологічне насильство. Історії вимушених емігрантів із Білорусі

"Для того, щоб отримати посвідку на постійне проживання потрібно мати законні підстави – отримати дозвіл на імміграцію. Це, як правило, коли одні з членів сім’ї є громадянами України або іноземець має будь-яке відношення до України", — пояснює Іванна Іваночко.

Як підрахували у обласному управлінні державної міграційної служби, зараз на Львівщині постійно проживає 347 громадян Білорусі, також 88 людей — проживають тимчасово.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди