Вчать сортувати сміття, допомагають лікарям та перемагають попри все. Діти. СУСПІЛЬНЕ | ЛЮДИ РОКУ

Вчать сортувати сміття, допомагають лікарям та перемагають попри все. Діти. СУСПІЛЬНЕ | ЛЮДИ РОКУ

Вчать сортувати сміття, допомагають лікарям та перемагають попри все. Діти. СУСПІЛЬНЕ | ЛЮДИ РОКУ
Суспільне

2020 рік кинув виклик усьому світу. Непростим він був і для українських дітей. Замість уроків за партами – класи та випускні в Zoom. Та навіть у часи труднощів наші діти вчилися бути самостійними, досліджували світ, здійснювали мрії, перемагали та допомагали тим, хто цього особливо потребує. А ще вони навчали дорослих любити природу, допомагали медикам, які лікують хворих на COVID-19, та перемагали на міжнародних змаганнях. Усі вони - надія України, і сьогодні ми розповімо вам про кількох із них.

Вчить односельців сортувати сміття. Ярослав Пісоцький, Полтавщина

Цінувати природу та сортувати сміття жителів двох сіл на Полтавщині вчить 16-річний Ярослав Пісоцький. Перший бак встановив 26 травня, зараз їх кількість збільшилась до десяти. Хлопець встановлює їх поблизу магазинів та автобусних зупинок.

Ярослав розповів, що запустив екоініціативу через захаращеність сміттям сіл: сміття раз на тиждень вивозить приватний підприємець, інше – викидається деінде або спалюється.

“Моя діяльність полягає в тому, що люди не тільки були зацікавлені в сортуванні сміття, але і перестали його спалювати. Сюди відноситься і листя. Загалом це не просто ініціатива сортування сміття, а ініціатива правильного ставлення до всіх відходів”.
Вчать сортувати сміття, допомагають лікарям та перемагають попри все. Українські діти
Вчать сортувати сміття, допомагають лікарям та перемагають попри все. Українські діти. Суспільне Полтава

Контейнери для сміття Ярослав робить з бочок з-під зерна та палива. Кожну з майбутніх баків він самостійно відчищає від іржі та фарбує.

Збирають пластик двох категорій та скло, а потім здають на перероблювання. На отримані гроші купують та облаштовують нові баки.

Читайте також: Перший незрячий студент на загальному потоці на Буковині. Дмитро Голунга

Разом із батьками Ярослав зареєстрував громадську організацію “Зелені Ери”. На її рахунок хлопець приймає донати від людей, які підтримують ініціативу. За них і облаштовує нові саморобні сміттєві баки. Встановлює їх хлопець у двох селах – Жуках, де живе, та в Тахтауловому, що поруч. Вони входять до однієї сільради.

Баки для сортування сміття, які зробив Ярослав
Баки для сортування сміття, які зробив Ярослав. ГО "Зелені Ери"

Окрім пожертв та грошей батьків Ярослав хотів залучити й кошти з бюджету села, однак місцеві депутати не затверджують розроблену хлопцем програму. Однією з причин називають те, що хлопець неповнолітній, а значить можуть бути проблеми зі звітністю.

"Це вже не перша розроблена мною програма і проєкт рішення. На жаль, всі ці програми не були прийняті й влада не надала громадській організації (Зелені Ери – ред.) жодної копійки коштів на розвиток ініціативи. Оскільки зараз ми уже стали частиною Полтавської ОТГ і протягом цього місяця уже має бути перша установча сесія, наша Тахтаулівська сільська рада втратить всі повноваження.

Вчать сортувати сміття, допомагають лікарям та перемагають попри все. Українські діти
Зелені Ери

За словами хлопця, селяни переважно відповідально сортують сміття. Однак були інциденти, коли в баках залишали сміття зовсім не сортоване.

Восени в рамках екоініціативи поблизу магазинів у цих села встановили саморобні контейнери для відпрацьованих батарейок. А перед Новим роком хоче встигнути встановити ще десять баків для сортування пластику:

“Після Нового року я хочу продовжити агітаційну компанію серед людей, побачити як вони будуть реагувати. Тому що вже кожен мешканець села зможе сортувати. З підсумків останнього півріччя, я можу сказати, що була досить адекватна реакція. Серйозних порушень чи проблем немає. Я сподіваюся, що після того, як у кожного мешканця буде можливість сортувати, вони проявлять свою відповідальність і зрозуміють, що жити будуть в тих умовах, які самі забезпечують”, – розповідає про плани Ярослав.

Став чемпіоном попри ДЦП. Андрій Лагойда. Прикарпаття

Вчать сортувати сміття, допомагають лікарям та перемагають попри все. Українські діти
Суспільне Карпати

Прикарпатцю Андрію Лагойді 9 років. Він – чемпіон Європи та України з паракарате, багаторазовий призер змагань серед дітей та має діагноз ДЦПКомплекс порушень, що впливають на здатність людини рухатися, підтримувати рівновагу та поставу. .

Мама Андрія Марія каже, спочатку лікарі казали, що хлопчик не буде ходити, але реабілітація, вправи та віра допомогли йому робити те, що Андрій любить.

Читайте також: Мріє стати професійним дрифтером. 10-річний Данило з Донбасу

У Калуші, звідки він родом, не має спеціальних гуртків для діток з подібним діагнозом. Займатися з ним погодився тренер з карате Володимир Сакулич. З ним Андрій тренується вже два роки на рівні з іншими дітьми. Нещодавно він отримав синій пояс.

"Займаюсь щоб захищатися. Чемпіоном світу хочу стати", – каже Андрій.

На перші змагання Андрій поїхав у грудні 2019-го. Це був міжнародний турнір. Хлопчик одразу виборов два золота. На початку 2020 року він став чемпіоном Європи з паракарате в розділі "ката", а згодом і чемпіоном України у розділах "ката" і "куміте".

Вчать сортувати сміття, допомагають лікарям та перемагають попри все. Українські діти
Володимир Сакулич

Тренування в Андрія відбуваються тричі на тиждень, у період змагань майже не щодня. Окрім карате хлопець займається плаванням і футболом.

"Моя мета, щоб він став майстром, отримав чорний пояс. Я не здивуюся, якщо він колись буде тренером і викладатиме", - каже тренер Андрія Володимир Сакулич.

Завдяки карате хлопець вперше цього року відвіз маму на море.

"Путівку у спортивний табір, що на Миколаївщині, мені дали за заслуги у карате. Також за досягнення мій тренер двічі вручав мені сертифікат на масаж та розробку у воді у спорткомплексі, який розташований у Калуші", – розповів Андрій.

У грудні на клубних змаганнях він здобув два золота у своїй категорії.

"В мене одна ціль – чемпіон світу. У квітні відбудуться змагання. Вони мали відбутися в Італії чи Іспанії, але через коронавірус будуть проходити онлайн", – додає він.

Робить застібки для медиків. Віталіна Бессонова. Харків

Вчать сортувати сміття, допомагають лікарям та перемагають попри все. Українські діти

10 річна Віталіна Бессонова з Харкова займається музикою – співає та грає на фортепіано. Має вже понад 80 нагород за виступи на фестивалях та конкурсах, записує кавери та знімає музичні відеокліпи.

"Я дуже люблю грати на фортепіано. Цього року у мене було менше концертів через карантин, натомість з'явилося більше часу на заняття музикою і навчання. Я організувала свій час. Знайшовся час і на волонтерство", – розповіла дівчинка.

Під час карантину Віталіна не залишилась байдужою до проблем харківських медиків, які лікували хворих на COVID-19. Від постійного носіння масок в них дуже болять вуха, тож Віталіна була однією з тих, хто вирізала спеціальні застібки.

"Я хочу, щоб вони врятували життя людей, щоб вони не відволікалися, що в них болять вуха".
Вчать сортувати сміття, допомагають лікарям та перемагають попри все. Українські діти
Маленький гараж

Заклик про допомогу вона побачила у соцмережах. Від волонтерів отримала інструкцію та шаблон застібок.

"Ми з мамою, татом і моїм однокласником робили застібки для масок для лікарів і передавали їх через фонд. Я також зробила таку застібку моїм однокласникам і собі", – каже Віталіна.

Робити їх для Віталіни не складно: потрібні ножиці та щільний картон. Наприклад, вона робила застібки й з канцелярських тек, які їй віддали друзі. Віталіна розповідає, одну таку застібку вона вирізає за хвилину.

"Для цього мені потрібна заламінована застібка, я вже її відксерила, вирізала та заламінувала", — розповідає Віталіна.

Пачку застібок Віталіна передала до Гараж Хабу. Там їх обробили та передали в опорні лікарні області.

"Наступного року я б, звісно, хотіла, щоб коронавірус закінчився, хоча я розумію, що цього не станеться одномоментно. Але хочу, щось у всіх все було добре. А якщо знадобиться, ми ще готові допомагати лікарям", – говорить Віталіна.

Читайте також

Опікуються дітьми без батьків, роблять винаходи та вчать безоплатно. Вчителі. СУСПІЛЬНЕ | ЛЮДИ РОКУ

Стають волонтерами, блогерами та створюють електромобілі. Пенсіонери. СУСПІЛЬНЕ | ЛЮДИ РОКУ

Допомагають військовим, рятують тварин і людей. Волонтери. СУСПІЛЬНЕ | ЛЮДИ РОКУ

Борються з COVID-19, лікують ветеранів, продовжують справу батьків. Медики. СУСПІЛЬНЕ | ЛЮДИ РОКУ

На початок