Рада повернула НАЗК повноваження, які скасував Конституційний суд

Рада повернула НАЗК повноваження, які скасував Конституційний суд

Оновлено
Рада повернула НАЗК повноваження, які скасував Конституційний суд УНІАН

Верховна рада повернула повноваження Національного агентства з питань запобігання корупції, скасовані у зв'язку з рішенням Конституційного суду від 27 жовтня.

За відповідне рішення за основу проголосував 321 депутат на засіданні 15 грудня. В цілому за законопроєкт проголосували 300 нардепів.

Що підтримали депутати

Згідно з порівняльною таблицею законопроєкту №4470 "Про запобігання корупції", законопроєкт дає НАЗК право на здійснення моніторингу та контролю за виконанням закону з питань етичної поведінки і контролю та перевірки декларацій суб’єктів декларування, зберігання та оприлюднення таких декларацій, проведення моніторингу способу життя суб’єктів декларування.

Також проєкт закону дає НАЗК право мати безпосередній автоматизований доступ до інформаційно-телекомунікаційних і довідкових систем, реєстрів, банків даних, у тому числі тих, що містять інформацію з обмеженим доступом, адміністратором яких є державні органи і дозволяє користуватися державними (у тому числі урядовими) засобами зв’язку.

Крім того, уповноважені особи Національного агентства отримують право:

  • безперешкодно входити до приміщень державних органів за службовим посвідченням та мати доступ до документів та інших матеріалів, необхідних для проведення перевірки;
  • вимагати необхідні документи та іншу інформацію, у тому числі з обмеженим доступом, у зв’язку з реалізацією своїх повноважень;
  • отримувати письмові пояснення від посадових осіб та службових осіб державних органів, незалежно від форми власності;
  • відповідно до розподілу обов’язків складати протоколи про адміністративні правопорушення.

Згідно з пояснювальною запискою, метою законопроекту є усунення законодавчих прогалин, забезпечення належного функціонування НАЗК та інституційного механізму запобігання корупції, а також встановлення додаткових особливостей щодо повноважень НАЗК щодо суддів, суддів КСУ, які спрямовані на забезпечення дотримання гарантій їх незалежності.

Передбачається, що прийняття законопроєкту сприятиме зниженню рівня корупції в Україні, дозволить відновити функціонування інституційного механізму запобігання корупції і відновити належну діяльність НАЗК.

Комітет з питань антикорупційної політики рекомендував Раді ухвалити закон за основу і в цілому, оскільки він відповідає висновкам Венеціанської комісії і відновлює повноваження НАЗК, дозволивши агентству перевіряти декларації суддів.

Також на засіданні Рада дозволила складати адміністративні протоколи щодо суддів, суддів Конституційного Суду лише голові НАЗК або його заступнику. При цьому НАЗК обов'язково має повідомляти про таке рішення Вищу раду правосуддя і голову КСУ. За це проголосували 325 депутатів за основу і 321 в цілому.

Що далі

Голова Комітету з питань правоохоронної діяльності Денис Монастирський, який є головним ініціатором та автором законопроєкту пояснив, що НАЗК продовжить перевіряти декларації суддів і жодних особливих умов для них не буде.

"Це компроміс, який вимагався між відновленням антикорупційної інфраструктури і виконная позицій, які зазначив Конституційний суд, аби не допустити тиск на суддів. Це був основний мотив рішення КСУ. Власне це сьогодні проголосовано", — пояснив Монастирський.

За його словами, залишилася третя частина щодо удосконалення процедури Конституційкого суду й нині робоча група завершує роботу над цим законопроєктом. Також Монастирський спрогнозував, що до цього або вже наступного тижня буде зареєстрований четвертий законопроєкт, який має завершити повноваження робочої групи.

Голова Комітету зазначив, що найважливіша частина роботи щодо відновлення повноважень НАЗК і повернення відповідальності за брехню в деклараціях вже виконана.

Що відомо

  • 27 жовтня Конституційний суд визнав статтю "Декларування недостовірної інформації" 366-1 Кримінального кодексу такою, що не відповідає Основному закону. На виконання цього рішення НАЗК закрило реєстр електронних декларацій. Рішення КСУ обурило міжнародних партнерів України та громадськість.
  • Раніше Зеленський подав законопроєкт, яким пропонує звільнити суддів КС у повному складі, що за законом, не можливо, а у Верховній раді зареєстрували законопроєкт про відновлення дії окремих положень закону "Про запобігання корупції" та ККУ.
  • Депутати підписали заяву, в якій закликали суддів Конституційного суду, які підтримали рішення про визнання неконституційною статтю про недостовірне декларування, скласти повноваження.
  • Верховна рада підтримала законопроєкт №4460-д щодо відновлення відповідальності за недостовірне декларування та неподання декларації. Найсуворішими мірами покарання у ньому визначено обмеження волі та громадські роботи.
  • Венеціанська комісія порадила Україні внести низку поправок у закон про Конституційний суд, зокрема, звузити межі рішень КСУ та роз'яснити суддям поняття конфлікту інтересів. Президент Володимир Зеленський погодився із висновками Комісії, а у КСУ пообіцяли врахувати їх у своїй роботі.
Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди