Перейти до основного змісту
Цифровізація МСЕК важлива, адже все відбувається через "ручний" механізм — міністерка соцполітики Жолнович

Цифровізація МСЕК важлива, адже все відбувається через "ручний" механізм — міністерка соцполітики Жолнович

Ексклюзивно
Міністерка праці та соціальної політики України Оксана Жолнович
Міністерка праці та соціальної політики України Оксана Жолнович під час час інтерв'ю проєкту "Карп'як на Суспільному". Суспільне Новини

Мінсоцполітики та Міністерство охорони здоров'я співпрацюють для змінення алгоритму роботи медико-соціальних експертних комісій (МСЕК), аби запобігти корупційним схемам під час надання людині статусу інвалідності.

Про це в інтерв'ю проєкту "Карп'як на Суспільному" розповіла міністерка праці та соціальної політики України Оксана Жолнович.

"Не можна сказати, що в усіх 100% випадків, коли встановлюють інвалідність, то вона є незаконною. Є люди, які справді законно набували цього статусу. Але викривлення були через "ручний" механізм: тобі дають паперову справу людини, ти маєш паперовий відповідник, де вручну все це оцінюється. І для того, аби перевірити, чи все правильно, треба ще одна людина, яка буде це звіряти. А в нас в Україні 3 мільйони людей з інвалідністю.", — сказала вона.

Жолнович зазначила, що на такі перевірки немає "ресурсу" серед персоналу, тому розробляється цифровізація всіх процесів проходження МСЕК.

"Мінсоцполітики разом із Міністерством охорони здоров'я розробили спеціальні опитувальники. Вони (МОЗ — ред.) створили спеціальні дисциплінарні команди, які на основі міжнародної кваліфікації функціонування абсолютно по іншому оцінювали б статус людини. Тому дуже важливо цифроаізувати цю систему", — сказала міністерка.

На запитання скільки наразі людей незаконно отримали статус інвалідності Жолнович сказала, що таких в Україні "тисячі". За її словами, люди, які за хабарі отримали інвалідність будуть позбавлені цього статусу, а також правоохоронці відкриватимуть кримінальні провадження за цими фактами.

Дивіться повне інтерв'ю міністеркою праці та соціальної політики України Оксаною Жолнович 27 листопада о 22:15 в проєкті "Карпʼяк на Суспільному" в ефірі телеканалу Перший та Youtube-каналі Суспільне Новини.

Президент Володимир Зеленський 22 жовтня провів засідання Ради національної безпеки і оборони (РНБО). Темою були розслідування стосовно несправжніх інвалідностей у прокурорів. РНБО ухвалило низку рішень, зокрема цифровізацію, ліквідування МСЕК до кінця року, перевірку та аудит щодо інвалідності посадовців.

МОЗ України вже розпочало перевірки обґрунтованості рішень МСЕК щодо встановлення інвалідності чоловікам віком від 18 до 60 років, прийнятих під час воєнного стану. Переглянуто понад 90 тисяч справ і розпочато співпрацю з правоохоронними органами, що призвело до затримань і вручення підозр, але цих результатів недостатньо.

В результаті, звільнено керівників Центральної медико-соціальної експертної комісії МОЗ, інших пов'язаних інститутів і співробітників, які відповідали за цей напрям.

Генеральний прокурор України Андрій Костін подав у відставку. Це сталося на тлі розслідувань у зв’язку з поширенням інформації про те, що 50 прокурорів Хмельницької області незаконно отримали статус інвалідності.

Кабінет міністрів дозволив МОЗ покласти права та обов'язки Центральної МСЕК на Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності.

29 жовтня Верховна Рада ухвалила в цілому законопроєкт про вдосконалення МСЕК. Згідно з ним, учасники комісії та пацієнти можуть проходити МСЕК онлайн, а результати її записуватимуть до електронної системи охорони здоров’я.

Що відомо про наявність інвалідності у прокурорів Хмельницької області

16 жовтня редактор видання "Цензор.нет" Юрій Бутусов опублікував матеріал, у якому вказав, що 49 прокурорів Хмельницької області оформили інвалідність, до чого, за його словами, можуть бути причетні колишня керівниця Хмельницького обласного центру медико-соціальної експертизи Тетяна Крупа і її син Олександр Крупа, який очолював Пенсійний фонд в Хмельницькій області.

У зв’язку з поширенням такої інформації генеральний прокурор Костін підписав наказ про проведення службового розслідування. Перевіряють усі прокуратури України.

У коментарі Суспільне Хмельницький прессекретарка обласної прокуратури Марина Тисячна розповіла, що не може надавати інформацію про те, чи мають прокурори і їхні дружини інвалідність, адже це конфіденційна інформація і медична таємниця. За її словами, перевірки вже розпочалися, триває збір інформації. Цей процес розпочали не лише на Хмельниччині, але й в інших областях країни.

У 2020 році Суспільне зняло документальний фільм-розслідування "Помилка 83" про складнощі в оформленні інвалідності для тих, хто цього потребує, та про покарання за хабарництво у системі МСЕК.

Топ дня

Вибір редакції

На початок