Дипломати з країн "Великої двадцятки" (G20) у суботу, 16 листопада, під час підготовки спільної заяви перед самітом лідерів намагалися подолати розбіжності щодо фінансування боротьби зі змінами клімату, оподаткування надбагатих людей та питань, пов’язаних із війною в Україні.
Про це пише Reuters.
Саміт G20, який пройде в Ріо-де-Жанейро 18-19 листопада збігається з переговорами ООН щодо клімату на конференції COP29. Учасники дебатують про нову цільову суму фінансування, яку багатші країни мають виділити для боротьби зі змінами клімату. Представники ООН та делегати сподіваються, що сильний сигнал від лідерів G20 може дати політичний імпульс для досягнення угоди про кліматичне фінансування на COP29.
Однак, як пише агентство, переговори в Ріо знову зайшли у звичний глухий кут. За словами чотирьох дипломатів, розвинені країни закликають багатші держави, що розвиваються, зробити свій вклад у фінансування заходів проти глобального потепління, тоді як країни, що розвиваються, наполягають на тому, що саме найбагатші держави світу мають брати на себе цю відповідальність.
Завдання досягти глобальної угоди може ускладнитися з поверненням до влади новообраного президента США Дональда Трампа, який готується знову вивести Сполучені Штати з Паризької кліматичної угоди.
Обговорення російського вторгнення в Україну також стало складним питанням для G20 з 2022 року, а війна в Газі лише додала напруженості до геополітичних поділів групи. Провідники переговорів G20 у Ріо намагалися уникати теми війн під час попередніх зустрічей протягом року. Тепер дипломати планують обмежитися загальними формулюваннями, що ґрунтуються на принципах ООН та необхідності поважати мир, доповненими окремими абзацами про Україну та Палестину.
Ще однією спірною темою стало питання оподаткування великих статків, пропозиція, яка є важливою для президента Бразилії Луїса Інасіу Лули да Сілви, господаря саміту G20. Однак в останній момент Аргентина відмовилася підтримати цю пропозицію в підсумковому комюніке.
Сильна опозиція Аргентини до оподаткування надбагатих виникла після того, як президент країни Хав'єр Мілей відвідав Дональда Трампа в його маєтку Мар-а-Лаго у Флориді, ставши першим іноземним лідером, який зустрівся з новообраним президентом США. За словами джерел, аргентинські переговірники на прохання Мілея тепер вимагають виключити згадку про податок для найбагатших, і, можливо, це питання буде включене в комюніке з приміткою про те, що Аргентина його не підтримує.