Тропічні ліси Бразилії почали виділяти більше вуглекислого газу, ніж поглинати — вчені

Тропічні ліси Бразилії почали виділяти більше вуглекислого газу, ніж поглинати — вчені

Тропічні ліси Бразилії почали виділяти більше вуглекислого газу, ніж поглинати — вчені Ілюстративне фото, Unsplash

Кліматологи та екологи з Федерального університету Лаврасу в Бразилії встановили, що деякі бразильські тропічні ліси почали виділяти більше вуглекислого газу, ніж поглинати.

Як зазначили науковці у дослідженні, викладеному в журналі Science Advances, до 2013 року тропічні ліси Бразилії збільшили біомасу шляхом того, що більше поглинали, а не виділяли вуглекислий газ. Однак потім почався зворотний процес, який науковці пов'язують зі зменшенням рівня опадів в країні, вирубкою лісів, спекою та засухами.

Вчені аналізували динаміку виділення і поглинання вуглекислого газу на 32 ділянках тропічного лісу за межами Амазонії, на південному сході Бразилії, з 1987 по 2020 роки. Вони зафіксували скорочення обсягу вуглекислого газу, який поглинається, на 2,6% на рік і збільшення обсягу, який виділяється, на 3,4% на рік.

Читайте також: "Чому для всіх людей на планеті настав час почати стежити за змінами клімату"

"Найбільш серйозне зниження обсягу поглинання вуглецю відчувають сухі й спекотні райони, які вже перетворилися з поглиначів вуглецю в його джерела", - зазначили науковці в дослідженні.

Вважається, що тропічні ліси сповільнюють процес глобального потепління завдяки тому, що виділяють кисень та поглинають вуглекислий газ. Утім, через скорочення площі лісів вони можуть пришвидшити цей процес.

Що відомо

  • Науковці попереджають, що велика частина Амазонки може опинитися на межі втрати своєї природи і перетворитися з закритого тропічного лісу на відкриту савану.
  • Науковці з австралійського Кертінського університету з'ясували, що приблизно чверть видів хижих рослин в усьому світі можуть опинитися під загрозою зникнення через зміни клімату, незаконне браконьєрство, розчищення земель для сільського господарства і видобуток корисних копалин.
  • Кілька мільйонів найбагатших людей планети спричиняють удвічі більше викидів вуглецю в атмосферу, ніж решта населення планети.
  • Глобальна кліматична криза та збройні конфлікти можуть спричинити масову міграцію, у результаті якої до 2050 році переселенцями можуть стати 1,2 мільярда людей.
  • Кліматичні зміни призвели до того, що поверх талого льоду на Антарктиді почали цвісти водорості, зелений колір яких видно навіть з космосу.
Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди