У Кривому Розі зносять колишній кінотеатр "Сучасник" з панно, яке має культурну цінність

У Кривому Розі зносять колишній кінотеатр "Сучасник" з панно, яке має культурну цінність

У Кривому Розі зносять колишній кінотеатр "Сучасник" з панно, яке має культурну цінність
Супільне Дніпро

Будівлю кінотеатру "Сучасник" у Кривому Розі зносять, а на його місці планують звести магазин. На сьогодні вже демонтували фасад, який прикрашало панно. Саме зовнішнє оформлення будівлі, як розповіла Супільному мистецтвознавиця Ольга Петренко, мало культурну та історичну цінність. Це зразок українського монументалізму.

"Над створенням таких речей працювала ціла артіль художників професійних, з великої літери, які знали свою справу. Звичайно саме тому це і є цінним, по-перше. А по-друге, це і є національне мистецтво, оскільки там і образи, які зустрічаються на цьому графіті, із цим пов’язані, і інші твори пострадянського часу також представляють вищу цінність, вони мають бути збережені й надалі", — каже мистецтвознавиця.

Оздоблення "Сучасника" завершили у 1975-му, до 200-річчя Кривого Рогу. У техніці сграфіто прикрасили будівлю троє криворізьких художників — Володимир Заставський, Георгій Хрієнко та Петро Ситник.

Місцеві жителі розповідають, що панно свого часу було візитівкою Металургійного району міста. Проте будівля вже давно стоїть занедбана.

"Кінотеатр зносять — це правильно, тому що він був аварійний, стояв пусткою. А те панно можна було б зберегти, але як не вийшло, то що ж вже. Зроблять мабуть щось краще, в сучасному стилі", — говорить Любов Швидка, яка мешкає неподалік "Сучасника".

За словами представниці сектору збереження історичного середовища Криворізького міськвиконкому Інни Адамчук, будівля кінотеатру не входить до переліку історичних пам’яток. На початку жовтня цього року було оголошено про громадські слухання щодо планів його реконструкції. Роботи з демонтажу почалися 1 грудня.

З 2002-го року будівля у приватній власності ТОВ "АРМСТІЛЛ". Журналісти Суспільного надіслали інформаційний запит до компанії з питаннями щодо збереження панно. Чекаємо на відповідь.

Вибір редакції

На початок