Під час приготування страв – менше солі, цукру та заборона використання трансгенних жирів. А у буфетах – заборона на продаж бутербродів з ковбасою, газованих напоїв та снеків.
Все це – пункти нового санітарного регламенту для закладів загальної середньої освіти, який розробило Міністерство охорони здоров'я. Суспільне поцікавилось в освітян у Рівному, як ті харчують дітей зараз, які зміни будуть та як до них готуються.
Школа як приклад
Перелік продуктів, які продають у буфеті загальноосвітньої школи №18 у Рівному, коригує не тільки адміністрація закладу, а і батьки. Суспільному не вдалося придбати булочку з сосискою, бо їх не залишилось. А от паніні ще було.
З першого січня 2021 року в закладах загальної середньої освіти почне діяти новий санітарний регламент. Окрім переліку заборонених до продажу продуктів у буфетах шкіл: чипсів, сухариків, газованих напоїв – новий регламент містить рекомендації щодо меню в шкільних їдальнях.
"Є низка обмежень щодо вмісту солі, жиру, цукру. Харчування має бути збалансоване, відповідно до рекомендацій Всесвітньої організації охорони здоров'я. Приватні підприємці включають обов'язково салати з овочів і мають бути наявні фрукти", – пояснює начальниця організаційно-інспекторського відділу міського управління Валентина Середюк.
Як розповіла кухарка ЗОШ №18 Ірина Шрамович, суттєво коригувати меню не доведеться, оскільки заклади освіти вже давно слідкують за збалансованим харчуванням.
"Раз в тиждень у нас завжди іде рибна котлета, смажена по-домашньому, відбивна. Постійно меню змінюється у нас", – додає Ірина Шрамович.
Що й почім?
Вартість однієї порції такого меню для учнів 1-4 класів – 20 гривень, для учнів 5-11 класів та групи подовженого дня – 22 гривні. Збільшувати вартість з впровадженням нових санітарних норм наразі не планують.
"Зараз вже є і кисломолочні продукти, наприклад, сирники чи млинці з сиром. Є там чай з молоком. Салати є щоразу, фрукти дають дітям. Я так розумію, що це буде таке більш сучасне оформлення, але, якщо ми говоримо про санітарні норми, то це буде більше регуляція вмісту солі, цукру, невикористання трансгенних жирів", – коментує директорка ЗОШ №18 Лариса Меркотан.
У місті діє двотижневе приблизне меню, на яке орієнтуються підприємці, уточнила вона.
Думають не лише про шлунок
Окрім харчування, новий санітарний регламент передбачає зміни у використанні технічних засобів під час навчання.
"Учні початкової школи безперервно працювати з комп'ютерами можуть не більше десяти хвилин упродовж одного уроку. Для учнів випускних класів цей час може становити до пів години упродовж першого заняття і двадцяти хвилин – упродовж кожного наступного", – додає Валентина Середюк.
Провести урок тривалістю 35-45 хвилин з використанням дистанційних технологій неможливо, тому що діяльність дитини з техзасобами навчання обмежується саме цим санітарним регламентом. Відтак, другу частину уроку вчитель має проводити в асинхоронномувзаємодія між суб'єктами дистанційного навчання, під час якої учасники взаємодіють між собою із затримкою у часі, застосовуючи при цьому електронну пошту, форум, соціальні мережі тощо. режимі.
Це означає, що діти виконують завдання, які вчитель надсилає їм за допомогою різних засобів зв'язку.
Авторка: Майорова Лілія