Перейти до основного змісту
НАБУ розслідує понад 60 справ у сфері оборонки, а після травневого "зливу" даних змінили внутрішні політики

НАБУ розслідує понад 60 справ у сфері оборонки, а після травневого "зливу" даних змінили внутрішні політики

Ексклюзивно
Семен Кривонос, директор НАБУ
Директор Національного антикорупційного бюро Семен Кривонос в інтерв'ю "Карпʼяк на Суспільному". Суспільне Новини/скриншот

Злочини про розкрадання коштів на оборонних потребах (зброя, їжа, фортифікації) — пріоритетні для Національного антикорупційного бюро (НАБУ), таких справ понад 60. А після травневого "зливу" — витоку з НАБУ інформації у кримінальній справі щодо "Великого будівництва" — бюро змінило внутрішні політики обміну інформації та пропрацювало ситуацію з міжнародними партнерами.

Про це розповів директор НАБУ Семен Кривонос в інтерв'ю "Карп'як на Суспільному".

Розслідування про збитки Україні на оборонній галузі

"Якщо говорити про злочини у сфері оборонки, вони ж пріоритетними для нас, і ми фокусуємося на багатомільйонних схемах розкрадання коштів при закупівлі зброї, харчування. Ідеться про справи від 20, 30, 40 млн гривень і більше. І таких справ понад 60 в НАБУ. Це багатоепізодні й надзвичайно складні фінансові розслідування", — розповів Кривонос ведучому проєкту Вадимові Карп'яку.

За словами директора НАБУ, до протиправних схем в оборонній сфері залучена величезна кількість людей, компаній-прокладок, які зокрема зареєстровані й за кордоном. Тож бюро співпрацює з міжнародними правоохоронними органами країн-партнерів.

Призначені також низка надзвичайно важливих експертиз, які також є складними і тривають місяцями, а деякі можуть тривати й роками, додав Семен Кривонос.

"Але ми як бюро фокусуємося на високопосадовій корупції та на багатомільйонних збитках, завданих оборонному сектору й державі внаслідок протиправних дій службових осіб різних органів: і Міністерства оборони, і правоохоронних органів, й обласних адміністрацій, у деяких випадках обласних військових, якщо йдеться про питання фортифікацій", — каже посадовець.

Злочини щодо фортифікації також в НАБУ від самого початку визначені як пріоритетні, зауважує глава НАБУ. Зареєстрована низка кримінальних проваджень про можливі зловживання на будівництві фортифікацій.

Справа про "злив" НАБУ

22 травня Спеціалізована антикорупційна прокуратура і Нацполіція проводили обшуки вдома у чинного детектива одного з підрозділів НАБУ. Слідчі заходи проводилися у межах розслідування про витік інформації у кримінальній справі щодо "Великого будівництва". За даними джерел "УП" у правоохоронних органах, обшуки відбулись у співробітника НАБУ Валерія Полюги та фігуранта справи — ексголови Броварської РДА Георгія Біркадзе.

Підставою для обшуків нібито є те, що представники бюро розголосили дані досудового розслідування. Зробили це в інтересах зокрема бізнесмена Юрія Голика, який є фігурантом антикорупційного розслідування щодо "Великого будівництва".

Першого заступника директора НАБУ Гізо Углаву усунули від виконання обов'язків, потім звільнили, а він подав низку позовів, зокрема проти Центру протидії корупції (ЦПК) і його голови Віталія Шабуніна.

Глава НАБУ Семен Кривонос в інтерв'ю Суспільному прокоментував, що установа після цих подій і зливу даних стала сильнішою. Важливо, що детективи НАБУ повідомили про факт зливу і за ним було розпочате досудове розслідування. Інституція сама зреагувала на такий факт.

Також розпочалося службове розслідування за фактом повідомлення одного з детективів про можливий тиск на нього як на викривача — на особу, яка повідомила про "злив". За підсумками службового розслідування Кривонос звільнив першого заступника Гізо Углаву — саме за реакцію на ситуацію, а не за сам факт "зливу".

Керівництво НАБУ мають сприяти викриттю "зливів" та інших неправомірних дій, мають надавати всі необхідні ресурси, щоб такі факти розслідувалися, додав глава НАБУ і демонструвати лідерство і тон зверху, що викривальна діяльність в НАБУ — це заохочувальна діяльність, яка дозволяє робити інституцію сильніше і що побудована на найвищих світових стандартах.

Досудове розслідування щодо факту зливу і службове розслідування щодо того детектива, який повідомив про злив і потім на нього чинився тиск. Пояснив чому його заступника Гізо Углаву просто звільнили, а не відкрили провадження. Бо це дисциплінарна відповідальність. Його звільнили не за злив, а за реакцію на повідомлення детектива по витік. Керівництво НАБУ має заохочувати такі викриття.

Те, що Углаву саме звільнили, а не почали проти нього справу, є в межах закону, каже керівник НАБУ. Це найвище дисциплінарне покарання.

Аби унеможливити такі ситуації зі зливами, змінили внутрішні політики обміну інформації між підрозділами та провели роботу з міжнародними партнерами про формування реєстру ризиків витоку інформації. Ризики того, що інформація з основного розслідування буде витікати у майбутньому — це прослуховування, експертизи та наявність реєстру досудових рішень — і взагалі будь-які слідчі дії, що в НАБУ виходять за межі слідчої групи. Наприклад, звернення до інших державних служб під час розслідування.

Кривонос додав, що якщо Углава поновиться на посаді заступника голови НАБУ через суд, то бюро буде оскаржувати це рішення. Колектив упевнений у своїй сильній юридичній позиції.

Повне інтерв'ю дивіться сьогодні о 22:15 в проєкті «Карпʼяк на Суспільному» в ефірі телеканалу Перший, а також на YouTube-каналі Суспільне Новини.

Топ дня

Вибір редакції

На початок