Чернігівські князі: від ХІ століття до теперішніх нащадків

Чернігівські князі: від ХІ століття до теперішніх нащадків

Чернігівські князі: від ХІ століття до теперішніх нащадків Фото: Володимир Пилипенко

У давньоруські часи Чернігівське князівство було одним із найбільших князівств на Русі. На початку 11 століття його землі сягали від Керченського півострова на півдні до кордонів сучасної Московської області на півночі. Династія Чернігівських князів завжди вважалася однією із головних і найбільш впливових у політичному житті держави. Проте формування власне чернігівської династії виявилося довгим та сповненим драматичних подій.

Ми не знаємо імені жодного місцевого правителя чи його титулу до 1024 року. Тоді князем у Чернігові став Мстислав – один із синів князя Володимира Великого. Але його не можна назвати засновником династії, позаяк він не залишив після себе нащадків (єдиний син Євстафій загинув ще за життя батька).

Каспійський похід Мстислава Хороброго (мініатюра Радзивілівського літопису)Фото: Володимир Пилипенко

Каспійський похід Мстислава Хороброго (мініатюра Радзивілівського літопису)

Боротьба Мстислава з Редедею (картина Н. К. Реріха)Фото: Володимир Пилипенко

Боротьба Мстислава з Редедею (картина Н. К. Реріха)

Справжнім патріархом чернігівської династії є син Ярослава Мудрого – Святослав Ярославич. Після смерті батька у 1054 році він став князем у Чернігові. Саме від нього походять дві головні гілки чернігівських князів – Давидовичі та Олеговичі, названі так від імені синів Святослава Давида та Олега. Але досить швидко династія Давидовичів відійшла і провідну роль у регіоні стали відігравати нащадки Олега Святославича. Таким чином, династію чернігівських князів можна називати Святославичами, адже усі вони – нащадки Святослава Ярославича.

Ізборник Святослава, 1073 рікФото: Володимир Пилипенко

Ізборник Святослава, 1073 рік

Родина Святослава Ярославича (Ізборник Святослава, 1073 рік)Фото: Володимир Пилипенко

Родина Святослава Ярославича (Ізборник Святослава, 1073 рік)

У домонгольський період (час до монгольської навали 1239-1241 років) у Чернігові правили 20 князів, більшість із яких були місцевими, але зрідка траплялися і винятки. Найвідомішим із них є молодший брат засновника чернігівської династії – Всеволод Ярославич, а згодом і його син – Володимир Всеволодович Мономах, які перебували на чернігівському престолі наприкінці 11 століття, але закріпитися тут не змогли.

Князь Михайло Чернігівський перед ставкою Батия (картина В. Смирнова)Фото: Володимир Пилипенко

Князь Михайло Чернігівський перед ставкою Батия (картина В. Смирнова)

Князь Михайло Чернігівський і його боярин Федір (ікона, початок 17 століття)Фото: Володимир Пилипенко

Князь Михайло Чернігівський і його боярин Федір (ікона, початок 17 століття)

Майже усі князі Чернігівські, за винятком тих, хто був не місцевим і не затримався надовго, намагалися розбудовувати місто. Завдячуючи їм, ми тепер маємо прекрасну давньоруську архітектуру, що й досі прикрашає місто.

Князь Ігор ОльговичФото: Андрій Соколов

Князь Ігор Ольгович

Як це не дивно, але і сьогодні є прямі нащадки чернігівського князя Святослава Ярославича. Це – князівські родини Волконських, Долгорукових та Новосільських. Щоправда, їхня політична діяльність була більше пов'язана із Московською державою, а після революційних подій початку 20 століття вони емігрували, в основному – до Франції.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди