У Румунії Вища рада національної оборони країни у четвер, 28 листопада, проведе екстрене засідання, щоб обговорити, які ризики для виборчого процесу і країни можуть нести соціальні мережі та інші популярні інтернет-платформи. Насамперед, йдеться про TikTok та перемогу у першому турі президентських виборів ультраправого політика Келін Джорджеску, передвиборча кампанія якого відбувалася на цій платформі.
Про це пише ВВС.
Зазначається, 62-річний Джорджеску, якого підозрюють у зв'язках із Кремлем, був практично невідомий за межами Румунії. До останнього часу він не вважався серйозним кандидатом у президенти і вів свою передвиборчу кампанію переважно в інтернеті на платформі TikTok.
У Румунії у другий тур президентських виборів вийшли ультраправий політик Келін Джорджеску та ліберальна проєвропейська кандидатка Елена Ласконі, яка випередила чинного прем’єра Марчела Чолаку на 0.03 відсотка, що становить близько 2700 голосів виборців.
За результатами підрахунку 100% голосів виборців, Джорджеску у першому турі отримав 22,94% голосів. Ласконі має 19,18%
Зазначається, що двоє з кандидатів, які вибули в першому турі, оскаржили підсумки виборів у Верховному суді Румунії. Вони вимагають скасувати результати голосування на тій підставі, що Джорджеску нібито не відзвітував про джерела фінансування своєї передвиборчої кампанії.
Хто такий Келін Джорджеску
Як пише DW, 62-річний Джорджеску, інженер-аграрій за професією, формально безпартійний, у минулому входив до ультраправого націоналістичного "Альянсу за об'єднання румунів". Довгий час він практично не фігурував у соцопитуваннях, а перед виборами йому пророкували від чотирьох до семи відсотків. Напередодні голосування він став популярним завдяки відеороликам у TikTok, які широко поширилися в мережі.
"Ультраправий політик, православний фундаменталіст, який захоплювався Путіним так само, як і румунськими фашистами з "Руху легіонерів", який діяв у період між двома світовими війнами, та який скептично висловлювався щодо членства Румунії в НАТО, закликаючи переглянути політику з надання допомоги українцям", — характеризує Джорджеску DW.
Джорджеску не проводив справжньої виборчої кампанії, за ним немає жодної політичної партії чи організації, і про нього майже не повідомляли традиційні медіа.
У неділю, 24 листопада, у Румунії відбулися президентські вибори. На посаду лідера держави претендували 13 кандидатів. Всього було відкрито майже 19 тисяч виборчих дільниць.
За даним соцопитувань, лідирували прем'єр-міністр Румунії Марчел Чолаку та голова опозиційної ультраправої партії AUR Джордже Сіміон, якого підозрюють у зв'язках з РФ.
Чинний президент Клаус Йоганніс перебуває на посаді вже дві каденції, тож не міг брати участь у виборах.
Для перемоги одразу у першому турі необхідно було набрати понад 50% голосів. Окільки в першому турі жодний кандидат не набрав більшості голосів, другий тур буде призначений на 8 грудня.
Президент Румунії – глава держави та головнокомандувач збройних сил країни. Він обирається на 5 років і має значні повноваження у питаннях національної безпеки та зовнішньої політики.