Які проблеми чекають на школи через новий санітарний регламент. Пояснює освітній омбудсмен

Які проблеми чекають на школи через новий санітарний регламент. Пояснює освітній омбудсмен

Які проблеми чекають на школи через новий санітарний регламент. Пояснює освітній омбудсмен
УНІАН

З 1 січня набуде чинності новий санітарний регламент у школах, розроблений Міністерством охорони здоров'я. Він передбачає поліпшення технічної бази, нові правила харчування у навчальних закладах, а також дає рекомендації щодо профілактики захворювань і забезпечення учнів транспортом. Як саме це працюватиме, у чому зміст новацій та найголовніше, чи знайдуться на це нововведення кошти в бюджеті. Про все це Українському радіо розповів освітній омбудсмен Сергій Горбачов.

“Новий санітарний регламент є реінкарнацією державних санітарних норм і правил, які є поки що чинними, але там внесені деякі достатньо важливі зміни. Попередня версія була ухвалена ще у 2001 році. А проєкт нового санітарного регламенту був отриманий МОЗ ще у 2018 році, де він довго “ходив” по кабінетах. Були й правки, рік тому зробили уточнення. І чомусь лише зараз МОЗ прокинулося і зрозуміло, що треба затвердити санітарний регламент”, — розповів Сергій Горбачов.

За словами освітнього омбудсмена, дуже багато нових норм регламенту пов'язано з витратами коштів.

“Я не дуже розумію, як це зараз буде робитися, оскільки логічно було по санітарних регламентах ухвалити відповідні статті державного бюджету, запланувати певні види освітніх субвенцій. Наприклад, зараз за санітарним регламентом засновник школи має кожного року робити певні дослідження, а деякі з них — щомісяця. Йдеться, наприклад, про воду в басейні або наявність в повітрі радону або інших шкідливих речовин. А це все гроші”.

Читайте також: З 1 січня 2021 року набирає чинності санітарний регламент для закладів середньої освіти

Він нагадав, що у старому регламенті були норми щодо розкладу занять і в новому залишилася норма про те, що найбільш інтелектуально навантажені предмети мають бути в середині робочого дня і тижня.

"В старих санітарних нормах був додаток, який визначав коефіцієнт складності певних предметів. Цей додаток прибрали й тепер виглядає так, що директор школи на свій розсуд буде визначати, який предмет є складним, а який — ні. Тому зараз виникнуть величезні проблеми зі складанням розкладу”, — наголосив Горбачов.

Складнощі, які чекають багато шкіл з початком 2021 року, стосуються, за словами експерта, й більш приземлених речей, наприклад, шкільних вбиралень: "За даними МОЗ, нині кожна десята школа має вбиральні на вулиці. Заклади освіти вже понад два роки, як мали облаштувати вбиральні в приміщеннях. У 2018 році була запущена програма, яка називалась “Гідність дитини”, за якою кожна школа, яка мала вбиральню на вулиці, мала облаштувати внутрішні туалети. Цей процес триває дуже давно і що буде з 1 січня, чесно кажучи, я не знаю”.

Також, як зауважив Горбачов, новим санітарним регламентом у школах дозволяється організовувати кейтеринг.

Які труднощі чекають на школи через новий санітарний регламент. Пояснює освітній омбудсмен
В Україні харчування школярів організовують за тендерами. УНІАН

“Розділ “харчування” викликав у мене таке враження, що люди, які його складали, взагалі не знають, що таке школа. Там взагалі не згадано те, що велика частина шкіл в Україні організовують харчування за тендерами. Тобто харчування організовують не співробітники школи, а організація, яка забезпечує харчування. Укладається тендер і відповідальність несе саме ця організація”.

“Стосовно контролю, то в санітарному регламенті прописані дивні речі: директор школи має контролювати технологію вироблення їжі. А хіба директор школи є фахівцем в громадському харчуванні? Над цим треба ретельно думати”, — наголосив освітній омбудсмен.

Категорії
РозслідуванняПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди