Близько півтора десятка земляків заступника керівника Офісу президента Олега Татарова обіймають в Україні впливові посади в Національній поліції, Міністерстві внутрішніх справ (МВС) та Державному бюро розслідувань (ДБР).
Про це йдеться в розслідуванні проєкту "Схеми".
Розслідувачі встановили, що правоохоронці, які обіймають впливові посади в держструктурах, мають зв’язки з Татаровим та є вихідцями з його рідного міста Новоукраїнка, що на Кіровоградщині.
За даними журналістів, зокрема брат Татарова Андрій Мельниченко нині обіймає у Головному слідчому управлінні Нацполіції посаду начальника управління розслідування злочинів, виявлених департаментом стратегічних розслідувань і департаментом кіберполіції.
Мельниченко та Татаров разом зростали в Новоукраїнці. У рік призначення Татарова в Офіс президента – Мельниченка перевели з Києва до Дніпра, де став заступником начальника слідчого управління поліції Дніпропетровщини. У 2024-му він вже очолив одне з управлінь ГСУ Нацполіції України.
Дисертацію кандидата наук Мельниченко писав у Нацакадемії внутрішніх справ під науковим керівництвом Татарова, а його опонентом був ще один їхній земляк із Новоукраїнського району – Артем Шевчишен. Нині Шевчишин теж працює в ГСУ Нацполу заступником керівника Головного слідчого управління.
Віктор Луговий, який нині очолює слідство Нацполіції Київщини та його брат Ігор Луговий – радник очільника департаменту забезпечення роботи голови Нацполіції України теж з Новоукраїнки і теж мають зв'язки з заступником керівника ОП Татаровим.
Зв’язки правоохоронців підтверджуються спільними публікаціями, навчанням та науковими роботами. Ще одні земляки Татарова: Вадим Загамула та Станіслав Стратонов нині обіймають посади заступника керівника відділу ГСУ Державного бюро розслідувань. За даними "Схем" обидва писали дисертацію під керівництвом Олега Татарова.
Давні знайомі заступника голови ОП та його брата Мельниченка з Новоукраїнки є і в київському управлінні ДБР: Артем Спусканюк, заступник керівника слідчого відділу у ДБР столиці, та Артем Козаченко, старший слідчий ДБР у київському теруправлінні.
Загалом журналісти встановили близько півтора десятка таких земляків Татарова, які нині займають керівні посади в правоохоронних органах України.
Згадані у розслідуванні посадовці ДБР – Станіслав Стратонов, Вадим Загамула, Артем Спусканюк та Артем Козаченко заявили, що з Олегом Татаровим контактів не підтримують і жодним чином не пов’язують із ним свою кар’єру, а свої нинішні посади отримали через конкурсний відбір. Сам Татаров на запит про коментар не відповів.
Хто такий Олег Татаров
Олег Татаров — заступник керівника Офісу президента України з 5 серпня 2020 року, правник і адвокат. До 2014 року працював заступником начальника Головного слідчого управління МВС України.
Правоохоронні органи вивчають ймовірну причетність заступника керівника Офісу президента Олега Татарова до злочинів у справі заволодіння майном Національної гвардії. Зокрема, НАБУ вважає Татарова причетним до фальсифікації експертизи у цій справі.
18 грудня 2020 року САП та НАБУ повідомили про підозру Татарову. Однак вже 24 грудня року стало відомо про раптову передачу справи щодо заволодіння майном Нацгвардії, в якому фігурує Татаров, Офісом генерального прокурора до Служби безпеки. 10 березня 2021 року апеляційна палата Вищого антикорупційного суду повторно зобов'язала Державне бюро розслідувань передати до суду матеріали у справі заступника голови Офісу президента Олега Татарова.
Окрім того, у лютому 2021 року з’ясувалось, що Олег Татаров у розпал Революції гідності отримав звання "Заслужений юрист України" від колишнього президента Віктора Януковича за особистим поданням тодішнього міністра внутрішніх справ Віталія Захарченка. За даними журналістів, на момент нагородження Татаров обіймав посаду заступника керівника Головного слідчого управління МВС і регулярно публічно коментував події на Майдані, розповсюджуючи звинувачення на адресу активістів. Зокрема, на зустрічах з послами країн Євросоюзу Татаров заявляв, що майданівці могли стріляти самі в себе.
"Радіо Свобода" зазначає, що Татаров як адвокат захищав Андрія Портнова, колишнього першого заступника голови Адміністрації президента часів Януковича, а також олігарха Вадима Новинського, колишнього главу Апеляційного суду Криму Валерія Чорнобука, гендиректора "Укрбуду".
У серпні 2020-го в інтерв’ю Суспільному Татаров заявляв, що "не виконував злочинних наказів", а "виконував доручення як офіцер і будь-яких особистих думок озвучувати не міг".