На Рівненщині знайшли зуб мамонта. Що кажуть науковці

На Рівненщині знайшли зуб мамонта. Що кажуть науковці

На Рівненщині знайшли зуб мамонта. Що кажуть науковці Павло Дубінець

На Рівненщині на території Нобельського національного природного парку знайшли зуб мамонта. Експертиза вказала, що тварина жила від 27 до 55 тисяч років тому. Раніше місцеві жителі вже знаходили різні знаряддя праці, наконечники стріл та списів.

Дирекція парку поки проводити розкопки не планує. Доісторичну знахідку демонструють на уроках екології та природознавства, які проводять працівники національного парку.

У вересні 2020-го місцевий житель села Морочне Зарічненського району знайшов зуб, який належать одному з різновидів мамонта. Володимир Малайчук помітив 20-сантиметрову невідому річ, проїжджаючи повз меліоративний канал. Він забрав її та приніс своєму сусідові, який цікавиться історією та археологією.

Знайшли зуб мамонта. Що кажуть науковціПавло Дубінець

знайдений зуб мамонта

"Володимир знайшов зуб на колишній заболоченій місцевості. Зараз вона осушена шляхом меліорації, а кілька років тому наші інвестори, які у нас працюють на землях, її обновили. Коли він проїжджав повз, помітив, що там лежить така річ. Поряд із зубом він знайшов кремнієвий камінний скребок", – розповів Суспільному сусід Володимира Малайчука Павло Дубінець. У самого чоловіка, який знайшов зуб, телефона немає.

На Рівненщині знайшли зуб доісторичної твариниПавло Дубінець

кремнієвий скребок

Чоловік додає: аби ідентифікувати знахідку, він звернувся до працівників Нобельського національного природного парку. Там попередньо визначили, що це зуб доісторичної тварини.

Аби дізнатись напевно, кому він належить, дирекція парку відправила її для точної ідентифікації у Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича на кафедру фізичної географії, геоморфології та палеографії.

"Нам відповіли, що це зуб мамонта, якому вже 40 тисяч років. Також я запитував у професора із Чернівців, котрий нам робив висновок, чи можемо там знайти весь кістяк мамонта, бо поряд знайшли кремнієвий скребок. Він зробив таке припущення: якщо там є кремнієві знаряддя праці первісних людей, то й цілком можливо, що можна знайти й кістяк мамонта", – каже Павло Дубінець.

На Рівненщині знайшли зуб мамонта. Що кажуть науковціВолодимир Діковицький

зуб мамонта з іншого ракурсу

Доктор географічних наук Богдан Рідуш в експертному висновку підтвердив, що це зуб доісторичної тварини, який належить одному з різновидів мамонта. Вони жили на території сучасної Рівненщини понад п'ятдесят тисяч років тому, йдеться у висновку.

"Встановлено, що це – лівий верхній моляр другої дорослої зміни, який належав молодій особині Mammuthus primigenius. Це проміжна товстоемалева форма мамонтів, яка існувала на території Східної Європи у другій половині пізнього плейстоцену, приблизно в інтервалі 55 – 27 тисяч років тому", – написав професор кафедри фізичної географії Богдан Рідуш.

На Рівненщині знайшли зуб доісторичної твариниПавло Дубінець

Суспільне поцікавилось у Нобельському національному природному парку, чи можливі на їх території розкопки для детальних пошуків скелета мамонта.

"Питання в тому, що це об'єкт природно-заповідного фонду і там забороняється порушення ґрунтового покриву. На даний час проводити розкопки ми не плануємо. Але взагалі – це питання вивчаємо", – розповідає директор парку Володимир Діковицький

Він додав, що раніше на території парку вже знаходили наконечники стріл, списів та посуд. Наразі працівники працюють над створенням історико-природного музею та збирають експонати.

Знайшли зуб мамонта. Що кажуть науковціПавло Дубінець

зуб мамонта з іншого ракурсу

"На території парку постійно щось знаходять. Я думаю, що тут проживали якісь племена, адже вони селились біля води, а наше озеро Нобель вважається найбільшим в області – 500 гектарів чистого плеса", – каже Володимир.

Територія Нобельського національного природного парку складає 25 318, 81 гектара – це третя частина Зарічненського району.

На Рівненщині знайшли зуб доісторичної твариниПавло Дубінець

зуб мамонта і скребок, вигляд зверху

Наразі зуб мамонта знаходиться в Павла Дубінця, йому його віддав Володимир Малайчук, адже знахідка не має фінансової цінності, а лише історичну. Зуб доісторичної тварини демонструють на уроках екології та природознавства, які проводить парк. Його показують дітям, щоб вони наочно могли побачити рештки тварини, що жила 27 – 55 тисяч років тому, зазначає Павло Дубінець.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди