Трирівнева пенсійна система: чи можна нею скористатися в Україні й які переваги

Трирівнева пенсійна система: чи можна нею скористатися в Україні й які переваги

Ексклюзивно
Трирівнева пенсійна система: чи можна нею скористатися в Україні й які переваги
УНІАН

Фахівець із недержавного пенсійного страхування Олександр Царук розповів в ефірі Українського радіо про збалансовану трирівневу пенсійну систему, яку використовують у багатьох країнах світу, її переваги, ступінь надійсності і чи може вона працювати в Україні.

Про трирівневу пенсійну систему в Україні

"Пенсійний фонд не може виконувати ті зобов’язання, які взяв на себе раніше. Перший рівень солідарної системи не працює тому, що є низька народжуваність, зарплати в конвертах, і те, що частина українців працює за кордоном. Тому два роки тому провели реформу, де заснували трирівневу систему, на кшталт тієї, яка є в Європі", — пояснив Царук.

За його словами, перший рівень залишається тому, що Україна має утримувати нинішніх пенсіонерів. Другий рівень — накопичувальний, він має стартувати у наступному році, хоча його вже двічі переносили. Третій рівень — недержавне пенсійне страхування, коли людина добровільно обирає собі будь-який фінансовий інструмент: страхова компанія чи недержавний пенсійний фонд; обирає собі програму, кількість років, які вона хоче працювати, і сплачує внески на свій конкретний рахунок. Компанія, користуючись грошима, нараховує відсотки, і по завершенню терміну програми клієнт отримує всі свої внески разом із відсотками.

За словами Царука, другий рівень пенсійної системи відкладають, оскільки в реформі прописано, що пенсійний фонд має бути беззбитковим. Водночас дефіцит у 2020 році має сягнути 200 мільярдів гривень і не вистачає грошей, щоб заплатити пенсії нинішнім пенсіонерам. Щоб стартував, другий рівент мають бути створені всі відповідні умови.

Читайте також: "Як накопичувати на старість та куди вкладати гроші. Поради експерта"

Про переваги цієї системи

Трирівнева пенсійна система є в багатьох європейських країнах.

"Якщо ми хочемо жити так, як європейські пенсіонери, то нам треба робити те ж саме — дбати про своє майбутнє самостійно. У нас є радянська спадщина, коли люди сподівалися на державу, яка мала все забезпечувати. 30 років тієї держави немає, а ми на неї сподіваємося. У Європі так відбувається старіння нації, молоді менше, тому вони давно перейшли на персоніфіковані пенсії. У нас є можливість обрати будь-яку фінансову установу, яка отримала ліцензію, чия діяльність гарантується державою і мати певні пільги від держави", — пояснив експерт.

Він підкреслив, що якщо людина самостійно має турбуватися про своє майбутнє, то вона отримає певні пільги від держави.

"Людина обирає собі програму, внесок і сплачує його, а держава щороку ще повертає цьому громадянину 18% від тих коштів, що він сплатив. Виходить, що вирішує питання громадянин, але держава йому у цьому допомагає.

Читайте також: "Дожити до пенсії". Як накопичити на старість

Чи є недержавні компанії, яким можна довіряти

За словами експерта, є компанії, яким 150-200 років. Вони працюють в Європі, США і в Україні. Перш за все, вони ризикують своєю репутацією. У законодавстві прописано, що компанії не можуть вивести кошти за кордон, адже вони працюють в Україні і ці гроші оживляють нашу економіку. Ці компанії 20 років здійснюють свою діяльність в Україні і є люди, які 20 років користуються послугами цих компанії.

Читайте також: Як зміниться розмір пенсії у 2021-му та на які суми можна розраховувати. Пояснює міністерка

Про гарантії таких вкладів

Царук зазначив, що міжнародні європейські банки не пішли з українського ринку і є 5-7 банків, яким можна довіряти і чиїм клієнтом можна стати.

"Якщо порівнювати, наприклад, банківську систему, то приблизно 15% європейців на тривалий термін накопичують гроші з банками. Банки — це зручний фінансовий інструмент для нетривалих накопичень: на півроку, на рік, на купівлю автомобіля, на відпочинок. 85% європейців роблять це зі страховими компаніями, у них немає Фонду гарантування вкладів, але є страхові резерви, які мають перевищувати зобов’язання", — пояснив експерт.

При цьому ці страхові резерви контролює державний регулятор, а компанія веде всю діяльність публічно і щорічно показує звіти. Навіть не будучи клієнтом, ви можете зайти на будь-який сайт страхової компанії, яка займається пенсійним страхуванням і пересвідчитись у тому, скільки в неї страхових резервів.

Експерт додав, що компанії, в яких резерви перевищують 200-300%. Тобто, якщо клієнти в один день прийдуть і почнуть вимагати повернути їм всі гроші, компанії спокійно розрахуються, і у них ще залишаться гроші на рахунках.

На початок