У Сумах згадують ліквідаторів аварії на Чорнобильській АЕС

У Сумах згадують ліквідаторів аварії на Чорнобильській АЕС

У Сумах згадують ліквідаторів аварії на Чорнобильській АЕС Суспільне Суми

Згадати ліквідаторів катастрофи на Чорнобильській АЕС прийшли ті, хто має відношення до аварії, а також звичайні сумчани та представники влади. Вони поклали квіти до пам’ятника жертвам Чорнобиля та пригадували часи 1986 року.

Микола Сема працював у рік аварії в міліції, дільничним інспектором. Він і ще п’ятеро його колег виїхали у Чорнобиль у день вибуху – 26 квітня.

"Уже знали, що критична обстановка, і почали всю міліцію збирать. Перших участкових, які могли б виселити місто Прип’ять, де 35 тисяч населення. – згадує ліквідатор наслідків аварії на Чорнобильській АЕС Микола Сема. – Яка задача? Приходите в квартиру і кажете: ви маєте виїхати на 3 дні всього, не беріть ні баулів, нічого. А ми самі не знали, нас так проінструктували. Ну от і виселили ми їх за 4 дні. Я працював два місяці там, приїхав, знову начальник викликає і каже: "Ніхто не хоче їхать, ти виселяв – ти опять їдь туда, на цілий місяць, командіровка".

Під час місячного відрядження, пан Микола супроводжував місцевих жителів, які приїздили забирати свої речі. Він пробув у чорнобильській зоні 32 дні та отримав 2 групу інвалідності. Каже, з шістьох дільничних, які в перший день аварії поїхали до Прип’яті, нині живі тільки двоє.

У Сумах згадують ліквідаторів аварії на Чорнобильській АЕССуспільне Суми

Григорій Демченко працював на чорнобильській станції 46 днів, отримав 25 рентген опромінення. Майже 30 років очолював чорнобильські організації. Був одним з ініціаторів встановлення у Сумах пам’ятнику жертвам Чорнобиля, який виготовили за спонсорські кошти.

"Самі чорнобильці організували встановлення пам’ятнику, і вірменська діаспора пішла нам на зустріч. Їх скульптор зробив цей пам’ятник, привезли граніт. Це було в 1989 році", – розповідає ліквідатор наслідків аварії на Чорнобильській АЕС Григорій Демченко.

Біля цього пам’ятника вшановують ліквідаторів-чорнобильців двічі на рік – 14 грудня, коли був зведений саркофаг над четвертим енергоблоком, та 26 квітня, в річницю аварії.

Що відомо:

  • У Сумах на обліку перебуває 2 516 осіб, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС. Серед них 1400 ліквідаторів, а також діти-інваліди та дружини померлих чорнобильців.
  • Чорнобильці вимагають зберегти диспансер радіаційного захисту у Сумах.
Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди